Ekologiczny domRośliny doniczkowe

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

5/5 - (1 vote)

Posiadanie roślin doniczkowych w domu ma wiele zalet. Ich obecność w mieszkaniu ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny doniczkowe w domu działają na nas uspokajająco dzięki zielonemu zabarwieniu i poprawiają jakość powietrza. Wymagają jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej hodować w domu?

Kwiaty doniczkowe są nieodzownym elementem niemal każdego mieszkania. Większość z nich pozostaje z nami przez cały rok, a tylko nieliczne hodujemy w mieszkaniach „sezonowo”. Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej sprawdzą się w naszych mieszkaniach? Do mieszkań najczęściej wybieramy rośliny powolnym wzroście i kompaktowych rozmiarach.

jak dbać o rośliny doniczkowefot.: Owned by the author
Kwiaty doniczkowe są nieodzownym elementem niemal każdego mieszkania.

Bardzo często w mieszkaniach możemy spotkać fikusy, a wśród nich fikusa benjamina, fikusa lirolistnego oraz fikusa sprężystego. Lubianą grupą roślin domowych są również palmy, do których należy m.in. palma koralowa, palma królewska oraz liwistona chińska. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć również skrzydłokwiatów, fiołków, bluszczy oraz paproci. Popularne są również storczyki.  

Wymagania roślin doniczkowych

Jak dbać o rośliny doniczkowe? Każda roślina w domu ma inne wymagania stanowiskowo-glebowe. Część roślin znacznie lepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, a część preferuje stanowiska zacienione. Niektóre rośliny doniczkowe preferują podłoże wilgotne i co za tym idzie wymagają częstego podlewania, a część nie toleruje zbyt dużych ilości wody. Jak pielęgnować rośliny doniczkowe? Pielęgnacja roślin w doniczkach to nie tylko systematyczne podlewanie, ale również wiele innych zabiegów, które zapewniają im prawidłowy wzrost i rozwój. Każda roślina wymaga specjalnego traktowania, zgodnie z jej preferencjami.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Aby cieszyć się pięknym roślinami, powinniśmy odpowiednio o nie dbać. Trudno jest wyznaczyć ogólne zasady, jakich należy się trzymać, aby zapewnić im odpowiednią kondycję przez cały rok. Z pewnością jeszcze przed zakupem danego gatunku warto dowiedzieć się, w jakich warunkach rośnie on najlepiej i czy panujące w naszym mieszkaniu warunki będą sprzyjające dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych możemy zaliczyć m.in. podlewanie, przesadzanie oraz nawożenie.

Jak dbać o rośliny doniczkowe – podlewanie

Rośliny doniczkowe rosnące w mieszkaniach w przeciwieństwie do roślin hodowanych w ogrodach całkowicie uzależnione są od nas, jeśli chodzi o dostarczanie im wody. Woda jest niezbędna roślinom do życia. Wymagania wodne poszczególnych gatunków roślin są różne. Rośliny pobierają znacznie mniej wody w momencie, kiedy temperatura otoczenia spada. Przy wzroście temperatury w mieszkaniu rośliny doniczkowe powinniśmy podlewać częściej i większą ilością wody.

skrzydłokwiatfot.: Owned by the author
Wymagania wodne poszczególnych gatunków roślin są różne.

Przykładowo kaktusy wykazują mniejsze zapotrzebowanie na wodę, dlatego należy podlewać je rzadziej. Z kolei rośliny, które mą grubsze łodygi i liście powinniśmy podlewać obficie w okresie bujnego wzrostu. Rośliny o cienkich i delikatnych liściach należy podlewać często i obficie. W większości przypadków zaleca się podlewanie bezpośrednio do ziemi. Niektóre gatunki, np. fiołki preferują sposób podlewania na podstawki. Część roślin powinniśmy podlewać do rozety liściowej. Należą do nich m.in. rośliny ananasowate.

Dostęp do światła

Światło jest niezwykle ważnym czynnikiem, który potrzebny jest do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Wykorzystywane jest również do odpowiedniego wybarwiania liści. Jeśli hodowane w mieszkaniu rośliny wyciągają się w stronę światła, a ich liście są drobne – oznacza to, że mają go za mało. Większość kwiatów do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje dostępu do dziennego światła od 12 do 16 godzin. Dużo światła potrzebują kaktusy, sukulenty oraz juki. Z kolei cień preferują gatunki, takie jak bluszcz, paprotka czy też dracena. Rośliny w mieszkaniu najczęściej umieszczamy na parapetach okiennych lub na kwietnikach – w bezpośrednim sąsiedztwie okna.  

Przesadzanie roślin doniczkowych

Jak dbać o rośliny doniczkowe? W momencie, kiedy rosnące w doniczce kwiaty mają już niewiele miejsca, wówczas konieczne jest ich przesadzenie, które zapewni systemowi korzeniowemu znacznie więcej miejsca na swobodny rozrost.

jak dbać o rośliny doniczkowefot.: Owned by the author
Najlepszym terminem przesadzania roślin doniczkowych jest wiosna.

Około godzinę przed planowanym przesadzaniem powinniśmy podlać roślinę, aby łatwiej było wyciągnąć ją z doniczki, nie uszkadzając jednocześnie jej systemu korzeniowego. Najlepszym terminem przesadzania roślin doniczkowych jest wiosna. Nowa, większa doniczka z pewnością zapewni im lepsze warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Jak dbać o rośliny doniczkowe – racjonalne nawożenie roślin kluczem do sukcesu

Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują regularnego nawożenia. Uprawiane w domu rośliny początkowo potrzebne im makro- i mikroelementy pobierają z podłoża, jednak z czasem ziemia ulega wyjałowieniu. Dlatego też bardzo ważne jest systematyczne uzupełnianie składników pokarmowych. Podstawowymi składnikami potrzebnymi roślinom są przede wszystkim azot, potas i fosfor. Dawka nawozu, jaką powinniśmy dostarczyć roślinom uzależniona jest od wymagań poszczególnych gatunków.

Kiedy nawozić rośliny w doniczkach?

Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących nawożenia, które znaleźć możemy na etykiecie danego nawozu. Największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośliny doniczkowe wykazują w okresie wegetacji. Z kolei w zimie rośliny znajdując się w stanie spoczynku praktycznie nie potrzebują nawozu. W przypadku przesadzenia rośliny jej nawożenie należy rozpocząć po ok. 5 tygodniach. Większość roślin doniczkowych nawozimy doglebowo, jednak jest również grupa roślin, które możemy nawozić dolistnie. Sprawdzone nawozy ekologiczne do roślin doniczkowych oferuje bliska naturze firma Ekodarpol.

Humus Active – skuteczny nawóz ekologiczny do roślin doniczkowych

Skutecznymi nawozami polecanymi do roślin doniczkowych jest grupa ekologicznych nawozów Humus Active. Wpływają one korzystnie na wzrost i rozwój roślin doniczkowych, dostarczając im niezbędnych makro- i mikroelementów. Dzięki stosowanym nawozom wygląd roślin staje się o wiele zdrowszy, a liście nabierają intensywnej barwy. Grupa nawozów Humus Active to zarówno nawozy doglebowe, jak również nawozy przeznaczone do nawożenia dolistnego.

jak dbać o rośliny doniczkowe humus activefot.: Owned by the author
Skutecznymi nawozami polecanymi do roślin doniczkowych jest grupa ekologicznych nawozów Humus Active.

Nawozy te uodparniają rośliny na choroby i zwiększają rozwój mikoryzy w glebie. Zaletą stosowania powyższej grupy nawozów ekologicznych jest również znaczna poprawa struktury gleby dzięki dostarczaniu związków próchnicznych w postaci kwasów humusowych oraz znaczne zwiększenie chłonności wodnej gleby, co skutecznie zabezpiecza ją przed szybkim wysychaniem.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)