Uprawa ogórków w tunelu foliowym
Bardzo często ogórki uprawiane w gruncie mogą nie dać oczekiwanych plonów. Najczęściej początkowo rosną prawidłowo, jednak wraz z upływem czasu często atakowane są przez choroby, które powodują znaczne obniżki plonów. Wyjściem z takiej sytuacji jest uprawa ogórków w tunelu foliowym, która zapewnia im optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Uprawa ogórków w tunelu foliowym
Ogórki uprawiane w tunelu foliowym wydają wcześniejsze plony w porównaniu do ogórków uprawianych w gruncie. Ogórek zaliczany jest do roślin jednorocznych. Wysiew przeprowadza się bezpośrednio do gruntu lub z rozsady. Ogórki są roślinami ciepłolubnymi. Mają wysokie wymagania związane z temperaturą, wilgotnością i glebą. Najlepszymi stanowiskami pod uprawę ogórków są miejsca słoneczne i ciepłe, zasobne w próchnicę. W przypadku uprawy ogórków należy unikać miejsc zacienionych. Ponadto są one wrażliwe na wiatr, dlatego też należy uprawiać je w miejscach w najmniejszym stopniu narażonych na działanie wiatru. Uprawa ogórków w tunelu foliowym zapewnia im korzystne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Ogródki uprawiane pod osłonami chronione są przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Dodatkowo folia, która nagrzewa się w ciągu dnia, zatrzymuje w nocy ciepło. Chroni to warzywa przed wyziębieniem. Dzięki uprawie ogórków pod osłonami rzadziej zapadają one na choroby grzybowe w porównaniu do tych rosnących „pod gołym niebem”.
Jak uprawiać ogórki w tunelu foliowym?
Ogórki uprawiamy, siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu lub sadząc rozsadę. Rozsadę można produkować w tunelu foliowym. Najlepszy sposób polega na wysiewie nasion bezpośrednio do doniczek, gdyż ogórek źle znosi pikowanie. Rośliny najlepiej sadzić w dni pochmurne – po opadach deszczu lub po południu – w czasie słonecznych dni. W przypadku uprawy ogórków w tunelu foliowym najlepsza rozsada to taka, której wysokość wynosi ok. 20 cm i ma co najmniej 2 liście właściwe. Najlepszą lokalizacją na wysianie lub posadzenie ogórków w tunelu foliowym jest miejsce nie znajdujące się bezpośrednio przy wejściu (wrażliwość na działanie wiatru). Nie jest to jednak warunek konieczny.
Ogórki wymagają żyznej gleby. Ponadto lubią wilgoć, jednak nadmiar wilgoci, zwłaszcza bezpośrednio przy pędzie, który wyrasta z ziemi może spowodować ich gnicie. Warto więc sadzić ogórki na lekkim podwyższeniu, aby dać możliwość odpływu nadmiarowi wody w czasie podlewania uprawy. Podwyższenie formuje się z kompostu, który jest dobrze wymieszany z obornikiem. Ogórki sadzi się po roślinach, które mają średnie wymagania pokarmowe.
Nawadnianie i odchwaszczanie ogórków w tunelach foliowych
Ogórki ograniczają wzrost i rozwój chwastów poprzez cieniowanie ich długimi pędami, liśćmi oraz owocami. Warto jednak roślinom na bieżąco „pomagać”, poprzez usuwanie ręczne chwastów uważając przy tym, aby nie uszkodzić korzeni ogórka.
Ogórki zaliczane są do roślin o płytkim systemie korzeniowym. Taki system korzeniowy przy jednoczesnej produkcji ogromnej masy zielonej powoduje, że należy je intensywnie podlewać. Największe wymagania wodne rośliny wykazują w czasie zakwitania i owocowania. Należy podlewać je systematycznie. Woda, którą wykorzystuje się do podlewania powinna być letnia lub ciepła.
Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy również podwiązywanie ogórków sznurkami.
Nawożenie i zbiory ogórków
Ogórek ma wysokie wymagania glebowe. Uprawa ogórków w tunelu foliowym wymaga dostarczania im azotu, potasu i fosforu. Ważne jest nawożenie organiczne – najlepiej obornikiem, kompostem, lub nawozem zielonym.
Zbiory rozpoczyna się w lipcu, a kończy na początku września. W momencie, kiedy ogórki plonują, wówczas rosną szybko, dlatego też należy regularnie doglądać stan owoców i zbierać te dojrzałe. Niestety ogórki nie lubią przechowywania, jednak stanowią bardzo dobry surowiec na wszelkiego rodzaju przetwory.
Ogórki nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Zawierają jednak spore ilości związków zasadowych, które odkwaszają organizm. 96% masy ogórka stanowi woda. Ogórki są również składnikiem sałatek, idealnie gaszą pragnienie, mają wyśmienity smak i zapach.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!