OgródPOLECANE

Jak zrobić hotel dla owadów?

5/5 - (3 votes)

Hotel dla owadów stanowi idealny sposób na zwabienie i zatrzymanie wielu gatunków owadów pożytecznych w przydomowym ogrodzie lub na działce. Jak zrobić hotel dla owadów? Z czego wykonać domek dla owadów?

 

Hotel dla owadów – znaczenie w ogrodzie

W ogródkach działkowych lub w przydomowych ogrodach często spotkać można wiele gatunków owadów pożytecznych. Tymi najbardziej popularnymi owadami są pszczoły miodne oraz dzikie pszczoły. W ogrodzie spotkać można również trzmiele, biedronki, drapieżne chrząszcze oraz złotooki. Ich rola polega m.in. na zapylaniu kwiatów i eliminacji organizmów szkodliwych. Aby zachować równowagę biologiczną w ogrodzie, powinniśmy odpowiednio zadbać o bytujące w nim organizmy pożyteczne.

 

Warto „pomagać” wyżej wymienionym gatunkom, zapewniając im chociażby odpowiednie warunki do rozwoju dzięki stworzeniu możliwości do budowy gniazd oraz zapewnieniu im schronienia – zwłaszcza w czasie zimy. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest budowa hoteli dla owadów. Jak zrobić hotel dla owadów? Można go wykonać na wiele sposobów, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów, wykorzystując jedynie niepotrzebne materiały znajdujące się na działce. Wystarczy trochę wyobraźni i w bardzo prosty sposób możemy zrobić hotel dla owadów.

Jak zrobić hotel dla owadów?

Hotele dla owadów pożytecznych wykorzystywane są przez działkowców lub właścicieli przydomowych ogrodów głównie w celu zapewnienia owadom schronienia i odpowiednich warunków do rozwoju. Owady z kolei przyczyniają się do poprawy zapylania kwiatów upraw warzywnych i owocowych. Domek dla owadów to budowla wykonana z naturalnych materiałów.

fot.: Owned by the author
W ogrodzie spotkać można m.in. biedronki.

Wielkość, kształt oraz rodzaj użytych do stworzenia odpowiedniego hotelu dla owadów materiałów zależy od jego przeznaczenia oraz od tego, jakie owady ma zwabić. Jak zrobić hotele dla owadów? Rodzaj i wielkość domku oraz materiał, z którego zostanie on wykonany zależy wyłącznie od nas.

Przygotowanie domku dla murarki ogrodowej

Z czego zrobić hotel dla owadów? Odpowiednimi domkami dla murarek ogrodowych są puste rurki o średnicy ok. 6 mm. Jak zrobić hotel dla owadów? Każda rurka powinna być przygotowana w taki sposób, aby wlot do niej znajdował się tylko z jednej strony. Wlot powinien być skierowany na południe, wschód lub zachód. Rurki (najlepiej trzcinowe) powinny mieć długość ok. 20 cm. Należy je w odpowiedni sposób przygotowywać – przycinając każdą z nich za kolankiem, aby jedna strona była zamknięta. Rurki w liczbie od kilkunastu do kilkudziesięciu można ze sobą związać sznurkiem lub umieścić w puszcze lub plastikowej butelce z odciętą końcówką. Najlepiej, aby taki domek znajdował się w poziomie, równolegle do podłoża.

jak zrobić domek dla owadówfot.: Owned by the author
Rodzaj i wielkość domku oraz materiał, z którego zostanie on wykonany zależy wyłącznie od nas.

W celu przygotowania hotelu dla murarek wykorzystać można również puste rurki pochodzące od innych roślin. Również w przypadku wielu innych gatunków organizmów pożytecznych bardzo dobrze sprawdza się hotel dla owadów. Jak zrobić domek, aby zapewnić owadom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju? W przypadku elementów drewnianych wywiercenie otworów w drewnie z pewnością zachęci wiele gatunków pożytecznych owadów do pozostawiania tam larw.

Z czego zrobić domek dla owadów?

Hotele dla owadów można wykonać samodzielnie. Z czego zrobić hotel dla owadów? Do wykonania domku można wykorzystać cegły, drewno, pnie, rurkowate pędy bambusa lub innych roślin. Przydatne mogą być również suche liście, mech, patyki, szyszki, igliwie oraz kora. Do budowy hotelu dla owadów wykorzystać można również stare deski, półki, lub niepotrzebne donice.

jak zrobić domek dla owadówfot.: Owned by the author
Wykonanie domku dla owadów jest znakomitą formą pomocy człowieka tak bardzo potrzebnym w ogrodzie owadom pożytecznym.

Słoma jest idealnym miejscem dla złotooków. Puste łodygi trzciny, bambusa oraz innych roślin ogrodowych często zasiedlane są przez pszczoły murarki. Z kolei nawiercone w gałęziach otwory stają się miejscem bytowania pszczół i os. Cegły dziurawki stanowią doskonałe siedlisko dla samotnych pszczół. Z kolei odwrócone i wypełnione sianem lub słomą doniczki są idealnym miejscem dla skorków, które stanowią pożywienie dla biedronek. Biedronki bytują również w suchych liściach oraz w szyszkach.

Gdzie ustawić hotel dla owadów pożytecznych?

Hotel dla owadów najlepiej umieścić w miejscu suchym i nasłonecznionym, które nie będzie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (będzie osłonięte od deszczu i wiatru). Domek dla owadów najlepiej umieścić od strony południowej. W celu zachęcenia owadów pożytecznych do odwiedzenia hotelu warto posadzić w jego najbliższym sąsiedztwie byliny lub krzewy nektarodajne. Hotel dla owadów można umieścić np. pod dachem altany lub pod rynną. Można go również ulokować pomiędzy gałęziami drzewek owocowych. Najlepiej sprowadzają się zaciszne miejsca. Hotel dla owadów może stanowić ważny element biologicznej ochrony roślin.

jak zrobić hotel dla owadówfot.: Owned by the author
Hotel dla owadów najlepiej umieścić w miejscu suchym i nasłonecznionym.

Domek dla owadów stanowi ciekawy dodatek dla każdego przydomowego ogrodu lub działki. Wykonanie domku dla owadów jest znakomitą formą pomocy człowieka tak bardzo potrzebnym w ogrodzie organizmom pożytecznym.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)