OgródZ kalendarza ogrodnika

Jak wygląda sierpień w ogrodzie?

5/5 - (3 votes)

Sierpień, obok lipca jest najcieplejszym miesiącem w roku. To czas zbiorów oraz początek przygotowywania roślin do zbliżającej się zimy oraz kolejnego sezonu wegetacyjnego. Jak zatem wygląda sierpień w ogrodzie? Jakie prace należy wówczas wykonać w ogrodzie?

 

 Sierpień w ogrodzie

Sierpień jest ósmym miesiącem w roku i liczy 31 dni. Sierpień w ogrodzie to pełnia lata. Jednak już w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia noce i poranki bywają zdecydowanie chłodniejsze. To zarówno czas zbiorów owoców i warzyw, jak również pielęgnacji roślin po zbiorach. W sierpniu m.in. przycina się drzewa pestkowe – czereśnie i wiśnie, jak również śliwy oraz pielęgnuje truskawki. Jakie jeszcze prace należy wykonać w uprawach owoców i warzyw w sierpniu?

Prace w sierpniu w sadzie

W przypadku drzew owocowych w sierpniu warto zabezpieczyć przed złamaniem gałęzie, na których znajdują się duże ilości owoców (dotyczy to głównie jabłoni, gruszek oraz brzoskwiń). W tym celu warto zastosować podpórki ze stabilnych tyczek lub przywiązać je do grubszych konarów tworzących koronę. Sierpień to czas zbiorów letnich odmian jabłek, śliwek oraz gruszek.

sierpień w ogrodziefot.: Owned by the author
Sierpień w ogrodzie to nie tylko czas zbirów, ale również początek okresu przygotowującego ogród do zimy.

W sierpniu przeprowadza się lub kontynuuje letnie cięcie drzew owocowych – czereśni, wiśni, brzoskwiń, jabłoni i grusz. W pierwszej dekadzie sierpnia przycina się te odmiany jabłoni, u których zbiory planowane są na przełomie sierpnia i września. Cięcie polega na usuwaniu wilków, które nadmiernie zacieniają koronę i owoce. Cięcie późniejszych odmian czereśni i wiśni wykonuje się po zbiorach – najczęściej w trzeciej dekadzie sierpnia. Polega ono na usunięciu pędów nadmiernie zagęszczających drzewa. Po zbiorach przeprowadza się cięcie śliwy, które polega na usunięciu pojedynczych gałęzi lub ich skrócenie w celu zmniejszenia objętości korony drzewa.

Ciecie i pielęgnacja krzewów owocowych oraz truskawek

W przypadku plantacji porzeczki, agrestu czy też malin (odmian, które nie powtarzają owocowania) bezpośrednio po zbiorach przeprowadza się cięcie prześwietlające, którego celem jest zapewnienie dostępu promieniom słonecznym do wszystkich części rośliny. Usuwa się również pędy najstarsze, uschnięte oraz te z widocznymi objawami chorób. Pozostawia się pędy tegoroczne, które będą owocowały w kolejnym sezonie wegetacyjnym. W sierpniu zbiera się również owoce borówki amerykańskiej oraz jeżyny.

sierpień w ogrodziefot.: Owned by the author
W sierpniu w ogrodzie watro zwrócić uwagę na znajdujące się w nim truskawki.

W sierpniu w ogrodzie watro zwrócić uwagę na znajdujące się w nim truskawki. W przypadku uprawy truskawek sierpień jest najlepszym okresem na pielęgnację i stopniowe przygotowanie tych roślin do zimy. Truskawki należy przede wszystkim dokładnie odchwaścić. Następnie przycina się je na wysokości ok. 5 cm. Sierpień to najlepszy moment na przygotowywanie miejsca, które zostanie przeznaczone pod nowe nasadzenia sadzonek truskawek. Warto je odchwaścić, dokładnie przekopać oraz nawieźć. Najlepiej zastosować naturalne nawozy, takie jak obornik lub kompost.

Sierpniowe prace w ogrodzie warzywnym

Sierpień to czas zbiorów wielu gatunków warzyw. Zbiera się przede wszystkim pomidory uprawiane w gruncie, paprykę, ogórki gruntowe, cebulę, cukinię oraz fasolę szparagową (wysianą w późniejszym terminie), jak również wczesne odmiany marchwi. Zbiera się również zioła – szałwię oraz tymianek. W sierpniu wysiewa się warzywa przeznaczone na zbiór jesienny. Zalicza się do nich m.in. rzodkiewkę, rzodkiew, szpinak, koper ogrodowy, szczaw, kalarepę, jarmuż oraz sałatę.

Sierpień w ogrodziefot.: Owned by the author
Sierpień to czas zbiorów warzyw i owoców.

Najpóźniej przed rozpoczęciem trzeciej dekady sierpnia należy ogłowić pomidory, dynie oraz uprawianą w ogrodzie paprykę. Ogławianie wpływa korzystnie na właściwy rozwój owoców. Sierpień w ogrodzie to również czas na wysiew roślin przeznaczonych na nawóz zielony (poplonów). Najlepszym poplonem jest gorczyca. Jako roślinę poplonową można również wysiać facelię.

Pielęgnacja roślin ozdobnych i trawnika w ogrodzie

W sierpniu wykonuje się cięcie przekwitających krzewów ozdobnych. Eliminuje się również uschnięte kwiaty róż oraz bylin. Czynność ta pobudzi je do kwitnięcia. Podłoże, na którym rosną krzewy owocowe należy starannie odchwaszczać. Róże warto podlewać – niezbyt często, lecz dość obficie. W sierpniu w ogrodzie można sadzić drzewa i krzewy iglaste oraz wiecznie zielone. Można wykonać również cięcie żywopłotów. Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika w przypadku braku lub niewielkiej ilości opadów – najlepiej rano lub wieczorem. Trawnik warto również regularnie kosić. Jednak zbyt niskie skoszenie trawy prowadzi najczęściej do przesuszania podłoża. Dlatego watro kosić trawę niezbyt nisko.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)