OgródUprawa owoców

Uprawa agrestu w przydomowym ogrodzie

Rate this post

Agrest to bardzo znany w ogrodach i na działkach krzew owocowy. Owoce agrestu mogą być spożywane bezpośrednio lub przeznacza się je na przetwory. Jak wygląda uprawa agrestu w ogrodzie?

 

Uprawa agrestu – opis krzewu i wymagania

Agrest to kolczasty krzew owocowy, który może dorastać do wysokości nawet 1,5 metra. Kwiaty agrestu najczęściej są drobne. Owoce agrestu są kuliste, a ich średnica dochodzi do ok 2,5 cm. Najczęściej są one zielone, czerwone lub żółte. Skórka agrestu jest zazwyczaj gładka i błyszczy, jednak w przypadku niektórych odmian na jej powierzchni mogą znajdować się włoski. Uprawa agrestu w ogrodzie wymaga odpowiedniego doboru stanowiska. Krzewy agrestu preferują ciepłe i słoneczne stanowiska. Agrest najlepiej rośnie na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych.

Krzewy agrestu preferują ciepłe i słoneczne stanowiska.

Podłoże powinno być zasobne w próchnicę i w niezbędne składniki pokarmowe. Agrest preferuje podłoże o pH od 6,0 do 6,5. Wyróżnia go wysoka mrozoodporność, jednak sadzi się go w miejscach zacisznych, najlepiej osłoniętych od wiatru. Krzewy agrestu kwitną od kwietnia do maja, a owoce wydają od czerwca do pierwszej dekady sierpnia.

Sadzenie agrestu w ogrodzie

Agrest sadzi się w okresie jesiennym. Optymalnym terminem sadzenia jest okres od końca września do pierwszej dekady listopada. Z kolei krzewy, które rosną w doniczkach sadzi się przez cały okres wegetacji. Odległość w rzędach pomiędzy poszczególnymi krzewami powinna wynosić 1,5-2,0 m (w zależności od formy: krzaczasta lub pienna). Z kolei odległość między rzędami może być nieco mniejsza – od 1,0 do 1,5 m. Agrest sadzi się kilka centymetrów głębiej, niż rosły w podłożu w szkółce. Zapewnia to lepsze przyjęcie się krzewów. Agrestu nie należy sadzić na glebach bardzo lekkich oraz podmokłych. Złym stanowiskiem są również zagłębienia terenu (zwiększone ryzyko występowania mgieł oraz przymrozków).

ufot.: Owned by the author
Agrest sadzi się w okresie jesiennym.

Jak uprawiać agrest? Ziemię po posadzeniu agrestu należy dokładnie udeptać i podlać. Podłoże przeznaczone pod uprawę agrestu należy wzbogacić w próchnicę i składniki pokarmowe. Warto wykorzystać w tym celu obornik lub kompost. Po posadzeniu agrest wymaga przycięcia. Cięcie agrestu wykonuje się wiosną na wysokość ok. 2-3 oczek.

Pielęgnacja agrestu

Agrest, podobnie jak większość krzewów owocowych potrzebuje regularnego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Uprawa agrestu wymaga odchwaszczania, nawożenia, nawadniania oraz cięcia. Można również wykonać ściółkowanie podłoża.

Odchwaszczanie przeprowadza się w momencie, kiedy nie ściółkowaliśmy gleby. Chwasty usuwa się ręcznie. Korzystanie z motyki może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego agrestu.

W przypadku nawożenia agrestu stosuje się naturalne nawozy organiczne, do których zaliczyć można obornik oraz kompost. Przed uprawą agrestu można wysiać również gorczycę lub łubin.

System korzeniowy agrestu znajduje się dość płytko pod ziemią, dlatego też niekorzystnie reaguje on na pojawiające się niedobory wody. Brak wody pogarsza jego zdrowotność i owocowanie. Największe wymagania wodne agrest wykazuje w fazie kwitnienia oraz owocowania.

uprawa agrestufot.: Owned by the author
Uprawa agrestu wymaga odchwaszczania, nawożenia, nawadniania oraz cięcia.

Agrest warto ściółkować. Ściółka utrzymuje wilgoć w podłożu. Do ściółkowania stosuje się agrowłókninę, korę sosnową, torf lub trociny. Ponadto ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów.

Cięcie agrestu wykonuje się po posadzeniu najlepiej wiosną (marzec) – przed rozpoczęciem wegetacji. Umożliwia ono lepsze rozkrzewianie i rozwój nowych pędów agrestu. Agrest szczególnie dobrze owocuje na krótkopędach, które tworzą się na pędach 2,3 i 4-letnich. Starsze pędy należy usuwać. Usuwa się również pędy chore oraz suche i te nadmiernie zagęszczające krzew. Prawidłowo ukształtowany krzew agrestu powinien mieć ok. 14 pędów (pędy zarówno 1,2,3 oraz 4-letnie).

Ochrona krzewów agrestu

Agrest może być atakowany przez groźne choroby i szkodniki. Uprawa agrestu wymaga stosowania odpowiedniej ochrony. Zwalczać je można przy pomocy naturalnych preparatów i wyciągów. Oprócz tego warto sadzić odmiany odporne na choroby i szkodniki. Do najgroźniejszych chorób agrestu zalicza się: amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę (opadzinę) liści porzeczki i rdzę agrestowo-turzycową. Wśród szkodników największe straty powodują przędziorki, mszyce oraz zwójka różóweczka.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)