Ogród

Kora w ogrodzie – rodzaje i zastosowanie

Rate this post

Kora jest znakomitym materiałem przeznaczonym do ściółkowania roślin w ogrodzie. Najczęściej w tym celu stosuje się korę sosnową, jednak dość często wykorzystywana jest również kora świerkowa oraz kora z drzew liściastych. Jakie funkcje pełni kora w ogrodzie? Jakie możemy wyróżnić rodzaje kory?

 

Korzyści ze stosowania kory w ogrodzie

Stosowanie kory w ogrodzie ma wiele zalet. Kora pełni funkcję izolacyjną, która polega na utrzymaniu stałego poziomu wilgoci w podłożu. Oprócz tego spełnia funkcje ochronne. Chroni m.in. system korzeniowy wielu gatunków roślin przed negatywnymi skutkami mrozów.

kora w ogrodziefot.: Owned by the author
Kora chroni system korzeniowy wielu gatunków roślin przed negatywnymi skutkami mrozów.

Kora w ogrodzie zakwasza również glebę. Ponadto stanowi ochronę przed patogenami grzybowymi oraz szkodnikami, stanowiąc warstwę ochronną dla roślin. Jest przepuszczalna. Pełni również funkcje dekoracyjne w każdym ogrodzie. Ponadto utrudnia rozwój chwastów oraz w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wypłukiwania substancji odżywczych z podłoża. Dodatkowo stanowi naturalny nawóz dla wielu gatunków roślin.

Kora w ogrodzie – rodzaje kory sosnowej

Kora w zależności od grubości drzewa oraz sposobu obróbki może być grubo, średnio raz drobno mielona. Grubo mieloną korę najczęściej stosuje się do ściółkowania dużych gatunków roślin oraz roślin rosnących na większych powierzchniach. Kora średnio mielona jest najczęściej stosowanym rodzajem kory w ogrodzie. Wykorzystuje się ją do ściółkowania praktycznie większości roślin.

kora w ogrodziefot.: Owned by the author
Kora średnio mielona jest najczęściej stosowanym rodzajem kory w ogrodzie.

Z kolei kora drobno mielona znajduje zastosowanie w przypadku niewielkich rabat, gdzie najczęściej rosną gatunki roślin o niewielkich rozmiarach. Jest ona jednak narażona na wywiewanie przez silniejszy wiatr, dlatego stosuje się ją w miejscach zacisznych, które są osłonięte od wiatru. Podłoże z kory jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem zarówno w przydomowych ogrodach, ja również na działkach.

Kora sosnowa w ogrodzie – jak stosować?

W ogrodach najczęściej stosowana jest kora sosnowa. Często jednak wykorzystuje się korę świerkową. W mniejszym stopniu stosowana jest kora z drzew liściastych. Kora w ogrodzie z drzew liściastych cechuje się zasadowym odczynem, dlatego też zalecana jest w uprawie tych roślin, które preferują taki właśnie odczyn. Kora w ogrodzie powinna zostać rozłożona wokół roślin na grubość od 5 do 10 cm. Większa grubość rozłożonej oznacza lepszą izolację.

kora w ogrodziefot.: Owned by the author
W ogrodach najczęściej stosowana jest kora sosnowa.

Nie zaleca się jednak rozkładania kory na grubość przekraczającą 15 cm, gdyż powyżej tej  grubości rośliny mogą zacząć gnić. Korę sosnową w ogrodzie można stosować praktycznie przez cały rok. Przed jej rozłożeniem należy jednak pamiętać o dokładnym odchwaszczeniu podłoża.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)