Ochrona owocówOchrona warzywOgródRośliny ozdobneUprawa owocówUprawa warzyw

Ekologiczny ogród – dlaczego warto?

5/5 - (2 votes)

Stosowanie nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin wpływa niekorzystnie na środowisko i prowadzi do degradacji gleby. Ekologiczny ogród przydomowy lub działka są idealnym sposobem na uzyskanie zdrowych owoców i warzyw, przy jednoczesnym poszanowaniu otaczającego nas środowiska. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, chcąc założyć i pielęgnować ekologiczny ogród?

Ekologiczny ogród – dlaczego warto?

Posiadanie własnego ogrodu jest najlepszym sposobem na produkcję zdrowej żywości z jednoczesną dbałością o środowisko naturalne. Istotą ekologicznego ogrodu jest szeroko pojęte życie w zgodzie z naturą. Ekologiczny ogród to ogród, w którym stosujemy odpowiedni płodozmian, właściwe sąsiedztwo roślin, a także naturalne nawozy organiczne, w tym m.in. bardzo cenny i niezwykle prosty w uzyskaniu kompost. To także racjonalne wykorzystywanie dostępnej wody.

płodozmian w ekologicznym ogrodziefot.: Owned by the author
Istotą ekologicznego ogrodu jest szeroko pojęte życie w zgodzie z naturą.

Ekologiczna uprawa warzyw wiąże się z zastępowaniem chemicznych środków ochrony roślin preparatami naturalnymi. Przestrzeganie podstawowych zasad ekologicznej uprawy roślin pozwoli nam uzyskać wysokie plony owoców i warzyw, które będzie cechowała wysoka jakość. Plony z ekologicznego ogrodu wyróżniać będzie wysoka zawartość składników odżywczych i witamin, a także wyśmienity smak. Skorzysta na tym również podłoże, które zostanie wzbogacone w materię organiczną, co z kolei wpłynie korzystnie m.in. na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Ekologiczne uprawy – płodozmian i naturalne nawozy

Stosowanie płodozmianu jest podstawą funkcjonowania każdego ekologicznego ogrodu. Odpowiednie następstwo roślin w znacznym stopniu ograniczy rozwój chorób i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się szkodników. Płodozmian w ogrodzie wpłynie ponadto korzystnie na strukturę i żyzność podłoża. Pozytywny wpływ na uprawiane rośliny ma również ich sąsiedztwo. Odpowiednio dobrane sąsiedztwo roślin wpływa korzystnie m.in. na ich kondycję, a także dalszy wzrost i rozwój, co przekłada się na wielkość i jakość osiąganych plonów.

ekologiczny ogród kompostfot.: Owned by the author
Do najpopularniejszych naturalnych nawozów organicznych zaliczyć możemy kompost.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia nawożenia. Ekologiczny ogród to przede wszystkim ogród, w którym stosuje się naturalne nawozy organiczne. Do najpopularniejszych naturalnych nawozów organicznych zaliczyć możemy kompost (nawóz powstały z resztek roślinnych z ogrodu oraz z odpadków kuchennych), nawozy zielone (gorczyca, łubin) oraz obornik. Przekopane jesienią naturalne nawozy organiczne stanowią swoisty rezerwuar substancji odżywczych dla przyszłych upraw. Odpowiednio przygotowane podłoże jest gwarancją udanych upraw roślin warzywnych i owocowych oraz roślin ozdobnych uprawianych w naszym ogrodzie. 

Ekologia w ogrodzie – życie w zgodzie z naturą

Ekologiczna uprawa roślin pozwala w znacznym stopniu ograniczyć rozwój groźnych patogenów chorobotwórczych oraz szkodników bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Posiadanie ekologicznego ogrodu wiąże się z zachowaniem równowagi oraz zamkniętego cyklu obiegu materii organicznej. Regularne stosowanie nawozów organicznych może w pełni zaspokoić potrzeby pokarmowe uprawianych przez nas roślin. Zawarta w nawozach organicznych materia organiczna magazynuje wodę w podłożu oraz niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin składniki odżywcze.

hotel dla owadówfot.: Owned by the author
Ekologiczny ogród to miejsce, w którym powinien znaleźć się hotel dla owadów, który będzie stanowił schronienie dla zapylaczy oraz kryjówkę dla części pożytecznych owadów.

W ekologicznym ogrodzie powinniśmy dążyć do zachowania równowagi pomiędzy organizmami szkodliwymi a pożytecznymi. W ekologicznym ogrodzie powinno znaleźć się również miejsce na hotel dla owadów, który będzie stanowił swoiste schronienie dla zapylaczy oraz kryjówkę dla części pożytecznych owadów. Warto również założyć łąkę kwietną z mieszanek nasion traw ozdobnych i nasion roślin o ozdobnych kwiatach. Zapewni ona bioróżnorodność, dając schronienie owadom pożytecznym, ptakom oraz małym ssakom. Powinniśmy pamiętać, że ok. 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, natomiast aż 80% roślin zapylają owady. 

Ekologiczny ogród – zbieranie wody

Większość przydomowych ogrodów oraz działek posiada altanę lub pomieszczenie przeznaczone na narzędzia. Miejsce takie łatwo zaopatrzyć w system odprowadzający wodę opadową do specjalnych zbiorników. Najbardziej popularnymi zbiornikami na wodę są beczki. Deszczówka jest doskonałym sposobem na podlewanie naszych ogrodów oraz działek.

woda deszczowa w ogrodziefot.: Owned by the author
Korzystanie z wody deszczowej jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla nas i naszego ogrodu, jak również dla otaczającego nas środowiska.

Wykorzystując deszczówkę w ogrodzie zużywamy na ten cel znacznie mniej wody pitnej. Znika również problem odprowadzania wody deszczowej. Korzystanie z wody deszczowej jest więc rozwiązaniem korzystnym zarówno dla nas i naszego ogrodu, jak również dla otaczającego nas środowiska.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)