OgródUprawa owoców

Jak uzyskać wysokie plony truskawek w ogrodzie?

Rate this post

Truskawki są owocami, które nadają się do uprawy w większości przydomowych ogrodów oraz ogródków działkowych. Można je uprawiać zarówno w gruncie, jak również w doniczkach. O czym powinniśmy pamiętać zarówno przed, jak i w trakcie uprawy, aby uzyskać wysokie plony truskawek w ogrodzie?

Wymagania klimatyczno-glebowe truskawek

Truskawki najlepiej rosną na glebach żyznych i przewiewnych o dużej zawartości próchnicy, zasobnych w makro- i mikroelementy. Uprawia się je najczęściej na glebach lekkich oraz piaszczysto-gliniastych. Truskawki preferują podłoże o pH od 5,5 do 6,5. W przypadku pH<5,5 wskazane jest wapnowanie gleby.

jak uzyskać wysokie plony truskawekfot.: Owned by the author
Truskawki najlepiej rosną na glebach żyznych i przewiewnych.

Nie zaleca się uprawy truskawek na glebach ciężkich, nieprzepuszczalnych i podmokłych, które mają tendencję do zaskorupiania. Najlepszym stanowiskiem pod uprawę truskawek są miejsca słoneczne i osłonięte od działania silnych wiatrów. Jak uzyskać wysokie plony truskawek w ogrodzie? Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby przed planowanym sadzeniem oraz właściwa pielęgnacja i racjonalne nawożenie.

Prawidłowo przygotowane podłoże = wysokie plony truskawek

Pierwszym krokiem do odpowiedniego przygotowania stanowiska jest eliminacja chwastów wieloletnich. Niewłaściwe usunięcie chwastów może doprowadzić do sytuacji, w której truskawki będą musiały konkurować z niepożądanymi roślinami o wodę, światło oraz o składniki pokarmowe niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niestety, konkurencja chwastów może spowodować, że końcowe plony okażą się niezadowalające, a ich jakość może pozostawiać nam wiele do życzenia. Eliminację chwastów powinniśmy rozpocząć przynajmniej na kilka tygodni przez planowanym sadzeniem truskawek.

Jak uzyskać wysokie plony truskawek – odpowiednia rozstawa roślin

Przed założeniem plantacji powinniśmy pamiętać, aby truskawki sadzić z zachowaniem odpowiednich odstępów między poszczególnymi roślinami. Odległość pomiędzy roślinami w rzędach powinna wynosić ok. 30 cm, natomiast odległość między rzędami nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Nadmierne zagęszczenie roślin może doprowadzić do konkurencji o wodę oraz o składniki pokarmowe pomiędzy poszczególnymi roślinami. Zbyt duże zagęszczenie sprzyja również rozwojowi chorób grzybowych, a w szczególności szarej pleśni.

ściółkowanie podłożafot.: Owned by the author
Ściółkowanie truskawek ogranicza rozwój chwastów oraz pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.

Wolne przestrzenie znajdujące się między truskawkami możemy ściółkować, ograniczając w ten sposób rozwój chwastów i zapewniając im jednocześnie odpowiednią wilgotność podłoża. Najlepszym materiałem do ściółkowania jest pocięta słoma. Ściółkowanie najlepiej wykonać jeszcze przed kwitnieniem. Ściółkę zastąpić można agrowłókniną lub folią, która umożliwia swobodną wymianę gazową.  

Systematyczne nawadnianie i odchwaszczanie truskawek

Chcąc uzyskać wysokie plony truskawek powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu plantacji praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Truskawki są bowiem roślinami o płytkim systemie korzeniowym. Już niewielkie niedobory wody w trakcie sezonu wegetacyjnego mogą powodować drobnienie owoców i zasychanie roślin, co w konsekwencji powoduje spadek plonu. Rośliny najlepiej nawadniać rano albo wieczorem. Truskawki powinniśmy podlewać doglebowo (np. metodą kropelkową), gdyż zwilżanie liści zwiększa ryzyko porażenia uprawy groźnymi chorobami grzybowymi – zwłaszcza szarą pleśnią oraz mączniakiem prawdziwym.

Odpowiednie nawożenie kluczem do wysokich plonów truskawek w ogrodzie

Jak uzyskać wysokie plony truskawek? Kluczem do sukcesu oprócz właściwego przygotowania podłoża i systematycznego podlewania jest racjonalne nawożenie truskawek. Truskawki rosną na tym samym stanowisku najczęściej przez kilka lat, dlatego ich nawożenie powinno odbywać się w pewnych etapach tak, aby zapewnić roślinom stały dostęp do niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju makro- oraz mikroskładników.

uprawa truskawekfot.: Owned by the author
Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w postaci wysokich plonów ma nawożenie.

Nawożenie przeprowadza się zarówno przed planowanym sadzeniem truskawek, jak również w trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego.

Nawożenie truskawek przed założeniem plantacji

Przed posadzeniem truskawek gleba powinna zostać głęboko przekopana i odpowiednio nawieziona. Najlepszymi nawozami pod truskawki są obornik oraz kompost. Celem nawożenia przed założeniem plantacji jest zapewnienie truskawkom ważnych składników pokarmowych, takich jak fosfor, potas, wapń oraz magnez. W kolejnych latach warto stosować nawożenie uzupełniające, które zapewni wysokie i dobre jakościowo plony truskawek.

Nawożenie uprawianych truskawek w trakcie wegetacji

Truskawki wymagają nawożenia nie tylko przed założeniem uprawy, ale również w trakcie sezonu wegetacyjnego. Nawożenie takie zapewnia silny rozwój systemu korzeniowego truskawek oraz poprawia ich wzrost, kondycję, zdrowie, a także odporność na groźne choroby grzybowe.

jak uzyskać wysokie plony truskawekfot.: Owned by the author
Nawożenie truskawek w trakcie wegetacji ma korzystny wpływ na wielkość i jakość plonów.

Najważniejszym celem nawożenia w trakcie wegetacji jest zapewnienie roślinom bujnego wzrostu, obfitego kwitnienia oraz owocowania. Ponadto stosowanie nawozów ekologicznych polepsza walory smakowe zbieranych owoców. Szeroki wybór ekologicznych nawozów do truskawek oferuje przyjazna naturze firma Ekodarpol.

Jak uzyskać wysokie plony truskawek – nawożenie po zbiorach

Truskawki po zbiorach również wymagają nawożenia. Nawożenie truskawek po zbiorach ułatwi im tworzenie nowych pędów i liści po przycięciu, a także pąków kwiatowych. Ważne jest, abyśmy nawożenie truskawek po zbiorach zakończyli najpóźniej do połowy sierpnia. Od ilości zawiązanych pąków zależy bowiem wielkość plonów w przyszłym sezonie. Dostarczanie składników truskawkom po tym terminie niepotrzebnie pobudzi je do wzrostu i może znacznie utrudnić wejście w stan zimowego spoczynku.

Biohumus Extra – skuteczny ekologiczny nawóz do truskawek

Sprawdzonym i w pełni ekologicznym nawozem przeznaczonym pod uprawę truskawek jest Biohumus Extra. Został on wyprodukowany z oborników uszlachetnionych przez dżdżownice kalifornijskie. To produkt, który zawiera bogatą mikroflorę bakteryjną – bakterie Azotobacter, Pseudomonas, bakterie fosforowe, celulolityczne, jak również promieniowce i bakterie przetrwalnikowe oraz próchnicę pokarmową.

jak uzyskać wysokie plony truskawekfot.: Owned by the author
Biohumus Extra to sprawdzony ekologiczny nawóz, który zapewnia wysokie plony truskawek.

Elementy te zapewniają znacznie lepsze ukorzenienie sadzonek oraz prawidłowy wzrost i rozwój truskawek, a także na obfite kwitnienie i tym samym wysokie plony. Do niewątpliwych zalet nawozu Biohumus Extra należy także znaczne wydłużenie czasu utrzymania wilgoci w glebie oraz poprawa walorów smakowych i jakościowych uprawianych na naszych działkach truskawek.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

 

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)