OgródUprawa owocówUprawa warzywZ kalendarza ogrodnika

Wrześniowe zbiory w ogrodzie

5/5 - (5 votes)

Wrzesień to idealny czas na zbiór owoców i warzyw z przydomowego ogrodu oraz działki. To także miesiąc, w którym rozpoczynamy przygotowania naszego ogrodu do zbijającej się coraz większymi krokami zimy. Jak wyglądają wrześniowe zbiory w ogrodzie? Jakie owoce i warzywa zbieramy we wrześniu?

Wrześniowe zbiory w ogrodzie – owoce

Wrzesień w ogrodzie to czas, w którym możemy zbierać wiele gatunków owoców. Wrześniowe zbiory w ogrodzie dotyczą przede wszystkim jesiennych odmian jabłek. To również doskonały czas na zbiór gruszek oraz późnych odmian śliwek, a także przepysznych brzoskwiń. We wrześniu zbieramy także odmiany malin powtarzających owocowanie (m.in. Polana i Polka), a także truskawki. Wrzesień w ogrodzie to również okres zbiorów winogron.

wrześniowy zbiór owocówfot.: Owned by the author
Wrzesień w ogrodzie to czas, w którym możemy zbierać wiele gatunków owoców.

Zbiór owoców najczęściej rozpoczynamy na 1-2 tygodnie przez osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości. W praktyce moment zbiorów przypada na okres, kiedy pierwsze owoce zaczynają spadać z drzew. Na początku zbieramy największe i w pełni dojrzałe owoce, a po kilku dniach – pozostałe. Po zakończonych zbiorach usuwamy spod drzew opadłe owoce z widocznymi objawami chorób, a także te, które zostały zaatakowane przez szkodniki. Niezebrane owoce mogą stanowić źródło infekcji pierwotnej w kolejnym sezonie.

Wrześniowy zbiór w ogrodzie – warzywa

We wrześniu w ogrodzie zbieramy również warzywa. To ostatnia chwila na zbiór warzyw ciepłolubnych, ponieważ we wrześniu często mamy do czynienia z dość znacznymi spadkami temperatury, zwłaszcza nocami. Wrześniowe zbiory w ogrodzie w przypadku warzyw dotyczą głównie pomidorów, papryki, oberżyny, a także cukinii, dyni oraz ogórków. W przypadku pomidorów – zbieramy wszystkie owoce z krzaków (również zielone), ponieważ skracający się dzień, a także coraz niższe temperatury nie będą sprzyjały ich dojrzewaniu.

wrześniowy zbiór owoców i warzywfot.: Owned by the author
We wrześniu w ogrodzie zbieramy również warzywa.

We wrześniu zebrać możemy również fasolę szparagową, cebulę, a także późniejsze odmiany kapusty oraz sałatę i rzodkiewkę. Wrzesień to także czas zbiorów selera naciowego. Pod koniec września zbieramy również marchew oraz buraki ćwikłowe przeznaczone do przechowywania.

Co jeszcze zbieramy we wrześniu?

We wrześniu zbieramy również orzechy włoskie i laskowe. Zbiór orzechów włoskich rozpoczynamy w momencie, kiedy te same zaczną spadać z drzewa. Z kolei orzechy laskowe zbieramy w momencie, kiedy wypadają z pokryw. We wrześniu zbieramy także zioła takie jak koper, liście lubczyku, tymianek, miętę, szałwię lekarską czy też miętę pieprzową.

wrzesień w ogrodzie fot.: Owned by the author
Zbiór owoców najczęściej rozpoczynamy na 1-2 tygodnie przez osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości.

Wrześniowe zbiory w ogrodzie dotyczą również nasion roślin użytkowych, które będziemy mogli ponownie wykorzystać w kolejnym sezonie. Zbiór nasion przeprowadzamy w słoneczny i ciepły dzień, by były one dostatecznie suche.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)