OgródRośliny ozdobne

Zakładanie trawnika – na co zwrócić uwagę?

5/5 - (4 votes)

Zakładanie trawnika w przydomowym ogrodzie, jak również na działce wymaga staranności i niezwykłej dokładności. Jak założyć trawnik? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno przed, jak również w trakcie zakładania trawnika?

Zakładanie trawnika – ważny wybór miejsca

Jeszcze przed założeniem trawnika powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w którym nasza trawa uzyska optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Najlepszym miejscem na zakładanie trawnika są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Nie zaleca się zakładania trawnika w cieniu ze względu na brak dopływu odpowiedniej ilości promieni słonecznych, czego skutkiem może być o wiele gorszy wzrost i rozwój naszego świeżo założonego trawnika. Ważny jest również rodzaj podłoża. Najlepszy podłożem przeznaczonym pod trawnik jest gleba piaszczysto-gliniasta o dobrej przepuszczalności. Z kolei optymalnym pH dla traw jest przedział od 5,5 do 7,0. Odczyn gleby poniżej 5,5 nie jest wskazany i wówczas konieczne jest przeprowadzenie wapnowania podłoża. Z kolei w przypadku pH powyżej 7,0 zaleca się stosowanie nawozów, które zakwaszą podłoże.

Zakładanie trawnika – odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim rozpoczniemy wysiew trawy powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Jeszcze przed rozpoczęciem siewu warto sprawdzić, czy zawiera ono warstwę próchniczną, czy też nie. Następnie zakładanie trawnika należy poprzedzić kilkoma ważnymi zabiegami przygotowującymi podłoże do siewu. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładanie przekopać podłoże, usunąć kamienie i inne niepotrzebne „rzeczy”.

trawnik w ogrodziefot.: Owned by the author

Wszelkie grudy ziemi powinniśmy rozbić grabiami. W przypadku niewielkich powierzchni teren przeznaczony pod trawnik możemy kilkukrotnie udeptać– miejsce przy miejscu. Z kolei na dużych powierzchniach najlepiej użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz terenu pod przyszły trawnik. Teren pod trawnik powinien być równy (bez dołów). Brzegi terenu przeznaczonego pod przyszły trawnik warto odpowiednio wykończyć, umieszczając na ziemi np. obrzeża trawnikowe lub inne elementy stanowiące idealne wykończenie.

Zakładanie trawnika – eliminacja chwastów i nawożenie gleby

Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne usunięcie chwastów – zarówno jednorocznych, jak również wieloletnich. W przypadku podłoża ubogiego w składniki odżywcze powinniśmy je wzbogacić, stosując np. kompost. Na glebach ciężkich wskazane jest dodanie piasku, dzięki któremu przepuszczalność podłoża znacznie się zwiększy. Ważne jest również dokładne określenie pH naszej gleby. Podłoże nie powinno mieć pH poniżej 5,5 oraz powyżej 7,0. Po dostarczeniu nawozów powinniśmy dokładnie wymieszać je z podłożem na głębokość kilku centymetrów, a następnie całą powierzchnię wyrównać i ubić w taki sposób, aby nie zapadała się pod ciężarem dorosłej osoby.

Jakie nasiona traw powinniśmy wybrać?

Przed założeniem trawnika istotny jest wybór odpowiednich nasion traw w zależności od planowanego rodzaju jej użytkowania. Mieszanki traw dzieli się na ozdobne, uniwersalne oraz sportowe. Mieszanki ozdobne, czyli gazonowe stanowi delikatna darń, którą należy pielęgnować, regularnie nawadniać oraz często kosić. Ich wadą jest niewielka odporność na udeptywanie. Trawy uniwersalne są odporne na udeptywanie i znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i są najczęściej stosowanymi trawami w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Z kolei trawniki sportowe wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i są znacznie droższe od pozostałych.

Zakładanie trawnika – optymalny termin siewu nasion

Po właściwym przygotowaniu podłoża oraz wyborze odpowiedniego gatunku trawy przychodzi czas na siew. Zakładanie trawnika i siew trawy możliwe są w dwóch terminach. Do wyboru mamy termin od połowy kwietnia do połowy czerwca oraz od połowy sierpnia do połowy października. We wskazanych przedziałach czasowych panujące wówczas warunki temperaturowo-wilgotnościowe sprzyjają kiełkowaniu nasion.

trawniki fot.: Owned by the author

W innym terminie wysiew trawy również jest możliwy, ale wówczas nasionom powinniśmy zapewnić odpowiednią ilość wody, regularnie podlewając obsianą powierzchnię. Trawę wysiewamy ręcznie lub przy pomocy siewnika. Następnie nasiona przykrywamy na głębokość ok. 1 cm. Po zakończeniu siewu powierzchnię przeznaczoną pod przyszły trawnik warto zwałować.

Sposoby zakładania trawnika

Trawnik możemy założyć na dwa sposoby: z siewu oraz z rolki. W przypadku zakładania trawnika z siewu warto wykonać go wiosną, gdy temperatura wzrośnie przynajmniej do 10 °C lub pod koniec lata., kiedy nie ma już upałów, a podłoże jest dość wilgotne. Zakładanie trawnika z siewu możliwe jest również latem, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z potrzebą regularnego dostarczania podłożu odpowiedniej ilości wody. W przypadku zakładania trawnika z rolki czynność tę najlepiej wykonać w okresie wiosennym, późnym latem lub jesienią. Trawnik z rolki jest odporny na uszkodzenia mrozowe, dlatego też w sprzyjających warunkach możliwe jest ułożenie go na przygotowanym wcześniej podłożu jeszcze w listopadzie.

Mając już wysiany trawnik, w dalszej kolejności powinniśmy skupić się nad zapewnieniem darni odpowiedniego nawożenia. Najlepiej skorzystać z ekologicznych metod dostarczania niezbędnych makro- oraz mikroelementów. Szeroką gamę naturalnych nawozów przeznaczonych do trawników oferuje Ekodarpol – firma przyjazna naturze.

Humus Active do Trawników – spraw, aby Twoja trawa była soczysta i zielona  

Nawozem stosowanym w przydomowych ogrodach oraz na działkach, którego zadaniem jest m.in. zapewnienie prawidłowego rozwoju oraz utrzymania trawników w dobrej kondycji jest Humus Active. Systematyczne stosowanie nawozu powoduje szybkie oraz intensywne wybarwienie trawy, a także prawidłową gęstość oraz wysoką zdrowotność. Nawóz Humus Active zapewnia również bardzo dobre ukorzenienie traw oraz powoduje szybki rozkład resztek organicznych.

zakładanie trawnikafot.: Owned by the author

Jego zadaniem jest także ograniczenie rozwoju mchów. Ponadto stosowanie nawozu nawet 5-krotnie zwiększa chłonność wodną gleby, zabezpieczając ją przed wysychaniem. Zaletą regularnego stosowania nawozu jest również poprawa struktury podłoża oraz nawet 12-krotnie lepsze wykorzystanie składników mineralnych. Warto wspomnieć, że jest to naturalny środek, w pełni bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)