OgródUprawa warzyw

Uprawa warzyw w tunelu foliowym

5/5 - (4 votes)

Amatorska uprawa warzyw w tunelu foliowym jest popularnym rozwiązaniem w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Uprawa warzyw pod osłonami przyspiesza ich plonowanie nawet o 4 tygodnie i jednocześnie wydłuża sezon wegetacyjny. Pod osłonami uprawa warzyw możliwa jest również wczesną wiosną oraz późną jesienią.

Uprawa warzyw w tunelu foliowym

Tunel foliowy stwarza roślinom idealne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju, przede wszystkim dzięki znacznie większej ilości dostarczanego im ciepła. Uprawa warzyw w tunelu foliowym jest niezwykle korzystna również ze względu na skuteczną ochronę znajdujących się w nim roślin przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Do czynników takich możemy zaliczyć m.in. silny wiatr, niskie temperatury oraz nadmierne opady deszcz, a także opady śniegu i gradu.

uprawa pod osłonamifot.: Owned by the author

Dzięki uprawie warzyw pod osłonami będziemy mogli cieszyć się z wcześniejszych plonów zdrowych warzyw wysokiej jakości. Tunel foliowy powinniśmy ustawić w miejscu słonecznym, w kierunku wschód-zachód. Warto zaopatrzyć się w tunel foliowy wyposażony w otwierane boczne okna wentylacyjne wraz z moskitierami. Zapewnią one ochronę uprawianym roślinom przed nalotem szkodników z zewnątrz.

Jak przygotować tunel foliowy na wiosnę?

Przygotowanie tunelu foliowego do sezonu w pierwszej kolejności polega na sprawdzeniu stanu folii. W przypadku zauważenia pęknięć powinniśmy rozpocząć prace naprawcze. Wszelkie uszkodzenia foli możemy naprawić przy pomocy specjalnej taśmy do sklejania folii ogrodowych. Taśma powinna zostać użyta zarówno na zewnątrz, jak również wewnątrz miejsca uszkodzenia folii. W przypadku, kiedy folia jest mocno zniszczona, powinniśmy wymienić ją na nową.

uprawa warzyw pod osłonami fot.: Owned by the author

W sprzyjających warunkach atmosferycznych powinniśmy umyć folię naszego tunelu w celu usunięcia zabrudzeń powstałych w wyniku opadów. Czysta folia zapewnia znacznie lepszą przepuszczalność światła, co z pewnością wpłynie korzystnie na uprawę warzyw w naszym tunelu foliowym. Dalsze prace powinny wiązać się z odkażeniem konstrukcji oraz folii. W razie potrzeby powinniśmy również wymienić podłoże na nowe lub przeprowadzić nawożenie.

Uprawa warzyw w tunelu – jakie warzywa uprawiać?

W tunelu foliowym możemy uprawiać większość gatunków warzyw. Uprawa warzyw w tunelu foliowym daje znacznie większe możliwości w porównaniu z tradycyjną uprawą polową w ogrodach. Zastosowanie tunelu foliowego przyspiesza zbiór warzyw w zależności od gatunku, terminu uprawy oraz warunków klimatycznych.

warzywa w tunelu foliowymfot.: Owned by the author

Do gatunków warzyw, które możemy uprawiać w tunelu foliowym należą m.in. rzodkiewka, sałata, szpinak, koper, cebula dymka, fasola szparagowa oraz kalarepa. W tunelu foliowym uprawiamy jednak przede wszystkim warzywa ciepłolubne, do których zaliczyć możemy pomidory, ogórki, cukinię oraz paprykę. Pod osłonami uprawiać możemy również zioła.

Kiedy siać warzywa pod folią?

W tunelu foliowym niezwykle ważna jest odpowiednia kolejność uprawianych po sobie gatunków warzyw. Dzięki odpowiedniemu doborowi warzyw do uprawy pod osłonami uzyskamy możliwość maksymalnego wykorzystania całej powierzchni tunelu. Przykładowo wczesną wiosną (marzec) w nieogrzewanym tunelu foliowym z powodzeniem możemy wysiewać rzodkiewkę, koper, sałatę oraz szpinak.

uprawa warzyw w tunelufot.: Owned by the author

Po nich z kolei (na początku maja) możemy sadzić warzywa ciepłolubne, do których nalezą m.in. pomidory oraz ogórki. Uprawa warzyw w tunelu foliowym jest coraz częstszym widokiem w naszych przydomowych ogrodach oraz działkach. Tunele foliowe są stosunkowo lekkie, dlatego też w razie potrzeby możemy je przestawiać bez żadnych przeszkód w dowolne miejsce w ogrodzie.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)