OgródPOLECANEUprawa owoców

Cięcie winorośli w ogrodzie

Rate this post

Sama uprawa winorośli na własny użytek nie należy do czynności zbyt skomplikowanych. Winorośl bardzo często znaleźć można na działkach lub w przydomowych ogrodach. Wymaga jednak prawidłowego i silnego cięcia. Na czym polega cięcie winorośli w ogrodzie? Jak jest optymalny termin cięcia winorośli? Jakie wyróżnić można rodzaje cięć winorośli?

 

Cięcie winorośli

Winorośl zaliczana jest do krzewów owocowych, które wymagają najsilniejszego i jednocześnie regularnego przeprowadzania cięcia. Cięcie winogron ma ogromne znaczenie w celu osiągnięcia wysokich plonów i smacznych owoców. Cięcie winogron przeprowadza się w celu ukształtowania rośliny oraz jej właściwego prześwietlenia. Cięcie winorośli w ogrodzie zapewnia jej prawidłowy wzrost i zdrowotność. Przede wszystkim zabieg cięcia wpływa na regularne i obfite owocowanie.

cięcie winoroślifot.: Owned by the author
Zabieg cięcia winorośli wpływa na regularne i obfite owocowanie.

Dzięki cięciu winorośli krzewy te wydają również dobre jakościowo plony. Wykonanie zabiegu cięcia wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Nieregularne cięcie winogron lub cięcie nieprawidłowe prowadzi do zbyt dużego zagęszczenia krzewów. Skutkuje to znacznie mniejszymi plonami, a ponadto może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych z powodu niewłaściwego przepływu powietrza „wewnątrz” krzewów.

Jak przycinać winorośl w ogrodzie?

Zabieg cięcia winorośli powinien być dość mocny. Zbyt lekkie cięcie winorośli nie przyniesie nam zamierzonego skutku, gdyż roślina bardzo szybko rośnie. Wykonanie zabiegu silnego cięcia winogrona przyniesie oczekiwane rezultaty. Pobudzi krzewy do wytwarzania pędów płodnych, które będą obficie owocowały. Pierwszy zabieg cięcia winorośli jest niezwykle ważny.

cięcie winoroślifot.: Owned by the author
Celem cięcia winorośli jest uzyskanie wysokich i dobrych jakościowo plonów.

Przeprowadza się go po posadzeniu, najlepiej w okresie jesiennym (wrzesień). Polega on na skróceniu pędów do wysokości ok. 1,5 m. Następnie w okresie późno jesiennym (listopad lub grudzień) rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej owinąć je agrowłókniną. Warto również usypać kopiec z ziemi, który uchroni system korzeniowy winorośli przed przemarznięciem.

Jaki jest optymalny termin cięcia winorośli?

Zasadnicze cięcie winorośli przeprowadza się w czasie zimowego spoczynku. Cięcie winorośli najlepiej wykonać zimą – pod koniec lutego lub na początku marca. Winorośli nie należy przycinać podczas silnych mrozów. W przypadku ich wystąpienia z cięcia tego należy wówczas zrezygnować. Może to bowiem doprowadzić do przemarzania pędów.

cięcie winoroślifot.: Owned by the author
Zasadnicze cięcie winorośli przeprowadza się w czasie zimowego spoczynku.

Winorośli nie przycina się również zbyt późno. Okresem, w którym nie wykonuje się cięcia jest kwiecień. Wówczas występuje tzw. płacz łozy, a proces gojenia się ran ulega znacznemu wydłużeniu. Oprócz tego zwiększeniu ulega także ryzyko wystąpienia infekcji krzewów winorośli patogenami grzybowymi.

Cięcie prześwietlające winorośli

Celem przeprowadzania zabiegu cięcia prześwietlającego winorośli – jak sama nazwa wskazuje, jest prześwietlenie roślin. Polega ono na usunięciu zbędnych liści oraz niepotrzebnych pędów, co ma korzystny wpływ na dojrzewanie owoców. Bardzo często zdarza się, że winogrona znajdujące się pod liśćmi nie dojrzewają ze względu na utrudniony dostęp do światła. Właściwe dojrzewanie winogron zapewnia m.in. lepszy dostęp owoców do promieni słonecznych oraz większa ilość energii przeznaczona na wzrost i dojrzewanie owoców.

cięcie winorośli fot.: Owned by the author
Cięcie prześwietlające winorośli polega na usunięciu zbędnych liści oraz niepotrzebnych pędów, co ma korzystny wpływ na dojrzewanie owoców.

Cięcie prześwietlające ogranicza tym samym ilość energii potrzebnej do „wykarmienia” niepotrzebnych pędów i liści. Jaki jest optymalny termin cięcia prześwietlającego winogron? Termin cięcia prześwietlającego winorośli przypada na okres wegetacji krzewów winogron.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)