Cięcie drzew owocowych jesienią

Drzewa owocowe jesienią wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które z pewnością wpłyną na bardzo dobre owocowanie w kolejnym sezonie. Wiele gatunków drzew owocowych przycinamy zimą i wczesną wiosną, a następnie w okresie letnim. Czy powinniśmy wykonywać cięcie drzew owocowych jesienią?

Cięcie drzew owocowych jesienią

Drzewa owocowe w naszych przydomowych ogrodach i na działkach najintensywniejszy wzrost wykazują wiosną, z kolei latem ulega on stopniowo spowolnieniu. Najwcześniej przestają rosnąć drzewa pestkowe, a najpóźniej drzewa ziarnkowe. Od września do listopada drzewa powinny już rozpocząć proces stopniowego hartowania, aby dobrze przygotować się do wejścia w stan zimowego spoczynku.

cięcie drzew jesienią brzoskwinie

Drzewa owocowe jesienią wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, których celem jest jak najlepsze przygotowanie ich do zbliżającej się zimy, a także do zapewnienia wysokich plonów bardzo dobrej jakości w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Powinniśmy pamiętać, aby nie nawozić drzew owocowych jesienią azotem. Również cięcie drzew owocowych jesienią może pobudzić do wzrostu przycięte gałęzie, co z pewnością nie wpłynie korzystnie na ich przezimowanie.

Cięcie drzew jesienią – jabłonie, śliwy i grusze

Najważniejsze cięcie jabłoni, śliw oraz gruszy powinniśmy wykonać wiosną. Po przeprowadzeniu wiosennego cięcia w okresie letnim na drzewach tych tworzą się wilki, które trzeba eliminować. Ich usuwanie wpływa korzystnie na dojrzewanie owoców. W przypadku wczesnych odmian powinniśmy wykonać cięcie po zbiorze owoców. Jest to tzw. przycinanie drzew po zbiorach. Polega ono na prześwietleniu koron drzew i przeprowadza się je od sierpnia do początku września.

cięcie drzew jesienią

Musimy jednak zwrócić uwagę, aby zabieg cięcia nie został przeprowadzony zbyt radykalnie. W przypadku jednorazowego przycięcia zbyt dużej liczby pędów drzewo może zostać znacznie osłabione. To z kolei może zmniejszyć jego odporność na spadki temperatur, a także na choroby i szkodniki. W przypadku późniejszych odmian jabłoni, śliw i gruszy cięcie wykonujemy dopiero wiosną, aby drzewa mogły spokojnie wejść w okres zimowego spoczynku.

Cięcie czereśni, wiśni i brzoskwini – kiedy wykonujemy i jak wygląda?  

W przypadku czereśni i wiśni najważniejszym terminem ich cięcia jest lato, po zakończonych zbiorach owoców. Wykonujemy wówczas cięcie prześwietlające korony drzew w terminie od sierpnia do początku września. Z kolei w okresie wiosennym nie wykonujemy cięcia czereśni i wiśni, gdyż w tym okresie narażone są one na porażenie ze strony chorób grzybowych i bakteryjnych. Z kolei cięcie brzoskwini powinniśmy przeprowadzić w fazie różowego pąka, kiedy na pędach znajdują się już pąki kwiatowe.

cięcie drzew owocowych jesienią

Można je również przeprowadzić w okresie kwitnienia lub bezpośrednio po jego zakończeniu w słoneczny i suchy dzień. Pędy brzoskwini możemy skracać jeszcze w okresie letnim, jednak najpóźniej do połowy sierpnia. Cięcie brzoskwini jesienią może mieć negatywny wpływ na jej przezimowanie i tym samym może ona znacznie łatwiej przemarzać. Przycinanie drzew owocowych jesienią nie jest zalecane. Powinno zostać zakończone już pod koniec lata, na początku września.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)