Ekologiczny domZero WasteŻycie w zgodzie z naturą

Zamień chemię na naturę! Ekologiczne środki czystości

5/5 - (14 votes)

Każdego dnia, każdego miesiąca, każdego roku zużywamy w domu ogromne ilości chemicznych środków czystości, które nie służą ani środowisku, ani naszemu zdrowiu. Dobrym rozwiązaniem są domowe ekologiczne środki czystości, których działanie czyszczące jest równie dobre, a skutki uboczne znacznie mniejsze. Zamień chemię na naturę – pokochasz różnicę! Naturalne środki czystości to sposób na zdrowie, czyste środowisko i pełny portfel!

Zamień chemię na naturę!

Wyobraź sobie wszystkie codzienne, tygodniowe, miesięczne, czy nawet roczne czynności, które wykonuje każdy z nas w swoim domu. Mowa tu oczywiście o zajęciach takich jak sprzątanie, mycie naczyń, walka z kurzem, mycie podłóg, mycie kuchni, łazienki i ubikacji, mycie okien itp. A teraz spróbuj zwizualizować sobie jak dużo chemicznych środków czystości towarzyszy Ci w tych obowiązkach. Walka z kamieniem, walka z kurzem, z tłuszczem,  z zapachem, z plamami – można wymieniać, wymieniać i wymieniać. Oczywiście półki sklepowe uginają się od „idealnych produktów”, które uczynią Cię perfekcyjną panią domu. O ile nie dostaniesz uczulenia lub nie zemdlejesz od  ich oparów.  No ale przecież trzeba sprzątać. Sama woda to za mało. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Oczywiście! Zamień chemię na naturę! Domowe ekologiczne środki czystości w niczym nie ustępują tym sklepowym, jeśli chodzi o działanie czyszczące, natomiast są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska i zdrowia Twojego i Twoich najbliższych. Co więcej – podziękuje Ci również Twój portfel – chemia kosztuje – naturę otrzymujesz gratis.

Laboratorium chemiczne w domowej szafie może być przyczyną Twojego złego stanu zdrowia!

Czy wiesz, że zapasy chemicznych środków czystości, których używasz praktycznie na co dzień mogą bardzo niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu? Problemy ze skórą, problemy ze śluzówką, a nawet problemy z płucami mogą bezpośrednio wynikać z tego, co stosujesz przy sprzątaniu domu. Pięknie pachnące i kolorowe płyny napchane są sztucznymi barwnikami i sztucznymi substancjami zapachowymi, które mogą wywoływać i zaostrzać objawy alergii skórnych. Do tego dochodzą trujące opary – np. związków chloru, które wdychasz myjąc np. toaletę. Weźmy jeszcze odrobinę zmiękczaczy i rozjaśniaczy, które mają działanie toksyczne i tworzy nam się mieszanka, która działa jak bomba z opóźnionym zapłonem lub wręcz jak koń trojański. Wszystko to szkodliwe jest dla Twojego zdrowia i dla zdrowia Twojej rodziny, a ponadto bardzo poważnie szkodzi również środowisku (tu dochodzą jeszcze ogromne ilości opakowań po środkach czystości). Zamień chemię na naturę – poczujesz  i pokochasz różnicę!

zamień chemię na naturęfot.: Owned by the author

Domowe ekologiczne środki czystości możesz przygotować samodzielnie!

Przygotowanie domowych ekologicznych środków czystości wcale nie jest trudne. Nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy, umiejętności, czy małego laboratorium w piwnicy. Przepisy na domowe ekologiczne środki czystości są proste i poradzi sobie z nimi każdy. Oparte są na produktach ogólnodostępnych – tanich, biodegradowalnych i naturalnych. Będą bezpieczne dla środowiska, a także dla Ciebie i Twojej rodziny, a ich działanie czyszczące w niczym nie będzie ustępowało chemicznym odpowiednikom. Warto wrócić do źródeł – tradycyjne metody sprzątania stosowane przez nasze babcie powinny być przykładem i źródłem inspiracji do tworzenia własnych domowych ekologicznych środków czystości.  Naturalne, domowe środki do czyszczenia domu są zdecydowanie tańsze, dzięki czemu nasz budżet domowy odżyje.  Przygotowując naturalne środki czystości możesz wybrać ulubione kompozycje zapachowe, a także masz pełną kontrolę nad ich składem.

Naturalne środki czystości – Jakie składniki?

Sól (idealnie ściera, ponadto ma działanie dezynfekujące i antyseptyczne),

Ocet spirytusowy (w odpowiednich mieszankach walczy z plamami, brzydkimi zapachami, usuwa tłuszcz, wybiela, dezynfekuje i walczy w pleśnią),

Soda oczyszczona (idealnie ściera i czyści, działa dezynfekująco, niweluje nieprzyjemne zapachy, a w połączeniu z octem działa cuda!),

Cytryna i kwasek cytrynowy (walczy z plamami, a także z tłuszczem, ponadto naturalnie wybiela, a po połączeniu z sodą lub solą radzi sobie z nawet najtrudniejszymi zabrudzeniami),

Naturalne olejki eteryczne (nie tylko mają piękny zapach, ale również mogą działać odkażająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo).

 

W następnym artykule zamieścimy przepisy na naturalne środki czystości, które sprawią, że sklepowa chemia już nigdy nie trafi do Twojego koszyka!

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)