Jesteś tym, co jeszZdrowe odżywianie

Na co zwrócić uwagę kupując owoce i warzywa?

5/5 - (12 votes)

Na naszej stronie znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji o tym jak uprawiać własne warzywa i owoce.  Wiadomo – własne zawsze będzie najlepsze. Niestety nie każdy ma możliwość (miejsce/czas/siły) prowadzić własną hodowlę. Aby dostarczyć organizmowi jak najlepszej dawki witamin i składników odżywczych pozostają w tym przypadku zakupy.  Porządne zakupy, bo jak dobrze wiemy marchewka marchewce nierówna. Czy wiesz na co zwrócić uwagę kupując owoce i warzywa?

Świadomość – pierwszy krok do zdrowia

Coraz więcej ludzi zaczyna zwracać szczególną uwagę na to co, kiedy i w jakich ilościach spożywa. „Jesteś tym co jesz” – przestaje to być już tylko puste zdanie.  Słowa zamieniają się w czyny. Jesteśmy coraz bardziej świadomi. Czytamy, analizujemy, zmieniamy nawyki. Poznajemy nowe smaki, eksperymentujemy w kuchni. Odstawiamy produkty niskiej jakości, sprawdzamy skład, wartości odżywcze… No właśnie – jaki skład ma marchewka? Ale nie taki podstawowy, tylko „nadprogramowy”.  Bo przecież każdy z nas wie, że musi jeść dużo warzyw, że owoce są istotne w diecie… pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie kupione warzywa i owoce są faktycznie zdrowe? 

Oczywiście wiadomo, że najlepsze owoce i warzywa to te z własnego ogródka , co zawsze będziemy promować – jednak nie każdy ma możliwość prowadzenia własnej hodowli. Wówczas niestety pozostają zakupy. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy iść na pewne odstępstwa co do jakości. Każdy z nas chciałby, aby kupowane przez niego zdrowe produkty były faktycznie zdrowe. Niestety często nieświadomie kupujemy owoce i warzywa, które były silnie nawożone i pryskane pestycydami. Czy wiesz na co zwrócić uwagę kupując owoce i warzywa, aby był to dobry wybór?

Gdzie na zakupy po owoce i warzywa?

Supermarkety nie są najlepszym wyjściem – mimo ciekawych cenowo okazji, dużego wyboru i półek uginających się od pięknych okazów. Większość owoców i warzyw trafiających do supermarketów pochodzi z upraw przemysłowych – tu idzie się na ilość, nie na jakość. Zdecydowanie lepiej zaleźć sprawdzony warzywniak lub targ warzywny. Jednak uważaj na pseudo-eko produkty . Nie daj się oszukać.  Część z owoców i warzyw ma większą zdolność do kumulowania pestycydów – lepiej, abyś wówczas postawił na sprawdzone eko-źródło. Może masz w pobliżu ekologiczne gospodarstwo?

Jakie są najbardziej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywa?

najbardziej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywafot.: Owned by the author

 

Jakie są najmniej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywa?

 najmniej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywafot.: Owned by the author

Na co zwrócić uwagę kupując owoce i warzywa?

  1. Kupuj sezonowo. Truskawki kupione w styczniu po pierwsze nie mają smaku, a po drugie są sztucznie hodowane, nawożone i pryskane. Pomidory w marcu? To nie są pomidory. Winogrona w czerwcu? Poczekaj do jesieni!
  2. Kupuj lokalnie. Im dłuższą drogę musi przejechać do Ciebie produkt, tym więcej zachodu (a często wprost: chemii) trzeba włożyć w utrzymanie go w świeżości.
  3. Nie kieruj się pięknym wyglądem – i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że piękno kryje się w środku. Krzywa marchewka,  mała rzodkiewka, czy nierówno wybarwione jabłko najprawdopodobniej były mniej pryskane niż ich idealni towarzysze. Unikaj nienaturalnie dużych błyszczących okazów.
  4. Zwróć uwagę na opakowanie. Styropianowe tacki, folie to rzeczy, których lepiej unikać.
  5. Nie kupuj na zapas. Wybieraj okazy świeże, dojrzałe. Zwracaj uwagę na objawy nieświeżości, zapach i uszkodzenia, które mogą prowadzić do psucia się owoców i warzyw! Nie – nie wystarczy odkroić nadgniłej części. 
  6. Jeśli kupujesz na targu lub w warzywniaku zapytaj o źródło. Dowiedz się jak były uprawiane.
  7. Jeśli nie masz własnych upraw – uważaj na nowalijki. Wzrost większości z nich był sztucznie przyspieszany.

W domu – myjemy owoce i warzywa!

Pamiętaj również o tym, że nie wystarczy tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując owoce i warzywa – należy również wiedzieć, jak je prawidłowo umyć. Dla przypomnienia zamieszczamy grafikę, która pomoże Ci oczyścić swoje zakupy:

jak prawidłowo myć owoce i warzywafot.: Owned by the author

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)