OgródPOLECANE

Zakup drzew i krzewów owocowych – na co zwrócić uwagę?

Rate this post

Jesień jest idealną porą na sadzenie drzew i krzewów. Decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie roślin do naszego ogrodu? Jakich sadzonek nie kupować?

 

Zakup drzew i krzewów owocowych

Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych ma wiele zalet. Zakup drzew i krzewów owocowych jesienią jest jak najbardziej wskazany. Opady deszczu w tym okresie sprzyjają lepszemu ukorzenianiu się zakupionych roślin. Oprócz tego to właśnie jesienią w szkółkach ogrodniczych wybór wielu odmian roślin jest zdecydowanie największy.

zakup drzew i krzewów owocowychfot.: Owned by the author
Rośliny, które sprzedawane są z gołym korzeniem powinny być przykryte ziemią aż do nasady korzeni.

Jesienny termin zakupu drzew i krzewów owocowych ma ważną zaletę. W tym okresie sadzonki roślin są w stanie uśpienia, dlatego też o wiele lepiej znoszą przesadzanie. Zwiększa się zatem szansa na przyjęcie sadzonki.

Co warto przemyśleć przed zakupem drzew i krzewów?

Przed wizytą w szkółce warto zastanowić się, jakie gatunki roślin potrzebujemy do naszego ogrodu i zaplanować miejsce, na którym będą one rosły. Warto przemyśleć ilość wolnego miejsca, jakim dysponujemy w naszym ogrodzie. Poszczególne gatunki roślin mają różne wymiary. Niektóre są małe (np. odmiany karłowe), a inne dorastają do nawet kilkunastu metrów wysokości (np. morwy). Pod uwagę należy wziąć m.in. wymagania glebowe poszczególnych gatunków i odmian, które chcemy zakupić i porównać je z występującymi w ogrodzie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych? Co decyduje o udanym zakupie roślin?

Gdzie kupować krzewy i drzewa owocowe?

Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym kupimy sadzonkę. Przede wszystkim nie należy kupować sadzonek w supermarketach, gdyż mogą być one znacznie osłabione zbyt długą obecnością w miejscu zamkniętym. Ponadto takie rośliny mogą ulegać przesuszeniu. Czynnik ten w dużej mierze decyduje o tym, czy dana sadzonka przyjmie się w naszym ogródku. Ponadto sadzonka kupiona w markecie może być o wiele bardziej podatna na choroby.

zakup drzew i krzewów owocowychfot.: Owned by the author
Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym kupimy sadzonkę.

Dlatego też zwracajmy uwagę, w jakich warunkach przechowywane są drzewa i krzewy, które planujemy zakupić. Najlepiej kupować je w szkółkach ogrodniczych – jak najbliżej miejsca zamieszkania. Najlepsze są bowiem te sadzonki, które zostały wyhodowane w rejonie, w którym mają później rosnąć. Lepszemu przyjęciu drzewka czy też krzewu sprzyjał będą z pewnością podobny rodzaj gleby oraz warunki atmosferyczne występujące w trakcie całego okresu wegetacji.

Ważna jest jakość i wygląd sadzonek

Od jakości sadzonek zależy ich przyjęcie po posadzeniu oraz wielkość i jakość plonowania. Jakość zakupionego materiału ma ogromny wpływ na zdrowotność sadzonek w późniejszym okresie. Dlatego też przy zakupie drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę na jakość roślin. Rośliny, które sprzedawane są z gołym korzeniem powinny być przykryte ziemią aż do nasady korzeni. Warto przyjrzeć się korzeniom. W przypadku korzeni drzew owocowych muszą być one czyste, bez narośli oraz wolne od jakichkolwiek uszkodzeń. Powinny być zdrowe, żywe, nieuszkodzone i sprężyste. System korzeniowy powinien być przede wszystkim dobrze rozgałęziony.

zakup drzew i krzewów owocowychfot.: Owned by the author
Od jakości sadzonek zależy ich przyjęcie po posadzeniu oraz wielkość i jakość plonowania.

Decydując się na zakup drzew i krzewów owocowych warto zwrócić uwagę również na pędy. Nie mogą być one połamane. Każda roślina powinna mieć etykietę, która zawierać będzie nazwę producenta oraz nazwę gatunku i odmiany rośliny. Przyjrzyjmy się również liściom, zwracając uwagę na obecność objawów chorobowych lub na cechy świadczące o obecności szkodników. Nie należy też kupować sadzonek, które mają niewłaściwie przyciętą koronę.

O co pytać sprzedawcę w szkółce?

Przy wyborze odmiany krzewów lub drzew owocowych warto poprosić o poradę szkółkarza, który z pewnością pomoże nam wybrać najlepszą odmianę. Warto zapytać sprzedawcę o wiek sadzonki, rodzaj odmiany (np. karłowa) oraz podkładki, na jakiej roślina była szczepiona. Dzięki tym informacjom dowiemy się, jak duże urośnie nasze drzewko. Zakup drzew i krzewów owocowych to przede wszystkim właściwy wybór zdrowej sadzonki.

zakup drzew i krzewów owocowychfot.: Owned by the author
Sadzonki sadzimy w wyznaczonym miejscu w ogrodzie bezpośrednio po zakupie lub dołujemy je w gruncie, aby nie przesuszyć korzeni. Pamiętajmy o podlaniu sadzonek.

Kupując sadzonkę zwracajmy więc uwagę na podatność odmian na choroby i szkodniki oraz ich wiek. Starsze sadzonki – 2- lub 3-letnie zdecydowanie szybciej będą owocować, z kolei gatunki jednoroczne zdecydowanie łatwiej się przyjmą.

Jak transportować sadzonki?

Po zakupie właściwej sadzonki należy w odpowiedni sposób przewieść ją w miejsce sadzenia. Warto zwrócić uwagę, aby w trakcie transportu korzenie lub całe rośliny właściwie zabezpieczyć. Można je owinąć folią lub po prostu związać sznurkiem. Po dotarciu na miejsce sadzonki od razu sadzimy w wyznaczonym miejscu w ogrodzie lub dołujemy w gruncie, aby nie przesuszyć korzeni. Pamiętajmy o podlaniu sadzonek.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)