OgródUprawa warzyw

Odmiany pomidorów – jakie wybrać?

5/5 - (3 votes)

Pomidory są niezwykle popularnymi warzywami uprawianymi w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Bardzo dobrze rosną zarówno w gruncie, jak również pod osłonami. Decydując się na uprawę pomidorów w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany. Jakie odmiany pomidorów warto uprawiać?

Odmiany pomidorów – podział

Pomidory różnią się zarówno wielkością i kształtem, jak również kolorami. Ze względu na sposób uprawy pomidory dzielimy na gruntowe, uprawiane w tunelu foliowym oraz szklarniowe. Z kolei ze względu na wielkość owoców pomidory dzielimy na drobnoowocowe (koktajlowe i daktylowe), średnioowocowe (większość uprawianych obecnie odmian) oraz wielkoowocowe (malinowe, bawole serce).

jaką odmianę pomidora wybrać fot.: Owned by the author
Pomidory różnią się zarówno wielkością i kształtem, jak i kolorami.

Ze względu na kolor pomidory dzielimy na czerwone, malinowe, zielone, tygrysie, czarne, brązowe, żółte oraz pomarańczowe. Na uwagę zasługuje również podział pomidorów ze względu na typ wzrostu roślin. Tutaj wyróżnia się odmiany samokończące, którym nie trzeba uszczykiwać pędów wierzchołkowych oraz odmiany o ciągłym wzroście. Ze względu na termin dojrzewania owoców odmiany pomidorów dzielimy na wczesne i późne.  

Jaką odmianę pomidora wybrać?

Pomidor „Malinowy Olbrzym” – odmiana pomidora przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłony o dużych lub bardzo dużych, mięsistych owocach o masie powyżej 200 g. Prowadzi się ją na 1 lub 2 pędy.  

Pomidor „Bawole serce” – odmiana pomidora przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłony o dużych (od 200 g do 600 g) owocach kształtu sercowatego. Prowadzi się ją na 2-3 pędy. Wymaga palikowania.

Pomidor drobnoowocowy „Koralik” – plenna odmiana koktajlowa pomidora o wysokiej odporności na zarazę ziemniaka o kulistych, drobnych owocach. Idealnie nadaje się do uprawy w gruncie. Może być uprawiana również pod osłonami. Zbiór owoców przypada na okres od sierpnia do września.

uprawa pomidorówfot.: Owned by the author
Ze względu na termin dojrzewania owoców odmiany pomidorów dzielimy na wczesne i późne.

Pomidor „Czarny książę” – odmiana pomidora o mięsistych owocach średniej wielkości o wadze od 150 do 200 g, bez skłonności do pękania. Może być uprawiany zarówno w gruncie, jak również pod osłonami. Wymaga palikowania.

Pomidor „White Beauty” – wysoka odmiana pomidora do uprawy w gruncie i pod osłony o dużych, mięsistych i słodkawych owocach koloru białego. Mogą osiągać wagę do 200 g.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)