Pogoda

Nawalne opady deszczu – krótkotrwałe, lecz intensywne

Rate this post

Nawalne opady deszczu pojawiają się w Polsce niemal o każdej porze roku. Deszcz taki może padać z różną intensywnością, a długość jego trwania jest bardzo zróżnicowana. Mowa o deszczu, będącym najbardziej powszechnym zjawiskiem atmosferycznym, z którym kiedykolwiek się spotkaliśmy. W czasie burzy, w bardzo krótkim czasie może spaść go na tyle dużo, że ulice zamieniają się w rwące potoki – co często prowadzi do lokalnych powodzi błyskawicznych. 

 

Nawalne opady deszczu

Deszcz nawalny jest najczęściej opadem chwilowym, trwającym od kilku do kilkudziesięciu minut, którego cechą charakterystyczną jest duże natężenie (nawet powyżej 100 mm) – pojawia się lokalnie, stając się niejednokrotnie przyczyną powodzi błyskawicznych. Nawalne opady deszczu często potocznie nazywamy „oberwaniem chmury”.

nawalne opady deszczufot.: Owned by the author
Nawalne opady deszczu podczas burzy we Wrocławiu z dnia 27.05.2014.

Czynniki decydujące o występowaniu nawalnych opadów deszczu w Polsce

Do czynników mających wpływ na pojawianie się nawalnych opadów deszczu możemy zaliczyć:

1. Spore różnice temperatur oddzielających zalegające powietrze ciepłe od napływającego – chłodniejszego.

2. Niestabilna równowaga termodynamiczna atmosfery.

3. Dużą wilgotność powietrza atmosferycznego.

4. Ukształtowanie i zagospodarowanie terenu.

Charakterystyka nawalnych opadów deszczu

Krótkotrwałe, lecz nawalne opady deszczu pojawiają się w ciepłej porze roku (od maja do sierpnia) najczęściej w masach powietrza zwrotnikowego; powodowane są przez konwekcję. Z największą intensyfikacją tego typu opadów mamy do czynienia w godzinach popołudniowych lub wieczornych gdzie rozwój prądów wstępujących jest najintensywniejszy. Nawalne opady deszczu charakteryzuje duże natężenie opadu. Natężenie takiego opadu wynosi minimum 1 mm/min, a jego suma przekracza 30 mm (w skrajnych przypadkach 100 mm) w niedługim okresie czasu (od 10 do 120 minut). Faza „ulewy” z tak dużym natężeniem może stanowić znaczny procent całkowitej sumy opadu pojawiającego się podczas burzy, doprowadzając do licznych podtopień, utrudnień komunikacyjnych, zalań ulic, chodników czy niżej położonych terenów. Najsilniejsze opady pojawiają się na obszarach, gdzie przez dłuższy czas zalega układ niskiego ciśnienia. Zjawisko to charakteryzuje się dużą lokalnością – zasięgiem taki opad może objąć obszar zaledwie do kilkunastu km 2.

nawalne opady deszczufot.: Owned by the author
Skutki nawalnych opadów deszczu podczas burzy we Wrocławiu z dnia 27.05.2014.

Nawalne opady deszczu stanowią dla nas poważne zagrożenie, przede wszystkim doprowadzając do powodzi błyskawicznych zwłaszcza na obszarach miejskich, gdzie najczęściej powodują podtopienia ulic (głównie tych niżej położonych) i domów mieszkalnych, utrudniają lub całkowicie paraliżują komunikację samochodową i tramwajową. Opady o dużej wydajności mogą spowodować znaczny wzrost poziomu rzek i strumieni, ich wystąpienie z brzegów, a następnie zalanie pobliskich terenów – co może być katastrofalne w skutkach.    

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)