OgródZ kalendarza ogrodnika

Ciepła zima w ogrodzie

5/5 - (10 votes)

Ciepła zima w ogrodzie wbrew pozorom nie ma korzystnego wpływu na rosnące rośliny. Pojawiające się coraz częściej w naszym kraju anomalie klimatyczne powodują, że rośliny są zdezorientowane i znacznie gorzej znoszą zimowy czas. Jak możemy pomóc roślinom przetrwać ciepłą zimę?

Zima w ogrodzie niezbędna dla większości roślin

Zima to pora roku szczególnie trudna dla uprawianych w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach roślin. Kiedy zimą słońce nie operuje zbyt mocno, a do tego regularnie pojawiają się opady śniegu, a wiejący wiatr nie jest zbyt silny i panuje umiarkowany mróz, wówczas rośliny z pewnością nie ucierpią z powodu przegrzania, zimna czy też suszy. Wiele gatunków roślin potrzebuje bowiem okresu chłodu, który jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju, umożliwiając im zawiązywanie zdrowych i silnych pąków, z których wiosną rozwiną się pędy i kwiaty.

ciepła zima w ogrodzie i działcefot.: Owned by the author
Ciepła zima w ogrodzie może mieć negatywny wpływ na rośliny.

Z kolei ciepła zima w ogrodzie może mieć negatywny wpływ na nasze rośliny. W okresie ciepłej zimy rośliny zamiast odbywać zimowy spoczynek mogą zakwitać znacznie wcześniej, zamiast rozpocząć wegetację wiosną. Warto wspomnieć, że znajdujące się w naszych ogrodach rośliny w większości przystosowane są do przetrwania zimy. Dzieje się tak m.in. dzięki zrzucaniu liści, gromadzeniu składników pokarmowych w częściach podziemnych, a także dzięki spowolnieniu większości procesów życiowych.

Ciepła zima w ogrodzie

Pojawiające się w naszych ogrodach anomalie klimatyczne sprawiają, że rośliny stają się zdezorientowane. Od kilku lat obserwujemy ciepłe zimy w ogrodzie z niewielkimi opadami śniegu, a w wielu miejscach kraju nawet bez tego rodzaju opadów. Do coraz częściej pojawiających się ciepłych zim w ogrodzie powinniśmy dostosować więc sposób pielęgnacji naszego ogrodu. Kiedy aura bardziej przypomina wiosnę niż zimę, wówczas cykl życiowy wielu gatunków roślin zostaje zaburzony.

ciepła zimafot.: Owned by the author
Brak opadów może mieć katastrofalne skutki zwłaszcza dla roślin zimozielonych.

Podczas cieplej zimy wiele roślin rozhartowuje się i w momencie, kiedy pojawią się gwałtowne spadki temperatur (okresy z wyższymi temperaturami przeplatane silnym mrozem), wówczas mogą zostać w znacznym stopniu osłabione, a nierzadko zamierają. W przypadku, kiedy rośliny zostały okryte agrowłókniną, wówczas pod osłoną robi się duszno, wilgotno i ciepło, co może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych oraz do ich zaparzania. Dodatkowo brak opadów może mieć katastrofalne skutki zwłaszcza dla roślin zimozielonych. Rośliny te zaczynają wówczas cierpieć z powodu suszy fizjologicznej. Jak pomóc roślinom podczas ciepłej zimy w ogrodzie?

Ciepła zima w ogrodzie – odkrywanie roślin

Aby ograniczyć do minimum straty w ogrodzie spowodowane ciepłymi zimami, powinniśmy szczególnie mocno o niego zadbać. W przypadku, kiedy rośliny jeszcze w okresie jesieni zostały przykryte agrowłókniną lub innym materiałem, a w okresie zimowym temperatury utrzymują się powyżej wartości 0°C, wówczas jak najszybciej powinniśmy je odkryć. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych, a rośliny dodatkowo unikną rozhartowania i nie zaparzą się pod osłonami.

zima w ogrodziefot.: Owned by the author
Aby ograniczyć do minimum straty w ogrodzie spowodowane ciepłymi zimami, powinniśmy szczególnie mocno o niego zadbać.

Ciepła zima w ogrodzie wymaga naszej czujności. Warto obserwować prognozy pogody i w momencie zapowiadanych mrozów ponownie przykryć je odpowiednim materiałem.  Przy ciepłych zimach w ogrodzie, warto zastanowić się czy zamiast szczelnego okrywania całych roślin agrowłókniną nie lepiej ustawić specjalnych parawanów, które zapewnią roślinom skuteczną ochronę przed mroźnym i wysuszającym działaniem wiatru.

Ciepłe zimy w ogrodzie – podlewanie roślin

Często spotykanym problemem w naszych przydomowych ogrodach oraz działkach w okresie zimy jest brak opadów lub ich niewielkie ilości. W przypadku roślin, które zrzuciły liście na zimę problem związany z niedostateczną ilością opadów najczęściej nie jest widoczny, jednak w przypadku roślin zimozielonych brak odpowiedniej ilości wody może doprowadzić do ich osłabienia, a bardzo często również do ich całkowitego zamierania.

podlewanie roślin zimąfot.: Owned by the author
Ciepła zima w ogrodzie przy braku opadów wymaga od nas regularnego podlewania roślin zimozielonych.

Ciepła zima w ogrodzie przy braku opadów wymaga od nas regularnego podlewania roślin zimozielonych. Dlatego też w okresie zimy, kiedy nie pada i nie ma mrozu powinniśmy nasze rośliny ogrodowe podlewać. Dotyczy to zwłaszcza rododendronów oraz tui. Rośliny w zimie podlewamy umiarkowanie, aby podłoże było wilgotne, jednak nie zalane.

Ciepła zima w ogrodzie a trawnik

W warunkach ciepłej zimy rosnąca trawa może być dla nas sporym zaskoczeniem. Powinniśmy jednak pamiętać, że trawa w zimie z pewnością nie będzie rosła tak szybko, jak chociażby w okresie wiosenno-letniej wegetacji. Dlatego też koszenie trawnika zimą nie jest wskazane. Wykonanie tej czynności doprowadziłoby jedynie do pobudzenia trawy do ponownego wzrostu i jednocześnie do osłabienia jej mrozoodporności.

trawnik zimąfot.: Owned by the author
Koszenie trawnika zimą nie jest wskazane.

W okresie zimowym warto jedynie zadbać o czysty trawnik bez liści, które mogą być źródłem groźnych patogenów chorobotwórczych. Z kolei w przypadku pojawienia się pokrywy śnieżnej powinniśmy unikać chodzenia po trawie, ponieważ w ten sposób szybko możemy ją uszkodzić.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)