OgródZ kalendarza ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie i na działce

5/5 - (4 votes)

Wrzesień jest dziewiątym miesiącem w roku, liczącym 30 dni. To miesiąc przypominający nam o zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Wrzesień w ogrodzie jest czasem zbiorów późniejszych odmian owoców oraz warzyw, jak również przygotowania ogrodu do zbliżającej się zimy.

 

Wrzesień w ogrodzie działkowym

Wrzesień jest miesiącem, w którym kończy się lato, a rozpoczyna jesień. Na przełomie 22/23 września następuję równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą. 23 września to również pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Wrzesień w ogrodzie często bywa słoneczny i ciepły, choć zdarzają się lata, kiedy bywa pochmurny i chłodny.

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Wrzesień na działce to okres zbiorów owoców i warzyw.

Wrzesień to okres, w którym bardzo często mamy do czynienia z chłodnymi nocami, a niekiedy pojawiają się już pierwsze przymrozki. Jak wyglądają prace w ogrodzie we wrześniu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jakie prace należy wykonać we wrześniu w uprawach owoców?

Wrzesień na działce to okres zbiorów brzoskwiń, późniejszych odmian jabłek oraz gruszek. W pierwszej kolejności należy zbierać owoce największe i te najbardziej dojrzałe, a w dalszej kolejności – pozostałe owoce z zachowaniem kilkudniowego odstępu. We wrześniu w ogrodzie zbiera się również późniejsze odmiany śliw, a także winogrona, jeżyny, maliny (późniejsze odmiany) oraz powtarzające owocowanie truskawki.

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Wrzesień na działce to okres zbiorów owoców, m.in. brzoskwiń.

Wrzesień w ogrodzie to okres, w którym rozpoczyna się również przygotowanie gleby do jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych. W pierwszej kolejności podłoże należy dokładnie odchwaścić, a następnie zasilić je kompostem. Opadające z drzew i krzewów liście z objawami chorobowymi należy usunąć. Czynność ta w znacznym stopniu zmniejszy możliwość wystąpienia infekcji chorób grzybowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Wrześniowe prace w ogrodzie warzywnym

Wrzesień to czas zbiorów wielu gatunków ciepłolubnych warzyw. We wrześniu w ogrodzie kończy się zbiory m.in. ogórków, cukinii, dyni, papryki oraz pomidorów. Warzywa te nie są odporne na mogące pojawiać się znaczne spadki temperatur lub przymrozki. Temperatura poniżej 0°C powoduje natychmiastową śmierć tych roślin. Warto zatem zebrać chociażby wszystkie pomidory znajdujące się na krzakach (zarówno te dojrzałe, jak również zielone owoce).

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Wrzesień w ogrodzie to czas zbiorów warzyw.

Jakie prace w ogrodzie warzywnym we wrześniu należy wykonać? Wrzesień to czas zbiorów warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki, buraków, selera oraz ziemniaków. Po zakończonych zbiorach usuwa się resztki roślin. Zdrowe fragmenty roślin warto umieścić na kompoście, jednak rośliny porażone (z widocznymi objawami chorób) najlepiej usunąć z ogrodu.

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Jeszcze pod koniec sierpnia lub na początku września warto wysiać poplony w ogrodzie. Szczególnie polecanym poplonem jest gorczyca. Jakie prace w ogrodzie we wrześniu należy jeszcze wykonać? Pod koniec września warto przekopać glebę w ogrodzie. W przypadku gleb ciężkich glebę warto pozostawić w ostrej skibie, gdyż w momencie pojawiających się przymrozków poprawie ulega jej struktura. Ponadto podłoże staje się bardziej przepuszczane dla wody.

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Jeszcze pod koniec sierpnia lub na początku września warto wysiać poplony w ogrodzie.

W przypadku niewielkich sum opadów pojawiających się we wrześniu uprawy warzywne należy systematycznie podlewać. Warto regularnie nawadniać warzywa korzeniowe – m.in. buraki, marchew, rzodkiew oraz rzodkiewkę. Regularne nawadnianie zapewni odpowiednią wielkość częściom jadalnym tych warzyw. Wrzesień w ogrodzie to czas ostatniego w bieżącym roku cięcia żywopłotów liściastych, które zrzucają liście na zimę. Zbyt późne cięcie zarówno krzewów, jak również drzew zmniejsza bowiem ich zdolność do właściwego przezimowania.

Wrześniowe prace w tunelu foliowym

Wrzesień to czas przygotowania tuneli foliowych do zakończenia sezonu. Usuwa się wówczas resztki roślin – zwłaszcza pomidory oraz paprykę, które zakończyły już owocowanie. W celu poprawy właściwości podłoża warto wysiać w nim gorczycę, jednak należy przy tym pamiętać o regularnym nawadnianiu poplonu.

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Wrzesień to czas przygotowania tuneli foliowych do zakończenia sezonu.

W przypadku, kiedy nie wysiewa się poplonów – podłoże w tunelu warto przekopać, a następnie wysiać np. rzodkiewkę lub sałatę.

Wrześniowe sadzenie roślin w ogrodzie

Wrzesień to okres, w którym można rozpocząć sadzenie niektórych drzew oraz krzewów ozdobnych. We wrześniu w ogrodzie można wysiewać buraki liściowe oraz szpinak. Wart posadzić również rzodkiewkę oraz sałatę. To również najlepszy moment na rozpoczęcie sadzenia roślin cebulowych.

wrzesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Pod koniec września warto przekopać glebę w ogrodzie.

We wrześniu w ogrodzie warto posadzić czosnek niedźwiedzi. Jego zapach odstrasza wiele niepożądanych szkodników roślin. Z roślin użytkowych we wrześniu można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe uprawy agrestu i porzeczek. W miesiącu tym gatunki te najlepiej się przyjmą.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)