Zakup drzew i krzewów owocowych – na co zwrócić uwagę?

Jesień jest idealną porą na sadzenie drzew i krzewów. Decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie roślin do naszego ogrodu? Jakich sadzonek nie kupować?

 

Zakup drzew i krzewów owocowych

Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych ma wiele zalet. Zakup drzew i krzewów owocowych jesienią jest jak najbardziej wskazany. Opady deszczu w tym okresie sprzyjają lepszemu ukorzenianiu się zakupionych roślin. Oprócz tego to właśnie jesienią w szkółkach ogrodniczych wybór wielu odmian roślin jest zdecydowanie największy.

zakup drzew i krzewów owocowych
Rośliny, które sprzedawane są z gołym korzeniem powinny być przykryte ziemią aż do nasady korzeni.

Jesienny termin zakupu drzew i krzewów owocowych ma ważną zaletę. W tym okresie sadzonki roślin są w stanie uśpienia, dlatego też o wiele lepiej znoszą przesadzanie. Zwiększa się zatem szansa na przyjęcie sadzonki.

Co warto przemyśleć przed zakupem drzew i krzewów?

Przed wizytą w szkółce warto zastanowić się, jakie gatunki roślin potrzebujemy do naszego ogrodu i zaplanować miejsce, na którym będą one rosły. Warto przemyśleć ilość wolnego miejsca, jakim dysponujemy w naszym ogrodzie. Poszczególne gatunki roślin mają różne wymiary. Niektóre są małe (np. odmiany karłowe), a inne dorastają do nawet kilkunastu metrów wysokości (np. morwy). Pod uwagę należy wziąć m.in. wymagania glebowe poszczególnych gatunków i odmian, które chcemy zakupić i porównać je z występującymi w ogrodzie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych? Co decyduje o udanym zakupie roślin?

Gdzie kupować krzewy i drzewa owocowe?

Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym kupimy sadzonkę. Przede wszystkim nie należy kupować sadzonek w supermarketach, gdyż mogą być one znacznie osłabione zbyt długą obecnością w miejscu zamkniętym. Ponadto takie rośliny mogą ulegać przesuszeniu. Czynnik ten w dużej mierze decyduje o tym, czy dana sadzonka przyjmie się w naszym ogródku. Ponadto sadzonka kupiona w markecie może być o wiele bardziej podatna na choroby.

zakup drzew i krzewów owocowych
Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym kupimy sadzonkę.

Dlatego też zwracajmy uwagę, w jakich warunkach przechowywane są drzewa i krzewy, które planujemy zakupić. Najlepiej kupować je w szkółkach ogrodniczych – jak najbliżej miejsca zamieszkania. Najlepsze są bowiem te sadzonki, które zostały wyhodowane w rejonie, w którym mają później rosnąć. Lepszemu przyjęciu drzewka czy też krzewu sprzyjał będą z pewnością podobny rodzaj gleby oraz warunki atmosferyczne występujące w trakcie całego okresu wegetacji.

Ważna jest jakość i wygląd sadzonek

Od jakości sadzonek zależy ich przyjęcie po posadzeniu oraz wielkość i jakość plonowania. Jakość zakupionego materiału ma ogromny wpływ na zdrowotność sadzonek w późniejszym okresie. Dlatego też przy zakupie drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę na jakość roślin. Rośliny, które sprzedawane są z gołym korzeniem powinny być przykryte ziemią aż do nasady korzeni. Warto przyjrzeć się korzeniom. W przypadku korzeni drzew owocowych muszą być one czyste, bez narośli oraz wolne od jakichkolwiek uszkodzeń. Powinny być zdrowe, żywe, nieuszkodzone i sprężyste. System korzeniowy powinien być przede wszystkim dobrze rozgałęziony.

zakup drzew i krzewów owocowych
Od jakości sadzonek zależy ich przyjęcie po posadzeniu oraz wielkość i jakość plonowania.

Decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę również na pędy. Nie mogą być one połamane. Każda roślina powinna mieć etykietę, która zawierać będzie nazwę producenta oraz nazwę gatunku i odmiany rośliny. Przyjrzyjmy się również liściom, zwracając uwagę na obecność objawów chorobowych lub na cechy świadczące o obecności szkodników. Nie należy też kupować sadzonek, które mają niewłaściwie przyciętą koronę.

O co pytać sprzedawcę w szkółce?

Przy wyborze odmiany krzewów lub drzew owocowych warto poprosić o poradę szkółkarza, który z pewnością pomoże nam wybrać najlepszą odmianę. Warto zapytać sprzedawcę o wiek sadzonki, rodzaj odmiany (np. karłowa) oraz podkładki, na jakiej roślina była szczepiona. Dzięki tym informacjom dowiemy się, jak duże urośnie nasze drzewko. Zakup drzew i krzewów owocowych to przede wszystkim właściwy wybór zdrowej sadzonki.

zakup drzew i krzewów owocowych
Sadzonki sadzimy w wyznaczonym miejscu w ogrodzie bezpośrednio po zakupie lub dołujemy je w gruncie, aby nie przesuszyć korzeni. Pamiętajmy o podlaniu sadzonek.

Kupując sadzonkę zwracajmy więc uwagę na podatność odmian na choroby i szkodniki oraz ich wiek. Starsze sadzonki – 2- lub 3-letnie zdecydowanie szybciej będą owocować, z kolei gatunki jednoroczne zdecydowanie łatwiej się przyjmą.

Jak transportować sadzonki?

Po zakupie właściwej sadzonki należy w odpowiedni sposób przewieść ją w miejsce sadzenia. Warto zwrócić uwagę, aby w trakcie transportu korzenie lub całe rośliny właściwie zabezpieczyć. Można je owinąć folią lub po prostu związać sznurkiem. Po dotarciu na miejsce sadzonki od razu sadzimy w wyznaczonym miejscu w ogrodzie lub dołujemy w gruncie, aby nie przesuszyć korzeni. Pamiętajmy o podlaniu sadzonek.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)