Wrzesień w ogrodzie i na działce

Wrzesień jest dziewiątym miesiącem w roku, liczącym 30 dni. To miesiąc przypominający nam o zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Wrzesień w ogrodzie jest czasem zbiorów późniejszych odmian owoców oraz warzyw, jak również przygotowania ogrodu do zbliżającej się zimy.

 

Wrzesień w ogrodzie działkowym

Wrzesień jest miesiącem, w którym kończy się lato, a rozpoczyna jesień. Na przełomie 22/23 września następuję równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą. 23 września to również pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Wrzesień w ogrodzie często bywa słoneczny i ciepły, choć zdarzają się lata, kiedy bywa pochmurny i chłodny.

wrzesień w ogrodzie
Wrzesień na działce to okres zbiorów owoców i warzyw.

Wrzesień to okres, w którym bardzo często mamy do czynienia z chłodnymi nocami, a niekiedy pojawiają się już pierwsze przymrozki. Jak wyglądają prace w ogrodzie we wrześniu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jakie prace należy wykonać we wrześniu w uprawach owoców?

Wrzesień na działce to okres zbiorów brzoskwiń, późniejszych odmian jabłek oraz gruszek. W pierwszej kolejności należy zbierać owoce największe i te najbardziej dojrzałe, a w dalszej kolejności – pozostałe owoce z zachowaniem kilkudniowego odstępu. We wrześniu w ogrodzie zbiera się również późniejsze odmiany śliw, a także winogrona, jeżyny, maliny (późniejsze odmiany) oraz powtarzające owocowanie truskawki.

wrzesień w ogrodzie
Wrzesień na działce to okres zbiorów owoców, m.in. brzoskwiń.

Wrzesień w ogrodzie to okres, w którym rozpoczyna się również przygotowanie gleby do jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych. W pierwszej kolejności podłoże należy dokładnie odchwaścić, a następnie zasilić je kompostem. Opadające z drzew i krzewów liście z objawami chorobowymi należy usunąć. Czynność ta w znacznym stopniu zmniejszy możliwość wystąpienia infekcji chorób grzybowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Wrześniowe prace w ogrodzie warzywnym

Wrzesień to czas zbiorów wielu gatunków ciepłolubnych warzyw. We wrześniu w ogrodzie kończy się zbiory m.in. ogórków, cukinii, dyni, papryki oraz pomidorów. Warzywa te nie są odporne na mogące pojawiać się znaczne spadki temperatur lub przymrozki. Temperatura poniżej 0°C powoduje natychmiastową śmierć tych roślin. Warto zatem zebrać chociażby wszystkie pomidory znajdujące się na krzakach (zarówno te dojrzałe, jak również zielone owoce).

wrzesień w ogrodzie
Wrzesień w ogrodzie to czas zbiorów warzyw.

Jakie prace w ogrodzie warzywnym we wrześniu należy wykonać? Wrzesień to czas zbiorów warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki, buraków, selera oraz ziemniaków. Po zakończonych zbiorach usuwa się resztki roślin. Zdrowe fragmenty roślin warto umieścić na kompoście, jednak rośliny porażone (z widocznymi objawami chorób) najlepiej usunąć z ogrodu.

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Jeszcze pod koniec sierpnia lub na początku września warto wysiać poplony w ogrodzie. Szczególnie polecanym poplonem jest gorczyca. Jakie prace w ogrodzie we wrześniu należy jeszcze wykonać? Pod koniec września warto przekopać glebę w ogrodzie. W przypadku gleb ciężkich glebę warto pozostawić w ostrej skibie, gdyż w momencie pojawiających się przymrozków poprawie ulega jej struktura. Ponadto podłoże staje się bardziej przepuszczane dla wody.

wrzesień w ogrodzie
Jeszcze pod koniec sierpnia lub na początku września warto wysiać poplony w ogrodzie.

W przypadku niewielkich sum opadów pojawiających się we wrześniu uprawy warzywne należy systematycznie podlewać. Warto regularnie nawadniać warzywa korzeniowe – m.in. buraki, marchew, rzodkiew oraz rzodkiewkę. Regularne nawadnianie zapewni odpowiednią wielkość częściom jadalnym tych warzyw. Wrzesień w ogrodzie to czas ostatniego w bieżącym roku cięcia żywopłotów liściastych, które zrzucają liście na zimę. Zbyt późne cięcie zarówno krzewów, jak również drzew zmniejsza bowiem ich zdolność do właściwego przezimowania.

Wrześniowe prace w tunelu foliowym

Wrzesień to czas przygotowania tuneli foliowych do zakończenia sezonu. Usuwa się wówczas resztki roślin – zwłaszcza pomidory oraz paprykę, które zakończyły już owocowanie. W celu poprawy właściwości podłoża warto wysiać w nim gorczycę, jednak należy przy tym pamiętać o regularnym nawadnianiu poplonu.

wrzesień w ogrodzie
Wrzesień to czas przygotowania tuneli foliowych do zakończenia sezonu.

W przypadku, kiedy nie wysiewa się poplonów – podłoże w tunelu warto przekopać, a następnie wysiać np. rzodkiewkę lub sałatę.

Wrześniowe sadzenie roślin w ogrodzie

Wrzesień to okres, w którym można rozpocząć sadzenie niektórych drzew oraz krzewów ozdobnych. We wrześniu w ogrodzie można wysiewać buraki liściowe oraz szpinak. Wart posadzić również rzodkiewkę oraz sałatę. To również najlepszy moment na rozpoczęcie sadzenia roślin cebulowych.

wrzesień w ogrodzie
Pod koniec września warto przekopać glebę w ogrodzie.

We wrześniu w ogrodzie warto posadzić czosnek niedźwiedzi. Jego zapach odstrasza wiele niepożądanych szkodników roślin. Z roślin użytkowych we wrześniu można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe uprawy agrestu i porzeczek. W miesiącu tym gatunki te najlepiej się przyjmą.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)