OgródZ kalendarza ogrodnika

Listopad w ogrodzie

Rate this post

Listopad w ogrodzie to czas, kiedy wykonujemy ostatnie porządki i pomagamy przygotować się roślinom do zimy. Jakie zatem prace należy wykonać w ogrodzie w listopadzie?

Listopad w ogrodzie w naszej strefie klimatycznej jest miesiącem wilgotnym i chłodnym, w którym pojawiają się dość częste przymrozki.

Listopad w ogrodzie

W listopadzie kończy się okres wegetacyjny roślin. Owoce mogą utrzymywać się jeszcze na niektórych krzewach ozdobnych, m.in. na jarzębinie, kalinie i berberysie. Listopad w ogrodzie kojarzy nam się głównie z chłodnymi i deszczowymi dniami. Z drzew liściastych pod wpływem wiatru, który pojawia się bardzo często opadają ostatnie liście.

listopad w ogrodziefot.: Owned by the author
Z drzew owocowych pod wpływem wiatru opadają ostatnie liście.

Odlatują również skowronki, które jako ostatnie ptaki opuszczają nas na zimę. W listopadzie musimy zakończyć wszelkie prace przygotowujące nasze ogrody przydomowe i działkowe do zbliżającej się zimy. Zabezpieczanie roślin w ogrodzie gałązkami świerkowymi lub ściółką pomoże im przetrwać ten zimny okres.

Listopad w ogrodzie – niezbędne prace

W tym miesiącu ostatecznie przed zimą porządkujemy nasze ogrody. Listopad w ogrodzie jest miesiącem dość intensywnych prac, przygotowujących nasz ogród do zimowego spoczynku. W listopadzie najczęściej porządkujemy rabaty i grabimy opadłe liście. W listopadzie w ogrodzie często sadzimy również drzewa i krzewy owocowe.

– zagrabiamy ostatnie liście i układamy je na grządkach lub pryzmie kompostowej. Jeśli liście nie są porażone chorobami, wówczas możemy je dodać do kompostu lub okryć nimi rośliny w ogrodzie. Liści z objawami chorób należy się pozbyć.

listopad w ogrodziefot.: Owned by the author
W listopadzie najczęściej grabimy opadłe liście.

–  porządkujemy rabaty. Usuwamy chwasty, zanim zdążą się rozsiać. Obrywamy lub ścinamy kwiaty, które zwiędły

– przycinamy pędy większości bylin

–  rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury, okrywamy np. suchymi liśćmi, agrowłókniną lub matami słomianymi. Nie wykonujmy tego jednak zbyt wcześnie, należy obserwować prognozy pogody. Krzewy osłaniamy włókniną, a podstawy obsypujemy kopczykiem ziemi do wysokości 20–40 cm. Kopczykujemy również magnolię i hortensję ogrodową

– zimozielone krzewy oraz byliny podlewamy w okresach bezmroźnych

– wysiewamy nasiona pierwiosnków, sasanek, fiołków, które kiełkują dopiero po przymrozkach

– ziemię starannie przekopujemy i pozostawiamy w ostrej skibie (jeśli nie wykonaliśmy tej czynności wcześniej), aby poprawić jej strukturę. Jesienne przekopanie ziemi jest zabiegiem korzystnym dla gleby: poprawia jej warunki fizyczne oraz żyzność. Głębokie przekopanie ziemi można przeprowadzić późną jesienią, gdyż struktura mikroorganizmów glebowych naruszona po wykonaniu tego zabiegu, zostanie odbudowana do wiosny. Jesienne głębokie przekopanie ziemi jest ważne przede wszystkim dla gleb ciężkich

listopad w ogrodziefot.: Owned by the author
Jesienne przekopanie ziemi jest zabiegiem korzystnym dla gleby: poprawia jej warunki fizyczne i żyzność.

– jeśli pogoda jest dobra, wówczas sadzimy drzewa i krzewy owocowe z „gołym korzeniem”

– z drzew owocowych usuwamy mumie (wysuszone owoce, które zostały porażone przez grzyby)

– ważne jest wapnowanie gleby. Najlepiej wykorzystać szybko działający nawóz wapniowy

listopad w ogrodzie fot.: Owned by the author
Wapnowanie gleby przeprowadzamy w celu odkwaszenia oraz poprawy jej właściwości fizycznych.

– zbieramy odmiany malin powtarzających owocowanie (pozostałe zbiory w większości są już zakończone)

– rosnące drzewa zabezpieczamy przed uszkodzeniami powodowanymi przez gryzonie (m.in. przez nornice). Można wykorzystać do tego celu np. specjalne, plastikowe osłony

– możemy zbierać jeszcze warzywa korzeniowe i letnie odmiany pora oraz jarmuż

Listopad w ogrodzie – przygotowanie trawinka

Aby trawnik przetrwał zimę, wówczas jesienią należy wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest jesienne nawożenie, którego celem jest wzmocnienie systemu korzeniowego oraz wymuszenie transportu substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia.

– jeśli trawa po wcześniejszym koszeniu urosła, powinniśmy ponownie ją skosić, aby nie była zbyt długa i tym samym nie gniła pod warstwą śniegu. Przed zbliżającą się zimą trawa powinna mieć wysokość ok. 4 cm.

– grabimy opadłe liście lub usuwamy je z trawnika przy pomocy kosiarki

listopad w ogrodziefot.: Owned by the author
Aby trawnik przetrwał zimę, jeszcze jesienią należy wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Warto zwrócić uwagę, aby w zimie nie zgarniać na trawnik śniegu. Lepiej również nie chodzić po nim, ponieważ każde przygniecenie śniegu spowoduje, że przy powierzchni pojawi się warstwa lodu. Powstałe w ten sposób warunki beztlenowe zwiększą ryzyko rozwoju groźnych chorób i gniciu trawy.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)