Dlaczego warto mieć własne uprawy?

Ogród wielu osobom kojarzy się z zwłaszcza z krzewami i roślinami ozdobnymi. Niewiele osób dostrzega dużo więcej możliwości związanych z wykorzystaniem ogrodu. Własny ogród to nie tylko miejsce wypoczynku, lecz również ziemia, którą można przeznaczyć pod uprawy. Dlaczego warto mieć własne uprawy?

 

Własne uprawy

W obecnych czasach praktycznie w każdym kupowanym przez nas produkcie znajduje się chemia. Dlaczego więc tego nie zmienić? Wystarczy założyć swój własny warzywniak w ogrodzie lub na działce. Najzdrowsze warzywa to właśnie te, które pochodzą z własnej uprawy. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że produkty, które pochodzą z własnej uprawy mają o wiele lepszy zapach, smak oraz są o wiele zdrowsze w porównaniu do produktów, które nabywamy np. w marketach.

własne uprawy
Własne uprawy dają nam wiele korzyści i satysfakcji.

Własne uprawy dają nam wiele korzyści i satysfakcji. Sami możemy stosować własne, sprawdzone metody uprawy oraz testować nowe, które w kolejnych sezonach pozwolą nam cieszyć się jeszcze większym i zdrowszym plonem bez stosowania zbędnej chemii. Nawet, gdy mieszkamy w bloku w mieście, uprawiane przez nas na działce własne ogórki czy pomidory będą miały zupełnie inne walory smakowe oraz o wiele lepszą świeżość w porównaniu do produktów, które zostały zakupione np. w supermarkecie.

Wiemy, co jemy, czyli świadomość jest najważniejsza

Własna uprawa warzyw w ogrodzie zwiększa świadomość tego, co spożywamy. Własna uprawa warzyw lub owoców zapewnia nam naturalną i zdrową żywność. Dzięki niej jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi składników pokarmowych, które są niezbędne do jego właściwego wzrostu oraz rozwoju. Duże znaczenie odgrywają przede wszystkim witaminy oraz związki mineralne. Do najważniejszych witamin, które znajdują się w warzywach zalicza się prowitaminę A oraz witaminy z grupy B, C, E i K. Wiosenne, letnie oraz jesienne warzywa i owoce stanowią ważne urozmaicenie naszej codziennej diety. Oprócz tego uprawa własnych warzyw sprawia, że spędzamy więcej czasu na zewnątrz, dzięki czemu dotleniamy się. Poprawie ulega również nasza odporność oraz kondycja. Własna uprawa warzyw to także spory wysiłek fizyczny – korzystny dla naszych mięśni.

Własna uprawa pomidorów i ogórków

Pomidor jest cennym warzywem. Dostarcza nam wielu niezbędnych dla zdrowia witamin. Jednak jakość pomidorów kupowanych np. w supermarketach bardzo często pozostawia wiele do życzenia. „Marketowe” pomidory najczęściej są blade oraz niedojrzałe. Często jednak na zewnątrz są one piękne – czerwone, jednak w rzeczywistości pozbawione są smaku.

własna uprawa
Zarówno pomidory, jak również ogórki możemy uprawiać w gruncie oraz w tunelach foliowych.

Własna uprawa pomidorów daje nam pewność, że będą one świeże, zdrowe o wspaniałym smaku i co najważniejsze – pozbawione tak bardzo niechcianej przez nas chemii. Również własna uprawa ogórków zapewnia nam świeży i zdrowy plon. Zarówno pomidory, jak również ogórki możemy uprawiać w gruncie oraz w tunelach foliowych.

Zalety własnej uprawy warzyw

Własny ogródek i własne uprawy to same korzyści dla każdego z nas. Zbierając warzywa z własnej uprawy wiemy, skąd pochodzą oraz w jakich warunkach były uprawiane. Dzięki własnym uprawom świeże i jednocześnie zdrowe warzywa mamy przez cały czas pod ręką i w każdej chwili możemy zebrać potrzebną nam w danym momencie ich ilość. Własne warzywa to żywność zdrowa i przede wszystkim pozbawiona niechcianej przez nikogo chemii oraz sztucznych składników.

własne uprawy
Własne warzywa to żywność zdrowa i przede wszystkim pozbawiona niechcianej przez nikogo chemii oraz sztucznych składników.

Uprawa warzyw w ogrodzie to nie tylko przyjemność i sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, lecz również „tworzenie” żywności pozbawionych ulepszaczy. Nic nie dorówna warzywom, które zostały własnoręcznie „wyprodukowane”. Ogrodnictwo może być z przez każdego z powodzeniem traktowane jako forma aktywnego spędzania czasu.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://lovenatura.pl/dlaczego-warto-miec-wlasne-uprawy/
Twitter
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)