OgródUprawa owoców

Sadzenie drzew owocowych jesienią

5/5 - (7 votes)

Drzewa owocowe w ogrodzie powinien mieć każdy z nas. Posadzenie już kilku drzew zapewni nam zdrowe i świeże owoce. Posadzenie drzew owocowych nie należy do skomplikowanych czynności. Sadzenie drzew owocowych jesienią jest niezwykle korzystne dla roślin. Dlaczego?

Sadzenie drzew owocowych jesienią

Drzewa owocowe w przydomowych ogrodach oraz na działkach możemy sadzić w dwóch terminach: jesiennym oraz wczesną wiosną. Sadzenie drzew owocowych jesienią jest najbardziej korzystnym dla roślin terminem. Optymalną porą sadzenia zakupionych drzew owocowych jest okres od października aż do momentu wystąpienia silniejszych przymrozków – najczęściej do połowy listopada. Drzewa, które posadzimy w tym terminie będą w stanie zregenerować system korzeniowy jeszcze przed zimą, a na wiosnę będą już dobrze przygotowane do rozpoczęcia wegetacji. Również w okresie jesiennym oferta producentów drzewek owocowych jest najbardziej atrakcyjna.

drzewa owocowe fot.: Owned by the author
Posadzenie już kilku drzew zapewni nam zdrowe i świeże owoce.

Drzewa owocowe możemy sadzić również wiosną (jeszcze przed wypuszczeniem pąków) – w marcu lub kwietniu, jednak termin ten polecany jest przede wszystkim dla gatunków, które mają niską odporność na mróz. Zaliczyć możemy do nich brzoskwinie, grusze, a także morele. Z kolei drzewa owocowe zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon, od wiosny aż do jesieni.

Jesienne sadzenie drzew owocowych – wybór miejsca

Oprócz wyboru odpowiedniego terminu sadzenia drzew owocowych ważny jest również właściwy wybór miejsca, na które będziemy sadzić drzewa owocowe. Stanowisko, na którym będą rosły drzewa owocowe powinno być dobrze nasłonecznione, co zapewni lepsze wybarwienie owoców i wpłynie korzystnie na ich smak. Drzew owocowych nie powinniśmy sadzić w zagłębieniach terenu, ponieważ najczęściej w nich tworzą się zastoiska mrozowe. Z kolei podłoże, na którym będziemy sadzić rośliny powinno być wilgotne, przepuszczalne i z dużą zawartością próchnicy.

wybór miejsca pod drzewo owocowefot.: Owned by the author
Stanowisko, na którym będą rosły drzewa owocowe powinno być dobrze nasłonecznione.

Drzew owocowych nie powinniśmy uprawiać na glebach ciężkich i zbitych o wysokim poziomie wód gruntowych. Drzewa, które rosną na mokrych glebach są znacznie bardziej wrażliwe na mróz. Na takich stanowiskach lepiej uprawiać krzewy owocowe. Ważne jest również, aby drzewka owocowe były osłonięte od wiatru. Dotyczy to zwłaszcza tych drzew, które są wrażliwe na temperaturę – brzoskwini, moreli lub nektarynek.

Przegotowanie podłoża pod sadzenie drzew owocowych jesienią

Podłoże, na którym planujemy posadzić drzewa owocowe powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować. Ziemię musimy głęboko przekopać i dokładnie odchwaścić. Dodatkowo warto wzbogacić ją w substancje organiczne, stosując w tym celu obornik lub kompost własnej produkcji. Dobrym nawozem będzie również mączka bazaltowa, czyli produkt powstały w wyniku zmielenia skały bazaltowej. Jest ona naturalnym nawozem, który zawiera cenne makro- i mikroskładniki. W przypadku gleb lekkich o niskiej zawartości próchnicy naturalne nawozy organiczne powinniśmy rozrzucić na całej powierzchni, na której zaplanowaliśmy sadzenie drzewek.

Sadzenie drzew owocowych jesienią – wybór sadzonek

Zanim rozpoczniemy sadzenie drzew owocowych jesienią, powinniśmy dokonać właściwego zakupu sadzonek. Od jakości zakupionych drzew owocowych zależy ich przyjęcie po posadzeniu, a także późniejsza wielkość i jakość owoców. Jakość zakupionego materiału ma ogromny wpływ na zdrowotność sadzonek w późniejszym okresie. Drzewa owocowe z gołym korzeniem powinny być przykryte podłożem aż do nasady korzeni. W przypadku korzeni drzew owocowych powinny być one czyste, bez narośli, a także wolne od uszkodzeń, zdrowe, żywe i sprężyste. System korzeniowy drzew owocowych powinien być przede wszystkim dobrze rozgałęziony.

sadzenie drzew owocowych jesienią fot.: Owned by the author
Każda zakupiona roślina powinna mieć etykietę z nazwą producenta oraz gatunku i odmiany.

Decydując się na zakup drzew owocowych warto przyjrzeć się również pędom. Nie mogą być one połamane. Nie powinniśmy kupować także sadzonek, które mają nieodpowiednio przyciętą koronę. Każda roślina powinna mieć etykietę z nazwą producenta oraz gatunku i odmiany rośliny.

Jak prawidłowo sadzić drzewa owocowe jesienią?

Podczas sadzenia drzew owocowych powinniśmy pamiętać, aby posadzić je głębiej niż rosły w szkółce. Przed posadzeniem powinniśmy wykopać odpowiedni dołek, aby zapewnić drzewkom odpowiednią głębokość sadzenia oraz właściwą ilość miejsca do prawidłowego rozwoju ich systemu korzeniowego. Przed posadzeniem roślin powinniśmy uciąć korzenie, które są zbyt długie i uszkodzone. W dołek powinniśmy wlać wodę, a następnie umieścić sadzonkę i zasypać ją żyzną ziemią. Przy sadzeniu drzew owocowych warto także pamiętać, aby ustawić je prosto, pionowo. Po posadzeniu drzewko należy obficie podlać.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)