Podwójna tęcza – jak powstaje?

O tęczy na niebie słyszał chyba każdy z nas. Tęcza jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zjawisk optycznych na Ziemi. W zjawisku tym pojawia się niemal cała paleta kolorów. Jednak na szczególną uwagę zasługują barwy takie jak: czerwień (na zewnątrz łuku), pomarańcz, żółcień, zieleń, niebieski oraz fiolet (wewnątrz łuku).

Tęcza – proces powstawania

Niezbędnym warunkiem pojawienia się tęczy jest obecność światła słonecznego. Tęcza powstaje w czasie, gdy pada deszcz lub tuż po jego ustaniu.

Niezbędnym warunkiem pojawienia się tęczy jest obecność światła słonecznego. Tęcza powstaje w czasie, gdy pada deszcz lub tuż po jego ustaniu. To właśnie krople deszczu przyczyniają się do załamania, rozszczepienia, a w dalszej kolejności – odbicia światła. W wyniku powyższych procesów światło słoneczne, obserwowane zwykle jako białe, mamy okazję zobaczyć w różnych kolorach, tworzących wielobarwną tęczę. Łuk pojawia się w momencie, gdy słońce jest za nami – na wysokości nie wyższej niż 42 stopnie nad horyzontem.

Załamany i odbity promień świetlny wydostaje się z kropli pod kątem 42 stopni, dlatego też tęczę stanowi okrąg o takiej samej szerokości kątowej (42 stopni). Kiedy stojąc na powierzchni Ziemi słońce mamy za sobą, a środek okręgu znajduje się pod horyzontem – w związku z tym widzimy łuk tęczy, a nie cały okrąg.

Kiedy widzimy więc dwie tęcze?

Wielokrotnie na niebie możemy zaobserwować drugi łuk tęczy, znajdujący się bezpośrednio nad pierwszym. Dzieje się tak w wyniku podwójnego załamania światła wewnątrz kropel wody. Światło odbite wydostaje się z kropli pod kątem 51 stopni (taka jest szerokość kątowa łuku wtórnego). W wyniku dwukrotnego, niezupełnego odbicia światła tęcza wtórna jest odwrócona w porównaniu do tęczy właściwej. Natężenie barw w „nowo” powstałej tęczy jest za każdym razem mniejsze niż w pierwotnej.

tęcza w Legnicy
Podwójna tęcza nad Legnicą z dnia 17.11.2016.

Pomiędzy dwoma łukami zawsze pojawia się ciemny fragment nieba, zwany pasem Aleksandra (nazwa pochodzi od nazwiska Aleksandra z Afrodyzji, który jako pierwszy opisał zjawisko tęczy).

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)