OgródUprawa owoców

Uprawa borówki amerykańskiej

5/5 - (3 votes)

Borówka amerykańska jest coraz chętniej uprawianym krzewem owocowym w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach. Jak wygląda i na czym polega uprawa borówki amerykańskiej? Kiedy sadzić i jak pielęgnować borówkę?

Borówka amerykańska (wysoka) – charakterystyka krzewu

Borówka amerykańska jest krzewem, który może dorastać nawet do 2-2,5 m wysokości. Kwitnie od kwietnia do maja, natomiast dojrzewanie owoców w zależności od odmiany ma miejsce od lipca do września. Dlatego warto posadzić kilka odmian borówek (zarówno wczesnych, jak i późnych), by móc zbierać owoce jak najdłużej. Z kolei dzięki nierównomiernemu dojrzewaniu owoców będziemy mogli je zbierać stopniowo nawet przez kilka tygodni.

borówka wysokafot.: Owned by the author
Borówka amerykańska jest krzewem, który może dorastać nawet do 2-2,5 m wysokości.

Owoce borówki amerykańskiej przypominają lekko spłaszczone jagody i są koloru ciemnoniebieskiego lub granatowego. Osiągają średnicę od 1 do 3 cm. Możemy je przeznaczyć zarówno do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory oraz do mrożenia. Borówka amerykańska należy do jednych z najdroższych owoców. Jak wygląda uprawa borówki amerykańskiej?

Uprawa borówki amerykańskiej – wymagania klimatyczno-glebowe

Borówka amerykańska bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, osłoniętych od działania wiatru. Nie powinniśmy uprawiać borówki w miejscach, w których gromadzi się woda oraz w zastoiskach mrozowych. Borówka jest rośliną kwasolubną, wymagającą gleb kwaśnych, lekkich i przepuszczalnych – najlepiej o odczynie od 3,8 do 4,8. W przypadku, kiedy podłoże w naszym ogrodzie nie sprzyja uprawie borówki, powinniśmy je zakwasić.

uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie fot.: Owned by the author
Borówka amerykańska bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, osłoniętych od wiatru.

Dobre wyniki możemy uzyskać, stosując kwaśny torf lub trociny z roślin iglastych. Torf mieszamy z glebą w stosunku 1:1 do głębokości ok. 30-40 cm. Następnie na wierzchnią warstwę podłoża dokładamy korę, trociny lub ściółkę leśną. W uprawie borówki duże znaczenie odgrywa również utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Dlatego w przypadku utrzymującej się suchej aury powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów. Odpowiednia wilgotność podłoża jest szczególnie ważna w okresie tworzenia się owoców. 

Sadzenie borówki amerykańskiej

Najlepiej przyjmują się sadzonki 2-3 letnie z pędami o wysokości 30-40 cm. Przy zakupie sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy je bezpośrednio po zakupie lub dołujemy w ziemi. Borówkę wysoką najlepiej sadzić w terminie od września do pierwszej dekady listopada. Powinniśmy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu krzewów przed mrozem.

pielęgnacja borówek fot.: Owned by the author
Najlepiej przyjmują się sadzonki 2-3 letnie z pędami o wysokości 30-40 cm.

W tym celu najlepiej usypać kopce z trocin lub kory, które zapewnią ochronę podstawie pędów i bryle korzeniowej przed przemarznięciem. Krzewy sadzimy w rozstawie 1,5-2,5 m x 1 m, przygotowując wcześniej dołek o głębokości adekwatnej do wielkości rośliny. Młode krzewy sadzimy ok. 5 cm głębiej niż rosły wcześniej w doniczce. 

Uprawa borówki – zabiegi pielęgnacyjne

Borówka jest rośliną o płytkim systemie korzeniowym, dlatego jej uprawa wymaga systematycznego podlewania. Bardzo ważne jest również cięcie borówki – nieprzycinane krzewy z roku na rok owocują coraz słabiej. Cięcie przez pierwsze 3 lata po posadzeniu powinno dotyczyć tylko pędów z widocznymi objawami chorobowymi. Borówki najlepiej owocują na pędach 2-3 letnich, maksymalnie 4-letnich. Krzew borówki powinien mieć ok. 6-8 pędów bocznych. Cięcie borówki amerykańskiej wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną, zanim zaczną nabrzmiewać pąki, po ustąpieniu większych mrozów. Raz na kilkanaście lat (co 10-15 lat) powinniśmy również odmłodzić borówki. W tym celu pod koniec zimy ścinamy wszystkie pędy bezpośrednio przy ziemi. 

zbiór borówki amerykańskiej fot.: Owned by the author
orówki najlepiej owocują na pędach 2-3 letnich, maksymalnie 4-letnich.

Ważne jest również systematyczne odchwaszczanie plantacji. Uprawa borówki amerykańskiej powinna być wolna od chwastów, dlatego powinniśmy je regularnie usuwać. Borówka rzadko porażana jest przez choroby i szkodniki, a nawet jeśli się pojawiają – ich szkodliwość nie jest zazwyczaj duża. W przypadku wystąpienia chorób – porażone części roślin wycinamy i usuwamy z ogrodu.

Kiedy i jak zbierać borówkę wysoką?

Owoce borówki amerykańskiej w zależności od uprawianej odmiany zbieramy w terminie od lipca (odmiany wczesne) do września (odmiany późne). Borówki zbieramy ręcznie. Podczas zbioru owoce zrywamy delikatnie, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Zbiór borówki amerykańskiej prowadzimy od dołu do góry krzewu, zrywając wszystkie dojrzałe na krzewie owoce. Owoce po zbiorach nadają się do bezpośredniego spożycia lub mogą być przechowywane w zamrażarce.

  

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)