Tunele foliowe – dlaczego warto?

Tunele foliowe stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród posiadaczy ogródków działkowych, jak również właścicieli dużych gospodarstw produkcyjnych. Dlaczego warto zainwestować w tunel foliowy? Jakie korzyści niesie uprawa roślin pod osłonami?

 

Tunele foliowe w ogrodzie

Klimat umiarkowany, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju charakteryzuje się dużą zmiennością. To właśnie od przebiegu pogody w konkretnym rejonie w dużej mierze zależy wielkość naszych upraw. W niesprzyjających warunkach rośliny uprawiane w gruncie wydadzą plony, jednak nie zawsze będą one zadowalające. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji jest zainwestowanie w tunele foliowe.

tunele foliowe
Tunel foliowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Dlaczego warto postawić na tunel foliowy? Jakie korzyści niesie uprawa roślin pod osłonami?

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Uprawa roślin w tunelu foliowym zapewnia im niemal idealne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tunele foliowe chronią uprawiane rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o silny wiatr, nadmierne opady deszczu, gradu oraz niskie temperatury czy też gwałtowne spadki temperatur.

tunele foliowe
Uprawa roślin w tunelu foliowym zapewnia im niemal idealne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Tunele foliowe zapewniają wyższą temperaturę oraz wilgotność, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin i znacznie przyśpiesza ich wejście w okres kwitnienia i plonowania. Plony roślin uprawianych pod osłonami będą znacznie wyższe w porównaniu do plonów uzyskiwanych z roślin uprawianych „pod gołym niebem”.

Jakie rośliny warto uprawiać pod osłonami?

Z tunelu foliowego można korzystać od lutego nawet do listopada. Tunel foliowy dla właścicieli działek czy osób, które mają ogródki przydomowe wiąże się ze znacznym przyśpieszeniem zbiorów – nawet o miesiąc. Nadaje się on na uprawę wielu gatunków warzyw, a zwłaszcza ciepłolubnych pomidorów, ogórków czy też papryki. Na wczesnym etapie rozwoju roślin oraz przy produkcji rozsady w tunelu foliowym można uprawiać większość roślin. W tunelu uprawiać można również rośliny ozdobne.

tunele foliowe
Z tunelu foliowego można korzystać od lutego nawet do listopada.

Aby jednak tunele foliowe w ogrodzie spełniały swoją funkcję, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku tuneli foliowych ich brzegi warto zabezpieczyć kamieniami oraz przysypać ziemią. W tunelu foliowym mogą znaleźć się również regały szklarniowe (jeżeli jest on odpowiednio duży). Na nich możemy umieszczać sadzonki, które następnie znajdą się w glebie. Tunel foliowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci, a efekty w postaci wysokich i dobrych jakościowo plonów zadowolą każdego.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)