Agrowłóknina w ogrodzie – korzyści ze stosowania
Agrowłóknina to powszechnie wykorzystywany w ogrodach tkany materiał z tworzywa polipropylenowego. Jakie możemy wyróżnić rodzaje agrowłókniny? Jakie korzyści przynosi nam stosowanie agrowłókniny w ogrodzie? Kiedy powinniśmy zdecydować się na jej użycie?
Agrowłóknina – najczęściej stosowane rodzaje
Jest stosowanym bardzo często w ogrodzie materiałem. Agrowłóknina to tkany materiał wykonany z tworzywa polipropylenowego. W ogrodzie może spełniać wiele funkcji. Ze względu na sposób wykorzystania wyróżnia się agrowłókninę do okrywania roślin oraz do ściółkowania gleby. Najczęściej wykorzystywana jest agrowłóknina biała oraz czarna. W przypadku agrowłókniny białej wyróżnia się agrowłókninę białą zimową, której grubość wynosi 50 lub 80 g/m 2 oraz agrowłókninę białą wiosenną, której grubość wynosić może 17, 19 lub 23 g/m 2. Z kolei grubość agrowłókniny czarnej, podobnie jak białej zimowej wynosi 50 g/m 2.
Wszystkie agrowłókniny wyróżnia nieregularna i posplatana struktura z widocznymi odciśniętymi rowkami. Taka struktura zapewnia swobodny przepływ powietrza oraz wody. Zastosowań agrowłóknin w ogrodnictwie i rolnictwie jest wiele. Stosuje się je m.in. w ogrodach, na polach oraz w szklarniach i tunelach foliowych, które nie są ogrzewane.
Stosowanie agrowłókniny białej zimowej
Ten rodzaj agrowłókniny stosowany jest w celu ochrony drzewek i krzewów owocowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w zimie. Wykorzystuje się ją m.in. do okrywania winorośli, róż, rododendronów oraz świeżo posadzonych drzewek i krzewów owocowych w celu ochrony przez mrozem oraz wysuszającym działaniem mroźnego wiatru. Chroni również przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych (podobnie jak zabieg bielenia drzew).
Agrowłóknina biała zimowa znajduje zastosowanie zwłaszcza w okresie bezśnieżnych zim, kiedy to rośliny w największym stopniu narażone są na niekorzystne wpływ czynników zewnętrznych. Ponadto zapewnia prawidłowy przebieg zimowej wegetacji roślin, tworząc im optymalne warunki aż do okresu wiosny.
W jakim celu stosować agrowłókninę białą wiosenną?
Agrowłókninę białą wiosenną stosuje się przede wszystkim w celu osłaniania roślin warzywnych, do których należy m.in. sałata, kalafior, kapusta, rzodkiewka, rzodkiew, szczypiorek, cebula, marchew oraz papryka. Zapewnia ona uprawianym roślinom ochronę przed przymrozkami w okresie wiosennym.
Oprócz tego stanowi barierę ochronną przed szkodnikami oraz przyśpiesza wiosenną wegetację roślin. Agrowłóknina biała wiosenna zapewnia uprawianym roślinom znaczną swobodę w przepływie powietrza oraz wody.
Jak stosować agrowłókniny białe?
Prawidłowe okrycie roślin nie należy do skomplikowanych czynności. Rośliny owijamy dokładnie agrowłókniną w taki sposób, aby okryła ją od dołu do samego wierzchołka. Po okryciu rośliny agrowłókninę należy obwiązać sznurkiem (niezbyt ciasno). Z kolei bezpośrednio przy podłożu można ją obsypać ziemią, aby nie było możliwości podwiania jej przez wiatr. W przypadku agrowłókniny wiosennej właściwe rozłożenie polega na luźnym umieszczeniu jej na podłożu z wysianymi roślinami lub roślinami, które już wzeszły.
Agrowłóknina nie powinna stykać się powierzchnią ze znajdującymi się pod nią roślinami. Brzegi agrowłókniny należy zabezpieczyć przed wiatrem, kładąc kamienie lub obsypując je ziemią. Najlepiej umieścić je w takich odstępach, aby wiatr nie mógł jej podwiać.
Zastosowanie agrowłókniny czarnej
Agrowłókninę można również wykorzystywać do ściółkowania gleby w ogrodzie. Agrowłóknina czarna stosowana jest w celu ochrony roślin przed chwastami oraz szkodnikami glebowymi. Zaleca się ściółkowanie gleby zwłaszcza w przypadku uprawy roślin ciepłolubnych, do których należą m.in. pomidory, ogórki, papryka oraz truskawki. Stosowanie agrowłókniny czarnej znacznie ogranicza procesy parowania, co zapewnia utrzymanie stałej wilgotności podłoża.
Agrowłóknina czarna skutecznie przepuszcza wody opadowe. Obecność czarnej agrowłókniny ma korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego roślin. Dzięki temu przyśpieszeniu ulega wzrost roślin. Zwiększa się również ich wytrzymałość i odporność. Ograniczeniu ulega natomiast ryzyko zasychania roślin. Ten rodzaj agrowłókniny można stosować też w uprawie roślin ozdobnych.
Kiedy stosować agrowłókninę białą?
Ciężko jest jednoznacznie określić daty graniczne, w których stosuje się agrowłókniny białe. Przede wszystkim należy śledzić na bieżąco prognozy pogody. Warto zwrócić uwagę na prognozowane temperatury w nocy. Roślin nie należy okrywać zbyt wcześnie – zanim przejdą w spoczynek. Najodpowiedniejszym terminem ochrony roślin przed mrozem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przymrozków (do ok. -5°C), kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przemarznie.
W tym czasie ochrona roślin przed mrozem przyniesie zamierzony skutek. Gdy rośliny zostaną przykryte zbyt wcześnie (przy dodatniej temperaturze), wówczas nie zdążą odpowiednio się zahartować. Dlatego też będą bardziej wrażliwe na mróz w zimie. Zbyt wczesne okrycie roślin przyciąga także gryzonie, które szykują kryjówek na zimę.
Kiedy zdjąć agrowłókninę z roślin?
Osłony należy zdjąć w momencie, kiedy podłoże w ogrodzie rozmarznie. W tym okresie ryzyko wystąpienia silnych przymrozków zazwyczaj spada do minimum. Teoretycznie najlepszym terminem zdjęcia agrowłókniny białej jest marzec lub kwiecień. Coraz częściej jednak pogoda nawet w kwietniu może nas niejednokrotnie zaskoczyć.
Dlatego też śledzenie na bieżąco prognoz i tego, co dzieje się za oknem stanowi najlepszy wyznacznik na podjęcie powyższych czynności. Należy pamiętać, aby agrowłókninę z roślin ściągać w dni pochmurne. Wówczas rośliny nie będą wystawione na działanie promieni słonecznych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!