Ekologiczny domZero WasteŻycie w zgodzie z naturą

Przepisy na naturalne środki czyszczące toaletę – wyrzuć chemię z toalety!

4.9/5 - (31 votes)

Jeśli unikasz chemii w swoim jedzeniu i apteczce, zwróć również uwagę na to, czym czyścisz wc. Chemiczne środki czyszczące toaletę nie są przyjazne ani dla Twojego zdrowia, ani dla środowiska naturalnego. Wyrzuć chemię z toalety! Mamy na to sprawdzone sposoby! Nasze przepisy na naturalne środki czyszczące toaletę sprawią, że raz na zawsze wyrzucisz chemię ze swojej toalety!

Wyrzuć chemię z toalety – postaw na naturalne środki czyszczące toaletę!

Unikając chemii w pożywianiu i apteczce zwróć również uwagę na środki chemiczne, których używasz do czyszczenia swojego domu. Warto również tutaj postawić na naturę i wybrać ekologiczne środki czystości. Chemiczne środki do czyszczenia toalety zwykle wydzielają szkodliwe opary, które w najbardziej optymistycznym scenariuszu mogą przyprawić nas o ból głowy i mdłości. Niestety na tych dolegliwościach nie musi się wcale skończyć – przy gorszym scenariuszu możemy mieć poważne problemy ze śluzówką, alergią, czy nawet z płucami. Środki te mają ponadto działanie rakotwórcze – stosowanie ich przez lata może się skończyć bardzo nieciekawie. Na szczęście mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. Poniżej znajdziesz przepisy na naturalne środki czyszczące toaletę. Sprawią one, że wyrzucisz chemię z toalety! Ekologiczne czyszczenie toalety jest nie tylko przyjazne dla Twojego zdrowia i dla natury – domowe środki czyszczące toaletę to również oszczędność dla Twojego budżetu!

Czy ekologiczne środki czystości do toalety są skuteczne?

Toaleta to miejsce, które szczególnie szybko ulega zabrudzeniu i wymaga specjalnego stosowania, by było przyjazne w użytkowaniu. Producenci chemicznych środków do czyszczenia wc deklarują nawet 99% stopnie skuteczności swoich produktów. Obawę wielu osób może wywoływać skuteczność ekologicznych środków czyszczących toaletę. Czy faktycznie możemy im zaufać? Czy poradzą sobie z bakteriami, kamieniem i przykrym zapachem? Oczywiście. Stosuj je regularnie, a przekonasz się, że możesz bez obaw wyrzucić chemię z toalety. Nieskazitelnie czysta, ekologiczna toaleta wymaga jednak niewielkiej zmiany nawyków. Tu liczyć się będzie regularność. Sprawdź nasze przepisy na naturalne środki czyszczące toaletę i przekonaj się jak niewiele składników wystarczy, by Twoje wc było nie tylko czyste, ale i ekologiczne!

wyrzuć chemię z toalety - przepisy na naturalne środki czyszczące toaletęfot.: Photo by Amy Reed on Unsplash
Nie musisz wydawać fortuny na magiczne środki, które zabijają na śmierć. Nie musisz truć siebie i rodziny wdychając niebezpieczne opary chemicznych środków czyszczących! Nie musisz szkodzić naturze – bądź jej sprzymierzeńcem, a nie katem. Wyrzuć chemię z toalety i postaw na naturę!

Przepis na domowe musujące kule do toalety

Musujące kule do toalety są proste w przygotowaniu, opierają się na składnikach łatwo dostępnych i tanich. Koniecznie sprawdź ich działanie!

Składniki na musujące kule do toalety:

-1,5  szklanki sody oczyszczonej

-0,5 szklanki kwasku cytrynowego

-30 kropli naturalnego olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym (np. olejek lawendowy, cytrynowy, olejek z drzewa herbacianego)

-1,5 łyżeczki wody

Przygotowanie musujących kul do toalety:

Mieszamy ze sobą suche składniki, a następnie dodajemy olejek eteryczny i wodę –   całość lekko wyrabiamy – konsystencja przypominać będzie wilgotny piasek. Masę przekładamy do foremek silikonowych i pozostawiamy na około 12 godzin do wyschnięcia. Po tym czasie musujące kule do toalety są gotowe. Możemy część z nich wykorzystać od razu (wystarczy wrzucić 1-2 kule do toalety, a następnie odczekać 5 minut i dokładnie umyć wc), a pozostałą część możemy przechowywać w szczelnym pojemniku (do pojemnika nie może dostać się wilgoć).

Przepis – prosta cytrynowa pasta do czyszczenia toalety

Prościej się chyba już nie da. Przepis jest banalny i ekspresowy w przygotowaniu, a doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem zlewu w toalecie, wyczyszczeniem deski sedesowej, czy płytek. Cytrynowa pasta do czyszczenia toalety to hit, którego przygotowanie zajmie Ci pół minuty – dosłownie pół minuty.

Składniki na cytrynową pastę do czyszczenia toalety:

-1/2 cytryny

-1/4 szklanki sody oczyszczonej

Cytrynowa pasta do czyszczenia toalety – przygotowanie

Wyciskamy sok z cytryny i dokładnie mieszamy go z sodą oczyszczoną. Tak otrzymaną wykorzystujemy bezpośrednio po przygotowaniu. Nie musimy wyrzucać skórki z cytryny – posłuży jako gąbka, na którą nałożona będzie cytrynowa pasta do czyszczenia toalety. Wyczyszczone pastą powierzchnie wystarczy przepłukać czystą wodą.

Przepis na uniwersalny płyn do czyszczenia toalety

Sprawdzi się do mycia podłogi, kafelek, przemywania szafek w wc, czy czyszczenia zlewu. Jeśli przelejemy go do butelki ze spryskiwaczem, sprawdzi się również do codziennego odkażania muszli wc. Działa nie tylko przeciwko kamieniowi, ale ma również działanie antybakteryjne.

Składniki na uniwersalny płyn do czyszczenia toalety:

-2 szklanki octu

-2 cytryny

-30 kropli olejku z drzewa herbacianego

Uniwersalny płyn do czyszczenia toalety – przygotowanie:

Mieszamy ze sobą ocet i sok wyciśnięty z dwóch cytryn, a następnie dodajemy olejek z drzewa herbacianego. Otrzymany roztwór możemy przechowywać w butelce z atomizerem i codziennie wieczorem spryskiwać nim muszlę sedesową.

Spray odkażający do czyszczenia toalety – przepis

Rewelacyjnie radzi sobie z kamieniem oraz nieprzyjemnym zapachem z toalety, a także bardzo skutecznie odkaża i wybija bakterie. Właściwości bakteriobójcze odkażający spray do toalety zawdzięcza naturalnemu olejkowi rozmarynowemu. Taki spray z powodzeniem będziemy mogli zastosować również do czyszczenia łazienki.

Składniki na spray odkażający do czyszczenia toalety:

-1 szklanka octu

-3/4 szklanki wody

-15 kropli naturalnego olejku eterycznego rozmarynowego

Spray odkażający do czyszczenia toalety – przygotowanie:

Mieszamy ocet z wodą, a następnie dodajemy naturalny olejek rozmarynowy i całość umieszczamy w butelce a atomizerem (najlepiej jeśli butelka nie będzie przeźroczysta – płyn należy chronić przed słońcem). Otrzymanym w ten sposób spray’em możemy spryskiwać codziennie wieczorem muszlę klozetową. Bakterie, przykry zapach i kamień nie mają szans!

Przepis na ekologiczny środek do mycia toalety

Składniki na ekologiczny środek do mycia toalety:

-10 g szarego mydła

-1/2 szklanki gorącej wody

-15 kropli olejku z drzewa herbacianego

-10 kropli olejku cytrynowego

-10 kropli olejku lawendowego

Przygotowanie ekologicznego środka do mycia toalety:

Szare mydło ścieramy na tarce i zalewamy gorącą wodą. Mieszamy delikatnie do rozpuszczenia i ochładzamy. Do płynnego mydła dodajemy naturalne olejki eteryczne i całość dokładnie mieszamy. Tak przygotowany ekologiczny środek do czyszczenia toalety przelewamy do butelki z atomizerem. Aby umyć toaletę wykorzystując ekologiczny środek do czyszczenia toalety wystarczy polać dokładnie muszlę klozetową uzyskaną mieszanką i zostawić na około 30 minut. Następnie wystarczy dokładnie wyszorować muszlę i spłukać ją wodą.

Ekologiczna i czysta toaleta to nie mit!

Nie musisz wydawać fortuny na magiczne środki, które zabijają na śmierć. Nie musisz truć siebie i rodziny wdychając niebezpieczne opary chemicznych środków czyszczących! Nie musisz szkodzić naturze – bądź jej sprzymierzeńcem, a nie katem. Wyrzuć chemię z toalety i postaw na naturę! Korzystaj z jej darów! Zaopatrz się w większe ilości octu, cytryny, olejków eterycznych i sody oczyszczonej. Tak niewiele składników może odmienić Twoją toaletę. Naturalne środki czyszczące toaletę są nie tylko skuteczne, ale również zdrowsze, przyjazne dla środowiska naturalnego i tańsze od ich chemicznych kolegów.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)