OgródRośliny ozdobne

Trawnik żółknie? Zadbaj o glebę!

Rate this post

Piękny, soczyście zielony i zadbany trawnik jest ozdobą niejednego przydomowego ogrodu czy też działki. Żółknięcie trawnika stanowi problem dla wielu właścicieli przydomowych ogrodów oraz działek. Trawnik żółknie? Przyczyn żółknięcia trawnika może być wiele. Jak skutecznie poradzić sobie z zaistniałym problemem?

Trawnik żółknie? Najczęstsze przyczyny żółknięcia

Bardzo często żółknięcie trawnika jest skutkiem zaniedbań z naszej strony, jednak czasem zmiana barwy darni nie jest zależna od nas. Trawnik żółknie? Żółknięcie trawnika może być spowodowane np. obecnością psa lub kota w naszym przydomowym ogrodzie lub na działce. Zwierzęta te oddając mocz najczęściej przyczyniają się do zmiany barwy trawnika. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być wyznaczenie terenu, z którego zwierzę może korzystać lub po prostu częstsze spacery z pupilem po to, aby ich potrzeby zostały załatwione poza trawnikiem. Z kolei powstałe wcześniej pożółkłe miejsca należy obficie podlewać.

Dlaczego trawnik żółknie?

Kolejną przyczyną żółknięcia trawnika może być obecność szkodników, takich jak np. pędraki. Jeśli nasza trawa w ogrodzie w łatwy sposób odrywa się od trawnika, oznacza to, że w podłożu zasiedliły się pędraki. Larwy chrząszczy możemy zwalczać domowymi metodami. Przyczyną żółknięcia naszego trawnika może być również jego nadmierne deptanie. Trawnik żółknie? Przyczyną może być także niewłaściwe koszenie. Nieostry nóż kosiarki zamiast przecinać liście, może je szarpać, w wyniku czego brzegi liści mogą zasychać. Również zbyt niskie koszenie trawy powoduje zasychanie jej źdźbeł.

Żółknięcie trawnika – brak dostatecznej ilości wody

Trawnik żółknie? Brak dostatecznej ilości wody może spowodować, że nasz trawnik zostanie przesuszony. Niedobory wody mają negatywny wpływ na jakość naszych trawników. Szczególnie groźne dla naszego trawnika są utrzymujące się braki wody oraz mające przez dłuższy czas miejsce upały. Taka sytuacja najczęściej prowadzi do pojawienia się na nim suchych i pożółkłych placów z trawą, a w skrajnych przypadkach do nawet całkowitego zeschnięcia trawnika. Dobowe zapotrzebowanie wodne trawnika mieści się w zakresie 4-5 l na każdy m 2 powierzchni.

żółknięcie trawnika fot.: Owned by the author

Ważne jest więc, aby podczas upałów trawę podlewać obficie, aby woda mogła swobodnie dotrzeć na głębokość przynajmniej 10 cm. Warto pamiętać o podlewaniu trawnika przede wszystkim w godzinach porannych. Wówczas słońce operuje jeszcze w niewielkim stopniu. Trawę najlepiej podlewać przy pomocy węża ogrodowego lub zraszacza. Nie powinniśmy podlewać trawników wieczorem, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko rozwoju groźnych chorób grzybowych.

Choroby grzybowe traw przyczyną ich żółknięcia

Obecność żółtoszarych plam na naszym trawniku, zwłaszcza po okresie wiosennych roztopów lub w okresie letnim przy zmiennej aurze może wskazywać na obecność pleśni śniegowej na naszym trawniku. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, powinniśmy dokładnie wygrabić trawnik w celu usunięcia z niego suchej trawy oraz filcu. Możemy również przeprowadzić wertykulację oraz aerację trawnika. Trawa żółknie? Przyczyną żółknięcia mogą być również inne choroby, do których zaliczamy ryzoktoniozę, która objawia się żółtymi plamami i specyficznym zapachem trawy. Obecność niewielkich żółtych plam na trawniku może być spowodowana żółtą plamistością trawników. Z kolei pojawiające się na trawniku żółto-pomarańczowe plamy wskazują na obecność antraknozy traw.

Nieprawidłowe nawożenie jedną z przyczyn żółknięcia trawnika

Przyczyną żółknięcia trawnika może być także niewłaściwe nawożenie. Szkodliwy dla naszych trawników może być m.in. nadmiar marko- oraz mikroelementów. Trawnik żółknie? Obecność żółtych placków usychającej trawy może być również wynikiem nierównomiernego rozsypania nawozu. W takim przypadku najlepiej zaniechać nawożenia przez okres kilku tygodni, podlewając w tym czasie obficie trawnik.

Przyczyną żółknięcia trawnika może być również brak cennych dla trawy składników odżywczych, do których możemy zaliczyć m.in. azot. Nasza trawa pozbawiona odpowiedniej ilości azotu traci swój intensywny, zielony kolor i żółknie. Przywrócenie intensywnie zielonej barwy wymaga wówczas zastosowania odpowiednich nawozów do trawników które będą szczególnie bogate w azot i żelazo. Firmą, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór naturalnych nawozów organicznych jest bliski naturze Ekodarpol.

Trawnik żółknie? Postaw na racjonalne nawożenie

Nawożenie trawnika jest najważniejszym zabiegiem, którego głównym celem jest uzyskanie gęstej, soczyście zielonej oraz dobrze wybarwionej trawy. Zapewnienie pięknego wyglądu trawnika wymaga regularnego nawożenia. Trawnik najlepiej nawozić w momencie, kiedy poszczególne źdźbła trawy są suche, a gleba lekko wilgotna. Podczas nawożenia powinniśmy pamiętać o równomiernym rozrzucaniu nawozu na trawniku. Do nawożenia trawników najlepiej nadają się nawozy organiczne. Ich zadaniem, oprócz dostarczenia makro- oraz mikroelementów jest również ograniczenie wzrostu i rozwoju chwastów, a także mchu na naszym trawniku. Nawożenie organiczne poprawia także stosunki wodne gleb oraz zapewnia ochronę darni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Humus Active – skuteczny sposób na idealny trawnik

trawnik żółknie fot.: Owned by the authorNaturalnym nawozem, który zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój trawników w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach jest Humus Active. Nawóz ten jest w pełni ekologicznym produktem, który zapewnia bardzo dobre ukorzenienie trawników, wpływając jednocześnie na ich intensywne wybarwienie. Humus Active pozwala utrzymać trawnik we właściwej kondycji, a także powoduje szybki rozkład resztek organicznych i dostarcza niezbędne makro- oraz mikroelementy, poprawiając tym samym strukturę podłoża. Oprócz tego stosowanie nawozu Humus Active zmniejsza odporność trawnika na groźne choroby i skutecznie ogranicza rozwój mchów. Zadaniem tego ekologicznego nawozu jest także zwiększenie chłonności gleby oraz lepsze wykorzystanie składników mineralnych. Nawóz ten może być stosowany z powodzeniem zarówno na trawnikach już istniejących, a także przed ich planowanym założeniem.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)