Pogoda

Modele numeryczne źródłem danych do prognozowania pogody

5/5 - (3 votes)

Do stworzenia dokładnej prognozy pogody oprócz wiedzy oraz doświadczenia potrzebne są dane pochodzące z modeli numerycznych. Czym są więc modele numeryczne? Jakie dane możemy odczytać na podstawie dostępnych nam modeli?

 

Modele numeryczne

Model numeryczny jest doskonałym sposobem na prognozowanie wszelkiego rodzaju zjawisk atmosferycznych zachodzących w atmosferze. Daje on możliwość przewidywania pogody zarówno na nadchodzącą dobę, jak również na kilka najbliższych dni. Prognozowanie pogody z wykorzystaniem modeli numerycznych możliwe jest dzięki zastosowaniu wzorów matematycznych, które wykorzystywane są do odwzorowywania procesów zachodzących w atmosferze.

modele numerycznefot.: Owned by the author
Model numeryczny jest doskonałym sposobem na prognozowanie zjawisk atmosferycznych zachodzących w atmosferze.

Procesy zachodzące w atmosferze możemy opisać równaniami matematycznymi. Dzięki wprowadzeniu do równań określonych parametrów, które odpowiadają za stan atmosfery w danej chwili możemy określić, w jaki sposób ulegną one zmianom w określonym czasie. Modele numeryczne służą więc do opisywania „zmienności” atmosfery w skali globalnej oraz regionalnej. Wykorzystywanie modeli numerycznych w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem z zakresu meteorologii i synoptyki pozwala stworzyć coraz dokładniejsze prognozy pogody.

Podział modeli numerycznych

Modele możemy podzielić ze względu na dokładność, z którą związany jest zasięg i zagęszczenie siatki. Modele numeryczne dzielą się na globalne, regionalne oraz mezoskalowe. Globalne modele numeryczne swoim zasięgiem obejmują najczęściej całą kulę ziemską lub półkulę. Z kolei modele regionalne zasięgiem mogą obejmować kontynent lub fragment kontynentu. Maksymalny czas prognozy w przypadku modeli regionalnych najczęściej nie przekracza 72 godzin. Najdokładniejsze są modele mezoskalowe, które swoim zasięgiem najczęściej obejmują państwo lub kilka sąsiadujących ze sobą państw.

modele numerycznefot.: Owned by the author
Modele możemy podzielić ze względu na dokładność, z którą związany jest zasięg i zagęszczenie siatki.

Obliczenia modeli globalnych stanowią podstawę do wszelkiego rodzaju obliczeń w modelach regionalnych, których wyniki służą z kolei do obliczeń w modelach mezoskalowych. Modele numeryczne aktualizowane są kilka razy na dobę (przeważnie od 2 do 4 razy). Pozwalają na odczytanie wartości określonych parametrów dla najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu terminów (w odpowiednich odstępach czasowych).

Jakie parametry można odczytać na podstawie modeli?

Na podstawie modeli numerycznych można odczytać praktycznie wszystkie parametry niezbędne do wydania prognozy pogody. Możemy z nich uzyskać dane dotyczące m.in. spodziewanej temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego, kierunku i prędkości wiatru. Pozwalają one również na odczyt wilgotności powietrza, stopnia zachmurzenia, możliwości wystąpienia mgieł oraz rodzaju i natężenia opadów.

modele numeryczne fot.: Owned by the author
W sezonie burzowym modele numeryczne pozwalają na odczyt współczynników konwekcji.

W sezonie burzowym modele numeryczne pozwalają również na odczyt współczynników konwekcji oraz informacji o prądach strumieniowych, które przydatne są do prognozowania burz i innych groźnych zjawisk atmosferycznych. Sposób, w jaki przedstawiane są dane z modeli jest prosty i czytelny dla każdego z nas. Wyliczenia modeli numerycznych prezentowane są w postaci map, wykresów lub diagramów. Prezentują one zmienność interesującego nas parametru lub zbioru parametrów dla określonego przedziału czasu.

Z jakich modeli korzystać?

Najbardziej znanymi modelami numerycznymi są: model globalny GFS (Global Forecast System) oraz model europejski ECMWF (European Center for Medium-range Weather Forecast). Na bazie wyników modeli globalnych opracowywane są regionalne modele numeryczne. Na ich podstawie opracowuje się modele mezoskalowe. Modeli numerycznych jest bardzo dużo.

modele numerycznefot.: Owned by the author
Wyniki przedstawiane przez modele numeryczne w znaczny sposób ułatwiają opracowanie dokładnej prognozy pogody.

W Polsce możemy korzystać z np. modelu UM. Wyniki przedstawiane przez modele numeryczne w znaczny sposób ułatwiają opracowanie dokładnej prognozy pogody. Jednak same dane nie zawsze wystarczą, gdyż wydanie prognozy wymaga ogromnej wiedzy z zakresu meteorologii. Ważna jest również dobra znajomość wielu procesów mających wpływ na przebieg pogody i zjawisk jej towarzyszących.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)