Rośliny doniczkoweRośliny w domu

Przesadzanie roślin doniczkowych

5/5 - (1 vote)

Przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne, ponieważ rośliny przez cały czas rosną, zużywając jednocześnie substancje pokarmowe w podłożu. W miarę wzrostu roślin zwiększa się również masa korzeni. Dlatego też przesadzanie roślin jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak i kiedy powinniśmy przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzenie roślin doniczkowych w domu

Przesadzenie to kluczowy zabieg pielęgnacyjny wymagany przez rośliny doniczkowe i pojemnikowe. W przypadku roślin młodych przesadzanie powinniśmy wykonywać co roku, z kolei starsze rośliny możemy przesadzać co kilka lat. Wraz z rozwojem zielonej masy przybywa również korzeni, dlatego też nie możemy dopuścić do tego, aby korzenie naszych roślin nie miały gdzie rosnąć. Przesadzanie roślin doniczkowych pozwoli roślinom odzyskać odpowiedni wigor oraz prawidłowy wzrost i rozwój. Rośliny rosnące przez dłuższy czas w tym samym podłożu wykazują większą podatność na choroby oraz szkodniki. Jeśli nie będziemy przesadzać roślin regularnie, wówczas możemy przyczynić się do ich śmierci.

Kiedy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Rośliny powinniśmy koniecznie przesadzić w momencie, kiedy nie mieszczą się w doniczce i nie wytwarzają zbyt dużej liczby odrostów. Przesadzanie roślin doniczkowych jest także koniecznością w przypadku, kiedy ich korzenie przerastają donice, wychodząc poprzez otwory w jej dnie lub na wierzch ziemi. Rośliny przesadzamy również w przypadku, kiedy po podlaniu woda szybko wypływa na podstawkę. Świadczy to o zajęciu przez system korzeniowy naszej rośliny całej doniczki.

jak przesadzać roślinyfot.: Owned by the author

Przesadzanie roślin wykonujemy także w momencie, kiedy podłoże straciło swoje właściwości. Rośliny doniczkowe przesadzamy również w przypadku, kiedy osiągnęły już spore rozmiary i przewracają się w obecnej doniczce. Symptomem świadczącym o konieczności przesadzania roślin jest także utrata zieleni przez starsze liście, które z czasem zaczynają opadać i nie tworzą nowych przyrostów.

Termin przesadzania roślin doniczkowych

Idealnym terminem przesadzania jest wiosna. Najlepszym terminem na przesadzanie roślin doniczkowych jest marzec. To własnie w tym miesiącu większość roślin kończy okres zimowego spoczynku i rozpoczyna okres wzrostu. Również w marcu nasze roślin najlepiej znoszą stres, który wiąże się z ich przesadzaniem. Najmłodsze rośliny 1-2 letnie oraz rośliny szybko rosnące powinniśmy przesadzać co roku.

fot.: Owned by the author

Nie wszystkie rośliny wymagają jednak częstego przesadzania. Starsze rośliny możemy przesadzać co 2-3 lata. Przesadzanie roślin doniczkowych, które rosną w dużych donicach możemy przesadzać jeszcze rzadziej. W przypadku takich roślin wystarczy co 1-2 lata wymiana wierzchniej warstwy podłoża w doniczce. Nie jest wskazane przesadzanie roślin w okresie ich kwitnienia oraz owocowania.

W jakie doniczki przesadzać rośliny?

Przed rozpoczęciem przesadzania roślin doniczkowych powinniśmy zdecydować się na zakup odpowiednich doniczek. Rośliny powinniśmy przesadzać do takich doniczek, które są nieco większe od tych dotychczasowych. Najlepiej, jeśli średnica nowej doniczki będzie o 2-4 cm większa od dotychczasowej. Nie jest wskazany wybór dużo większej doniczki. Wybór znacznie większej doniczki najczęściej przyczynia się do znacznego rozwoju systemu korzeniowego roślin.

kwiaty w domufot.: Owned by the author

Przez to ograniczeniu może ulegać rozwój pędów, liści oraz kwiatów. Zanim rozpoczniemy przesadzanie roślin doniczkowych, powinniśmy przygotować na jej dnie otwory, przez które usuwany będzie nadmiar wody. Brak otworów może przyczynić się do gnicia korzeni roślin, ponieważ woda nie mając ujścia – zalegać będzie na dnie donicy.

Jakie podłoże dla roślin doniczkowych?

Dla większości roślin wystarczająca może okazać się ziemia uniwersalna. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. W sklepach ogrodniczych dostępny jest szeroki wybór podłoży przeznaczonych dla roślin doniczkowych. Możemy więc z powodzeniem wybrać podłoże dla interesującej nas grupy roślin, np. podłoże dla paproci, storczyków, palm, itd. Wiele osób zastanawia się, czy ziemia z ogrodu jest dobra dla roślin doniczkowych? Wykorzystanie ziemi z ogrodu z pewnością nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszych roślin doniczkowych.

przesadzanie roślinfot.: Owned by the author

W ziemi z ogródka może znajdować się wiele groźnych patogenów, które odpowiedzialne są za choroby. Ponadto w ziemi z ogrodu znaleźć możemy również szkodniki oraz nasiona chwastów. W przypadku ziemi z ogrodu najczęściej nie znamy również jej dokładnego składu oraz pH podłoża. Ziemię z własnego ogrodu najlepiej pozostawić roślinom ogrodowym. Najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnego podłoża dla naszych roślin jest zakup gotowego podłoża dla roślin doniczkowych w pewnym sklepie ogrodniczym.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzając rośliny powinniśmy pamiętać, aby sadzić je do tej samej wysokości, do której rosły wcześniej. Zbyt głębokie posadzenie łodygi może spowodować jej gnicie. Jeśli chodzi o podłoże, jego górny poziom powinien znajdować się na wysokości ok. 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki. Przed przesadzeniem nasze rośliny powinniśmy obficie podlać. Dzięki temu łatwiej będzie wyjąć nam roślinę ze starej doniczki, a korzenie znacznie lepiej zniosą stres związany z przesadzeniem.

fot.: Owned by the author

Rośliny w celu wyjęcia z donicy obracamy do góry dnem, trzymając jednocześnie bryłę korzeniową. Korzenie, które uległy poskręcaniu powinniśmy lekko poluzować, a korzenie uschnięte, zbyt długie oraz nadgniłe powinniśmy usunąć. Nie należy tego robić w przypadku grubych korzeni, np. u palm. Kiedy skończymy przesadzanie roślin doniczkowych, podłoże powinniśmy intensywnie podlać, usuwając również nadmiar wody zgromadzony w doniczce. Świeżo przesadzone rośliny powinniśmy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem przez okres 2-3 tygodni.  

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)