OgródPOLECANE

Jak urządzić zaniedbany ogródek działkowy?

5/5 - (5 votes)

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup ogródka działkowego. Często stan zakupionej przez nas działki pozostawia jednak wiele do życzenia. Jak zagospodarować zaniedbany ogródek działkowy, aby móc cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem?

 

Jak przygotować zaniedbany ogródek działkowy?

Chęć posiadania własnego ogrodu jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza tych mieszkających w miastach, np. w blokach. Własny ogród jest niezwykle atrakcyjną formą prowadzenia aktywnego wypoczynku. Ponadto daje nam możliwość założenia własnej uprawy warzyw i plantacji owoców pozbawionych chemii oraz uprawy drzew owocowych.

zaniedbany ogródek działkowyfot.: Owned by the author
Doprowadzenie ogrodu do właściwego stanu wymaga poświęcenia i czasu – jednak efekty z pewnością wynagrodzą nam trud pracy.

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży działek. Stan ogródków działkowych przeznaczonych do sprzedaży jest różny. Niektóre z nich są piękne i zadbane, jednak często zdarzają się ogródki zaniedbane, zachwaszczone – wymagające dużego wkładu pracy własnej. Jak zatem zagospodarować zaniedbany ogródek działkowy? Doprowadzenie ogrodu do właściwego stanu wymaga poświęcenia, czasu i pracy – jednak efekty z pewnością wynagrodzą nam ten trud.

Od czego należy zacząć?

Na początku bardzo ważne jest dokładne odchwaszczenie ogródka. Watro zwrócić uwagę również na altanę oraz ogrodzenie, gdyż często – zwłaszcza w przypadku zaniedbanych ogródków działkowych elementy te mogą wymagać remontu.

zaniedbany ogródek działkowyfot.: Owned by the author
Przy zakupie działki ogrodowej zwrócić uwagę m.in. na altanę, gdyż często – zwłaszcza w przypadku zaniedbanych ogródków działkowych może ona wymagać remontu.

Ważny jest również kompostownik. W przypadku jego braku należy postawić nowy. Zaniedbany ogródek działkowy wymaga uporządkowania lub usunięcia niepotrzebnych rzeczy lub przedmiotów, które tyko niepotrzebnie zajmują miejsce.

zaniedbany ogródek działkowyfot.: Owned by the author
Na początku bardzo ważne jest dokładne odchwaszczenie ogródka.

Niektóre z nich warto jednak pozostawić, ponieważ można je będzie jeszcze wykorzystać (np. elementy konstrukcji). Po dokładnym odchwaszczeniu i wstępnym oczyszczeniu ogrodu ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża – dokładne przekopanie oraz wzbogacenie go w niezbędne składniki pokarmowe.

Planowanie ogródka działkowego

Po uporządkowaniu niepotrzebnych rzeczy znajdujących się na terenie ogrodu oraz poprawie właściwości podłoża warto przygotować ramowy plan, w którym wyznaczy się m.in. miejsce przeznaczone na uprawy warzywne, ewentualnie na tunel foliowy oraz na nowe nasadzenia (drzewa i krzewy owocowe).

zaniedbany ogródek działkowyfot.: Owned by the author
Przygotowanie własnego ogrodu zależy od naszych upodobań.

Warto wydzielić część rekreacyjną, gdzie będzie można posadzić nowy trawnik oraz miejsce na nowe drzewka i krzewy ozdobne. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od naszych upodobań. Zakup zaniedbanego ogródka działkowego jest więc szansą na stworzenie własnej przestrzeni, która stanie się da nas miejscem wypoczynku i źródłem zdrowia w postaci zawsze świeżych i dobrych jakościowo plonów.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie na początek

W odpowiednim momencie warto zająć się drzewami oraz krzewami owocowymi. Najczęściej wymagają one wykonania zabiegu cięcia. Stare, uschnięte gałęzie drzew lub pędy krzewów należy usunąć. Ważne jest również bielenie pni drzew owocowych.

zaniedbany ogródek działkowyfot.: Owned by the author
Po zakupie ogródka działkowego warto zająć się drzewami oraz krzewami owocowymi.

Eliminuje się również części roślin lub całe rośliny z wyraźnie widocznymi objawami chorobowymi. Zaniedbany ogródek działkowy dzięki wykonaniu powyższych czynności może stać się piękny, estetyczny i zadbany, a ponadto możemy czerpać z niego wiele korzyści w postaci zdrowych owoców i warzyw pochodzących z własnej uprawy.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)