Pogoda

Przymrozek i mróz w pogodzie

5/5 - (2 votes)

Dla wielu z nas przymrozek niewiele różni się od mrozu. Często mówimy, że przymrozek to niewielki mróz, jednak w rzeczywistości pojęcia te znacznie różnią się od siebie. Jaka jest więc różnica między przymrozkiem a mrozem?

 

Przymrozek – definicja i czynniki wpływające

Pogoda w naszej strefie klimatycznej jest zmienna. Często w najmniej oczekiwanym momencie pogoda potrafi ulec diametralnym zmianom. Przymrozek to nic innego, jak spadek temperatury powietrza przy gruncie poniżej wartości 0°C. Tutaj jednak warto wspomnieć o średniej temperaturze dobowej, która musi być większa od 0°C. W naszym kraju przymrozki najczęściej zdarzają się w okresie wiosennym i jesiennym, jednak od reguły są wyjątki. Szczególnie niebezpieczne są przymrozki występujące na początku sezonu wegetacyjnego. Przymrozki mogą występować również w lecie (najczęściej na obszarach górskich i podgórskich).

przymrozekfot.: Owned by the author
Na to, czy w danym regionie wystąpi przymrozek wpływa wiele czynników.

Na to, czy w danym regionie wystąpi przymrozek wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważna jest pora roku oraz ukształtowanie terenu. Duże znaczenie odgrywa również bliskość zbiorków i cieków wodnych, a także rodzaje podłoża i obecność szaty roślinnej. Najczęściej z przymrozkami mamy do czynienia na obszarach górskich i podgórskich naszego kraju. Przymrozki często występują również w obniżeniach terenu, w pobliżu rzek, jezior oraz na terenach podmokłych i bagiennych.

Mróz – definicja 

Mróz określany jest jako stan pogody, w którym temperatura powietrza zmierzona na wysokości 2 m nad gruntem jest niższa od 0°C. Może on utrzymywać się dłużej, niż jedną dobę. Mróz może pojawiać się w większości stref klimatycznych naszego kraju. Wyjątek stanowi strefa równikowa i podrównikowa oraz zwrotnikowa.

przymrozekfot.: Owned by the author
Mróz określany jest jako stan pogody, w którym temperatura powietrza zmierzona na wysokości 2 m nad gruntem jest niższa od 0°C.

Przymrozek w naszym kraju występuje o wiele częściej, niż mróz. Utrzymującym się w naszym kraju mrozom najczęściej towarzyszy wyżowa aura z dużą ilością słońca w ciągu dnia oraz bezchmurnym niebem w nocy. Wówczas zalegające powietrze zazwyczaj jest suche i bardzo mroźne. Mróz sprzyja dłuższemu utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej.

Różnice między przymrozkiem a mrozem

Z przymrozkiem mamy więc do czynienia w momencie, gdy temperatura minimalna jest ujemna, natomiast średnia dobowa temperatura powietrza jest dodatnia. W praktyce oznacza to, że w nocy lub nad ranem temperatura musi być ujemna, z kolei w ciągu dnia muszą utrzymywać się dodatnie temperatury.

przymrozekfot.: Owned by the author
Mróz sprzyja dłuższemu utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej.

Wówczas zostanie spełniony warunek wynikający z definicji przymrozku i średnia dobowa temperatura powietrza zmierzona między temperaturą minimalną i maksymalną będzie dodatnia.

Różnice w praktyce

Jeśli np. rano termometr wskazuje wartość -5°C, a w najcieplejszym momencie dnia temperatura osiągnie wartość 17°C, wówczas pojawia się przymrozek. Średnia dobowa temperatura powietrza jest w tym momencie dodatnia.

przymrozekfot.: Owned by the author
Utrzymującym się w naszym kraju mrozom najczęściej towarzyszy wyżowa aura z dużą ilością słońca w ciągu dnia oraz bezchmurnym niebem w nocy.

W przypadku, kiedy temperatura powietrza nad ranem osiągnie wartość np. -15°C, a w południe temperatura dojdzie do 8°C, wówczas średnia dobowa temperatura powietrza będzie ujemna. Dlatego też nie mówimy wówczas o przymrozku, lecz o mrozie.

przymrozekfot.: Owned by the author
Mróz może utrzymywać się dłużej, niż jedną dobę.

Przymrozki mają szczególnie niekorzystne znaczenie dla rolników, sadowników, ogrodników oraz działkowców. Ich uprawy narażone są wówczas na niekorzystne skutki spadków temperatur poniżej 0°C.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)