OgródZ kalendarza ogrodnika

Grudzień w ogrodzie i na działce

5/5 - (3 votes)

Grudzień w ogrodzie to okres zimowego spoczynku roślin znajdujących się w naszych przydomowych ogrodach lub na działkach. Dzień staje się coraz krótszy, a temperatury znacznie się obniżają. Jakie prace w grudniu w ogrodzie należy wykonać?

 

Grudzień w ogrodzie

Grudzień jest miesiącem liczącym 31 dni, który najczęściej nie zachęca nas do częstych wizyt w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Powodem jest przede wszystkim skracający się dzień oraz coraz niższe temperatury. Żegnamy wówczas jesień, a witamy zimę. Grudzień w ogrodzie jest okresem, w którym powinniśmy zakończyć już większość prac. W grudniu bardzo często w związku ze spadkami temperatur grunt może zamarzać, co może sprzyjać zaleganiu pokrywy śnieżnej.

grudzień w ogrodziefot.: Owned by the author
Grudzień w ogrodzie jest okresem, w którym powinniśmy zakończyć już większość prac.

Nie powinniśmy zapominać o regularnym sprawdzaniu, jak rośliny znoszą ten jesienno-zimowy okres. W przypadku, kiedy grudzień jest bezśnieżny, wówczas powinniśmy zapobiegać zamarzaniu gleby, rozkładając na jej powierzchni np. liście, trociny lub słomę. Dzięki temu na stanowisku chronionym w taki właśnie sposób, w kolejnym sezonie wegetacyjnym będzie można uprawiać rośliny pod osłonami lub założyć inspekty. Warto również pamiętać o odśnieżaniu dachów altan lub innych zadaszeń w przypadku zalegania na nich większej warstwy śniegu.

Na co należy zwrócić uwagę w grudniu w ogrodzie?

W grudniu powinniśmy zwracać uwagę na to, czy wykonane w okresie listopada zabezpieczenia ochronne roślin przed zimą nie zostały zniszczone przez wiatr lub opady. Gdy nie wykonaliśmy jeszcze czynności zabezpieczających rośliny przed zimą w listopadzie (np. ze względu na wyższe temperatury) możemy je wykonać jeszcze w grudniu. Grudzień w ogrodzie, a zwłaszcza jego pierwsza dekada to ostateczny czas na wykonanie kopczykowania roślin. W grudniu w ogrodzie możemy wykonać zabieg bielenia pni drzew owocowych. Stosuje się go w celu ich ochrony przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur i promieniowaniem słonecznym w okresie mrozów.

grudzień w ogrodzie fot.: Owned by the author
Podczas mrozów w ogrodzie powinniśmy regularnie dokarmiać ptaki.

W przypadku utrzymujących się niższych temperatur rośliny należy okryć agrowłókniną. Warto również zabezpieczyć korę drzewek przed uszkodzeniami, które mogą powodować gryzonie. Stosuje się w tym celu np. specjalne osłonki sadownicze. Podczas mrozów w ogrodzie powinniśmy regularnie dokarmiać ptaki. Możemy w tym celu wywieszać kulki tłuszczu zmieszanego z ziarnem lub systematycznie dosypywać do karmnika mieszankę pokarmu dla ptaków.

Kopczykowanie roślin w grudniu w ogrodzie

Ochrona roślin przed mrozem i zimą możliwa jest dzięki usypywaniu kopczyków. Materiałem do ich przygotowania może być ziemia, jak również zrębki, trociny czy też kora. Korzenie drzew i krzewów rosnących w ogrodzie chroni się, usypując kopczyki na wysokość od ok. 20 do 30 cm.

grudzień w ogrodziefot.: Owned by the author
Ochrona roślin przed mrozem i zimą możliwa jest dzięki usypywaniu kopczyków.

Metoda ta chroni system korzeniowy roślin przed przemarznięciem. Do kopczykowania roślin nie zaleca się stosowania liści, gdyż mogą one gnić. Oprócz tego liście mogą stanowić źródło groźnych chorób grzybowych. Groźne są zwłaszcza liście z widocznymi objawami chorób, które spadają z drzew owocowych.

Bielenie drzew w ogrodzie

Bielenie drzew owocowych w grudniu w ogrodzie chroni je przed pękaniem kory i drewna. Ogranicza to m.in. ryzyko pojawienia się ran zgorzelinowych. Biały kolor odbija większą część promieni słonecznych, ograniczając tym samym ryzyko nagrzewania się pni w okresie mroźnej i „słonecznej” zimy. Proces bielenia obniża również ryzyko rozhartowania roślin gdyż wapno, którym pokrywamy korę drzew obniża dobową amplitudę temperatury zewnętrznej warstwy drzew.

grudzień w ogrodziefot.: Owned by the author
Bielenie drzew owocowych w grudniu w ogrodzie chroni je przed pękaniem kory i drewna.

Emulsja pokrywająca korę chroni ją również przed mchami i porostami. Najlepszym terminem bielenia pni drzew owocowych jest końcówka grudnia. W praktyce jednak termin ten jest uzależniony od warunków pogodowych. Największe znaczenie odgrywa obecność mroźnych ośrodków wysokiego ciśnienia, które odpowiadają za napływ mroźnych mas powietrza.

Agrowłóknina w ogrodzie

Agrowłóknina biała zimowa znajduje zastosowanie zwłaszcza w okresie bezśnieżnych zim. To właśnie wtedy rośliny w największym stopniu narażone są na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Oprócz tego zapewnia prawidłowy przebieg zimowej wegetacji roślin, tworząc roślinom optymalne warunki aż do wiosny. Grudzień na działce jest miesiącem, w którym można stosować ten rodzaj zabezpieczenia roślin przed zimą. Roślin nie należy okrywać zbyt wcześnie – zanim przejdą w spoczynek. Najodpowiedniejszym terminem ochrony roślin przed mrozem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przymrozków (do ok. -5°C). Wówczas wierzchnia warstwa podłoża lekko przemarznie.

grudzień w ogrodziefot.: Owned by the author
Agrowłóknina biała zimowa znajduje zastosowanie zwłaszcza w okresie bezśnieżnych zim.

W tym czasie ochrona roślin przed mrozem przyniesie zamierzony skutek. Gdy rośliny zostaną przykryte zbyt wcześnie (przy dodatniej temperaturze), wówczas nie zdążą odpowiednio się zahartować. Będą wówczas bardziej wrażliwe na mróz w kolejnych miesiącach. Oprócz agrowłókniny w grudniu na działce można również wykonać chochoły ze słomy, które również stosuje się w celu ochrony drzewek, krzewów i róż przed mrozem.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)