OgródUprawa warzyw

Kiedy zbierać pomidory?

5/5 - (3 votes)

Pomidory to bardzo często spotykane w przydomowych ogrodach i na działkach warzywa. Mogą być uprawiane zarówno w gruncie, jak i w tunelu foliowym oraz w szklarni. Oprócz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu wegetacyjnego duże znaczenie odgrywa również termin zbioru pomidorów. Kiedy zbierać pomidory?

Kiedy zbierać pomidory?

Pomidory zaczynają dojrzewać po ok. 45-60 dniach od zakwitnięcia. Termin dojrzewania owoców pomidorów uzależniony jest przede wszystkim od uprawianej odmiany oraz od przebiegu pogody podczas wegetacji. Pomidory, które nie mają dostępu do odpowiedniej ilości słońca dojrzewają znacznie później. Kiedy zbierać pomidory?

termin zbioru pomidorówfot.: Owned by the author
Pomidory zaczynają dojrzewać po ok. 45-60 dniach od zakwitnięcia.

Zbiór pomidorów w uprawie amatorskiej możliwy jest od początku lipca aż do wystąpienia pierwszych jesiennych przymrozków (najczęściej do października). Dojrzałe owoce w zależności od odmiany mogą przybierać barwę od czerwonej po pomarańczową i żółtą. Niektóre odmiany mogą mieć barwę wiśniową lub fioletową. Są także odmiany wielokolorowe. W pełni dojrzałe pomidory są najsmaczniejsze i najwartościowsze.

Termin zbioru pomidorów

Zbiór pomidorów przeprowadzamy najczęściej 2-3 razy w ciągu tygodnia. Pomidory powinniśmy zbierać w dni pogodne, kiedy owoce są suche – najlepiej w godzinach porannych. Szypułki dojrzałych owoców łatwo odłamują się w miejscu zgrubienia. Pomidory w zależności od planowanego przeznaczenia możemy zbierać w różnych fazach dojrzałości.

odmiany pomidorówfot.: Owned by the author
Zbiór pomidorów przeprowadzamy najczęściej 2-3 razy w ciągu tygodnia.

Największą wartość mają jednak owoce, które dojrzewają bezpośrednio na krzaku. W pełni dojrzałe owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, jednak nie możemy ich zbyt długo przechowywać, ponieważ szybko tracą swoją jędrność. Wielkość pomidorów uzależniona jest głównie od odmiany. Najmniejsze owoce mają pomidory koktajlowe, z kolei największe – odmiany malinowe.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)