Deszcz jako najbardziej powszechne zjawisko atmosferyczne

Deszcz jest najbardziej znanym zjawiskiem atmosferycznym. Na terenie naszego kraju może wystąpić praktycznie o każdej porze roku. W meteorologii deszcz definiowany jest jako opad atmosferyczny, który dociera do powierzchni w postaci kropel wody, których średnica przekracza 0,5 mm.

 

Jak powstaje deszcz?

Opady są podstawowym elementem klimatu, którego cechą charakterystyczną jest duża zmienność czasowa i przestrzenna. Miejscem powstania deszczu są chmury, w skład których wchodzą kryształki lodu oraz krople wody mikroskopijnej wielkości. Chmury powstają z kolei w procesie parowania. Deszcz powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, do której dochodzi między podłożem a atmosferą. Wraz z ciepłym powietrzem do atmosfery przedostaje się również para wodna, która pod wpływem spadku temperatury ulega procesowi kondensacji. Wraz ze wzrostem wysokości o każde 100 m następuje spadek temperatury powietrza o 0,6 °C.

deszcz
Prędkość, z jaką mogą spadać krople deszczu podczas opadów burzowych może wynieść nawet 30 km/h, a ich średnica może dochodzić do nawet 7 mm.

Aby doszło do powstania deszczu, krople wody, które znajdują się w chmurze muszą połączyć się ze sobą (zwiększając tym samym swoja masę). Odpowiednia masa kropel odgrywa duże znaczenie w przypadku opadów, gdyż podczas opadania może ponownie dojść do procesu parowania. W przypadku, kiedy krople są zbyt małe, wówczas w wyniku oddziaływania prądów wstępujących ponownie mogą one powrócić do chmury. Duże krople natomiast są w stanie pokonać opór powietrza, spadając w postaci deszczu. Jeżeli średnica kropli jest mniejsza niż 0,5 mm, wówczas mamy do czynienia z mżawką.  

Rozkład i wielkość opadów w Polsce

Średnia roczna suma opadów na terenie naszego kraju wynosi ok. 600 mm. Najniższe roczne sumy opadów odnotowuje się na Pojezierzu Kujawskim i w Wielkopolsce. Z kolei największe sumy opadów najczęściej pojawiają się na obszarze południowej Polski. W górach – na obszarze Sudetów i Karpat roczna suma opadu przekracza 1000 mm, a w Tatrach – 1700 mm. Najwięcej opadów deszczu występuje w miesiącach letnich. Są to przede wszystkim opady pochodzenia burzowego.

deszcz
Najwięcej opadów deszczu występuje w miesiącach letnich. Są to przede wszystkim opady pochodzenia burzowego.

Pojawiający się deszcz najczęściej związany jest z częstym przemieszczaniem się przez nasz kraj frontów atmosferycznych.

Intensywność opadów deszczu w Polsce

Przy odbiciowości z przedziału od 10 do 20 dBZ na mapie radarowej notuje się słabe opady deszczu. Natomiast odbiciowość, która przekracza 40 dBZ oznacza intensywne opady deszczu. Deszcz na obszarze naszego kraju pada z różną intensywnością. Zróżnicowana jest również długość trwania pojawiających się opadów. W sezonie letnim opady najczęściej są krótkotrwałe, jednak intensywne (powstają w chmurach burzowych). W ciągu jednej burzy wielkość opadu może dorównać miesięcznej sumie dla danego miesiąca. Nawalne opady deszczu mogą powodować podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

deszcz
W ciągu jednej burzy wielkość opadu może dorównać miesięcznej sumie dla danego miesiąca. Nawalne opady deszczu mogą powodować podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

Z kolei opady ciągłe mogą trwać nawet przez okres kilku dni i mogą przyczyniać się do groźnych powodzi (przykład- powódź z 1997 roku, która wystąpiła m.in. na terenie Polski).

Wielkość i prędkość spadania kropel wody

Prędkość, z jaką mogą spadać krople deszczu podczas opadów burzowych może wynieść nawet 30 km/h, a ich średnica może dochodzić do nawet 7 mm. Przyczyną opadów deszczu są nie tylko krople łączące się w chmurach, lecz również kryształki lodu, które przekształcają się w deszcz (gdy w momencie spadania napotkają temperaturę, której wartość jest dodatnia).

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne! 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)