Jak wygląda lipiec w ogrodzie?
Lipiec jest siódmym miesiącem roku. Liczy 31 dni. W naszym kraju lipiec zaliczany jest do najcieplejszych miesięcy w roku. Lipiec w ogrodzie jest pracowitym miesiącem. To przede wszystkim prace związane z pielęgnacją, nawożeniem, cięciem, podlewaniem oraz zbiorami roślin.
Lipiec w ogrodzie
Lipiec jest miesiącem letnim, dlatego też wiele czasu spędzamy wówczas na działkach i ogrodach. Lipiec w ogrodzie to czas pełni sezonu wegetacyjnego. W tym okresie niezwykle ważne jest regularne podlewanie drzew, krzewów owocowych oraz upraw warzyw. W lipcu zbieramy owoce oraz warzywa.
Oprócz tego wykonujemy cięcia drzew owocowych. Ponadto systematycznie usuwamy porażone zawiązki owoców oraz zgnite owoce, gdyż stanowią one wtórne źródło zakażenia wieloma groźnymi chorobami (zwłaszcza pochodzenia grzybowego).
Prace w sadzie i na plantacji owoców
W lipcu zbiera się późniejsze odmiany truskawek oraz poziomek. Oprócz tego zbierane są czereśnie, wiśnie oraz morele, maliny, porzeczki, borówka amerykańska, a także agrest. W lipcu bardzo ważne jest regularne podlewanie krzewów i drzew owocowych, gdyż niedobory wody mogą prowadzić do drobnienia owoców. Ponadto znacznej obniżce mogą ulegać plony. W momencie, gdy na gałęziach drzew owocowych znajduje się dużo owoców, warto przygotować dla nich podpory, ponieważ pod wpływem ciężaru gałęzie mogą się łamać. Po zbiorach wykonuje się cięcie drzewek owocowych. Dotyczy to przede wszystkim czereśni i wiśni. Szczególnie intensywnie przycinamy gałęzie wiśni. Wykonuje się również cięcie prześwietlające jabłoni w celu odsłonięcia gałęzi z owocami, do których dopływ światła słonecznego jest ograniczony. Przycina się również grusze.
Lipiec w ogrodzie to również czas przycinania krzewów owocowych. Przycinamy pędy malin, które owocowały. Pozostawiamy pędy tegoroczne. Usuwamy również pędy winorośli, które nie owocują. W przypadku truskawek po zakończonych zbiorach bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Usuwa się ściółkę (w przypadku wcześniejszego ściółkowania słomą), podłoże należy odchwaścić, a liście truskawek przyciąć na wysokości ok. 5 cm nad powierzchnią podłoża. W przypadku, gdy gleba jest już wyjałowiona, należy przeprowadzić nawożenie (np. stosując kompost). Truskawki na tym samym miejscu nie powinny rosnąć dłużej niż 5 lat.
Po zbiorach owoców należy usunąć ich resztki z podłoża, gdyż bardzo często stanowią one miejsce żerowania dla szkodników oraz doskonałą lokalizację do rozwoju chorób. W przypadku pozostawienia ich na podłożu mogą stać się one źródłem infekcji pierwotnych w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Jest to ważny element biologicznej ochrony roślin.
Prace w ogrodzie warzywnym
W przypadku braku lub niedostatecznej ilości opadów ważne jest regularne nawadnianie upraw warzywnych. Warto wykonać nawożenie pomidorów, gdyż w tym okresie potrzebują one dużo azotu i potasu. Oprócz tego ważna jest ich pielęgnacja związana z usuwaniem dolnych liści (również tych starszych oraz z objawami chorób) oraz uszczykiwaniem pędów bocznych. Niewykonanie tych czynności prowadzi do rozwoju chorób grzybowych (m.in. szarej pleśni).
W lipcu siejemy koper ogrodowy, szpinak oraz rzodkiewki. Lipiec w ogrodzie to czas zbioru liści ziół: szałwii, tymianku, mięty oraz estrogenu i cząbru. Zioła te zbiera się jeszcze przed kwitnieniem, aby nie straciły aromatu. W lipcu w ogrodzie zbiera się wiele gatunków warzyw. Zbiera się m.in. ogórki gruntowe, cukinie, buraki, czosnek sadzony jesienią, jarmuż, kalarepę, brokuły, kalafior, bób, fasolę szparagową oraz groch. Oprócz tego w lipcu kończy się zbiory wczesnych kapust. Zbiera się również pomidory uprawiane w tunelach foliowych.
Prace na trawniku i pozostałe czynności
W lipcu ważne jest nawożenie (przynajmniej raz w miesiącu) oraz wietrzenie naszego trawinka. Oprócz tego należy usuwać z niego niepożądane chwasty, do których zalicza się m.in. mniszki. Trawę należy systematycznie kosić oraz regularnie podlewać – przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Oprócz tego przycinamy żywopłot (najlepiej w pochmurne dni). Dbamy również o krzewy róż. Podłoże pod różami dokładnie odchwaszczamy. Oprócz tego systematycznie podlewamy róże – obficie, jednak niezbyt często.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!