OgródUprawa warzyw

Tunele foliowe – dlaczego warto?

Rate this post

Tunele foliowe stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród posiadaczy ogródków działkowych, jak również właścicieli dużych gospodarstw produkcyjnych. Dlaczego warto zainwestować w tunel foliowy? Jakie korzyści niesie uprawa roślin pod osłonami?

 

Tunele foliowe w ogrodzie

Klimat umiarkowany, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju charakteryzuje się dużą zmiennością. To właśnie od przebiegu pogody w konkretnym rejonie w dużej mierze zależy wielkość naszych upraw. W niesprzyjających warunkach rośliny uprawiane w gruncie wydadzą plony, jednak nie zawsze będą one zadowalające. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji jest zainwestowanie w tunele foliowe.

tunele foliowefot.: Owned by the author
Tunel foliowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Dlaczego warto postawić na tunel foliowy? Jakie korzyści niesie uprawa roślin pod osłonami?

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Uprawa roślin w tunelu foliowym zapewnia im niemal idealne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tunele foliowe chronią uprawiane rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o silny wiatr, nadmierne opady deszczu, gradu oraz niskie temperatury czy też gwałtowne spadki temperatur.

tunele foliowefot.: Owned by the author
Uprawa roślin w tunelu foliowym zapewnia im niemal idealne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Tunele foliowe zapewniają wyższą temperaturę oraz wilgotność, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin i znacznie przyśpiesza ich wejście w okres kwitnienia i plonowania. Plony roślin uprawianych pod osłonami będą znacznie wyższe w porównaniu do plonów uzyskiwanych z roślin uprawianych „pod gołym niebem”.

Jakie rośliny warto uprawiać pod osłonami?

Z tunelu foliowego można korzystać od lutego nawet do listopada. Tunel foliowy dla właścicieli działek czy osób, które mają ogródki przydomowe wiąże się ze znacznym przyśpieszeniem zbiorów – nawet o miesiąc. Nadaje się on na uprawę wielu gatunków warzyw, a zwłaszcza ciepłolubnych pomidorów, ogórków czy też papryki. Na wczesnym etapie rozwoju roślin oraz przy produkcji rozsady w tunelu foliowym można uprawiać większość roślin. W tunelu uprawiać można również rośliny ozdobne.

tunele foliowefot.: Owned by the author
Z tunelu foliowego można korzystać od lutego nawet do listopada.

Aby jednak tunele foliowe w ogrodzie spełniały swoją funkcję, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku tuneli foliowych ich brzegi warto zabezpieczyć kamieniami oraz przysypać ziemią. W tunelu foliowym mogą znaleźć się również regały szklarniowe (jeżeli jest on odpowiednio duży). Na nich możemy umieszczać sadzonki, które następnie znajdą się w glebie. Tunel foliowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci, a efekty w postaci wysokich i dobrych jakościowo plonów zadowolą każdego.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)