Nornice w ogrodzie – zmora ogrodników

Nornice są drobnymi gryzoniami, które powodują spore straty na działkach i w ogrodach. Nornice w ogrodzie powodują poważne straty przede wszystkim w plonach. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

 

Nornice w ogrodzie – charakterystyka

Nornica jest gryzoniem, który należy do rodziny chomikowatych. Nornice są średniej wielkości ssakami, których ciało jest wydłużone. Długość tułowia wynosi ok. 10 cm, a ogona dochodzi do 5 cm. Ogon nornic jest słabo owłosiony. Waga gryzoni dochodzić może do 40 g. Oczy nornic są duże, a uszy szerokie i zaokrąglone. Barwa nornic jest najczęściej szara z lekko rudawym odcieniem. Nornice w ogrodzie prowadzą wieczorno-nocny tryb życia. Potrafią bardzo dobrze wspinać się po gałęziach i pniach. Rozmnażają się od kwietnia aż do października. W ciągu roku nornica może wydać 4 mioty –urodzić się może nawet 20 młodych. Nocnice są aktywne przez cały rok. Najczęściej spotkać je można na glebach żyznych, o dużej zawartości próchnicy i tych przepuszczalnych.

Szkodliwość nornic

Nornice żywią się korzeniami roślin. W ogrodzie uszkadzają najczęściej uprawy warzywne (nasiona, korzenie oraz cebule). Żywią się m.in. owadami, ziołami (części nadziemne i podziemne), larwami, pąkami drzew, liśćmi oraz porostami. W przypadku braku pożywienia obgryzają również korę drzew i krzewów. Szczególnie lubią tulipany, lilie i żonkile. Na zimę nornice gromadzą zapasy pokarmu w postaci nasion. Ponadto w okresie zimowym ich pokarm stanowią niezdrewniałe części nadziemne roślin, nasiona, owoce i kłącza.

nornice w ogrodzie
Nornice żywią się korzeniami roślin. W ogrodzie uszkadzają najczęściej uprawy warzywne (nasiona, korzenie oraz cebule).

Nornice najczęściej podkopują rośliny od dołu, niszcząc ich korzenie. Dotyczyć to może również upraw znajdujących się w tunelach foliowych, np. pomidorów czy też ogórków. Efektem ich działalności jest stopniowe zamieranie roślin lub znaczne ich osłabienie, czego skutkiem są duże straty w plonach.

Jak rozpoznać nornice w ogrodzie?

Nornice tworzą systemy korytarzy, które znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Ryją one płytko pod ziemią – najczęściej na głębokości od 5 do 15 cm. Podziemne labirynty są bardzo rozgałęzione. Najczęściej tworzą ogromną sieć, która ma wiele wylotów. Jak rozpoznać nornice w ogrodzie? Nornice w przeciwieństwie do kretów nie tworzą kopców. Ich obecność można rozpoznać po dziurach znajdujących się w podłożu. Jest ich najczęściej od kilku do kilkunastu w pobliżu siebie. Średnica korytarzy wynosi ok. 5 cm.

nornice w ogrodzie
Obecność nornic można rozpoznać po dziurach znajdujących się w podłożu (najczęściej od kilku do kilkunastu w pobliżu siebie). Średnica korytarzy wynosi ok. 5 cm.

Często nornice korzystają również tuneli, które zostały wykonane przez krety. W podziemnych korytarzach tworzą gniazda, do których budowy wykorzystują trawę i mech. Walka z nornicami w ogrodzie z pewnością nie należy do łatwych.

Jak pozbyć się nornic z naszego ogrodu?

Aby skutecznie walczyć z nornicami, należy zawracać uwagę na pojawiające się nowe dziury i tunele w ogrodzie. Nowe wloty do tuneli powinny być zatykane kamieniami. W przypadku ściółkowania nie należy stosować zbyt grubej warstwy ściółki. W przypadku drzew i krzewów owocowych – w celu uniknięcia obgryzania ich pni nie należy ściółkować ich bezpośredniego sąsiedztwa. W przypadku ochrony pni przed nornicami w ogrodzie warto wykorzystać specjalne osłony sadownicze lub siatki przeznaczone do tego celu. Ważna jest również regulacja zachwaszczenia i zachowanie porządku w uprawach i w ogrodzie.

Warto zastosować również specjalne odstraszacze dźwiękowe, które można wykonać samemu. Wykorzystać można m.in. plastikową butelkę lub puszkę z aluminium, którą wkopuje się pod skosem w bezpośrednim sąsiedztwie nornic. Dźwięki wydawane przez nie pod wpływem wiatru odstraszają gryzonie.

Aby skutecznie pozbyć się nornic z ogrodu, warto w nim posadzić czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę, miętę oraz czarną porzeczkę.

Nornice w ogrodzie nie lubią kilku gatunków roślin. Aby skutecznie pozbyć się ich z ogrodu, warto w nim posadzić czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę oraz miętę. Nornice nie lubią również czarnej porzeczki. W przypadku zlokalizowania nowego tunelu w naszym ogrodzie warto umieścić w nim kilka ząbków czosnku, liście orzecha włoskiego lub zasuszone pędy bzu (najlepiej ściąć je w okresie kwitnienia). Ich zapach odstrasza gryzonie. Stosując tego typu metody na efekty naszej pracy musimy jednak trochę poczekać, gdyż nornice nie od razu wyniosą się z naszego ogrodu.

Dobrą metodą ochrony ogrodów przez nornicami jest sadzenie roślin cebulowych w koszykach, dzięki czemu nornice nie będą miały możliwości dostania się do korzeni oraz cebul.

Nornice mają również naturalnych wrogów. Zalicza się do nich m.in. ptaki drapieżne. Warto więc zadbać o to, aby często gościły one w naszym ogrodzie, np. wbijając długie drągi w podłoże, będące ich punktem obserwacyjnym. W walce z nornicami pomóc nam mogą również psy lub koty.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)