Ciepła zima w ogrodzie

Ciepła zima w ogrodzie wbrew pozorom nie ma korzystnego wpływu na rosnące rośliny. Pojawiające się coraz częściej w naszym kraju anomalie klimatyczne powodują, że rośliny są zdezorientowane i znacznie gorzej znoszą zimowy czas. Jak możemy pomóc roślinom przetrwać ciepłą zimę?

Zima w ogrodzie niezbędna dla większości roślin

Zima to pora roku szczególnie trudna dla uprawianych w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach roślin. Kiedy zimą słońce nie operuje zbyt mocno, a do tego regularnie pojawiają się opady śniegu, a wiejący wiatr nie jest zbyt silny i panuje umiarkowany mróz, wówczas rośliny z pewnością nie ucierpią z powodu przegrzania, zimna czy też suszy. Wiele gatunków roślin potrzebuje bowiem okresu chłodu, który jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju, umożliwiając im zawiązywanie zdrowych i silnych pąków, z których wiosną rozwiną się pędy i kwiaty.

ciepła zima w ogrodzie i działce
Ciepła zima w ogrodzie może mieć negatywny wpływ na rośliny.

Z kolei ciepła zima w ogrodzie może mieć negatywny wpływ na nasze rośliny. W okresie ciepłej zimy rośliny zamiast odbywać zimowy spoczynek mogą zakwitać znacznie wcześniej, zamiast rozpocząć wegetację wiosną. Warto wspomnieć, że znajdujące się w naszych ogrodach rośliny w większości przystosowane są do przetrwania zimy. Dzieje się tak m.in. dzięki zrzucaniu liści, gromadzeniu składników pokarmowych w częściach podziemnych, a także dzięki spowolnieniu większości procesów życiowych.

Ciepła zima w ogrodzie

Pojawiające się w naszych ogrodach anomalie klimatyczne sprawiają, że rośliny stają się zdezorientowane. Od kilku lat obserwujemy ciepłe zimy w ogrodzie z niewielkimi opadami śniegu, a w wielu miejscach kraju nawet bez tego rodzaju opadów. Do coraz częściej pojawiających się ciepłych zim w ogrodzie powinniśmy dostosować więc sposób pielęgnacji naszego ogrodu. Kiedy aura bardziej przypomina wiosnę niż zimę, wówczas cykl życiowy wielu gatunków roślin zostaje zaburzony.

ciepła zima
Brak opadów może mieć katastrofalne skutki zwłaszcza dla roślin zimozielonych.

Podczas cieplej zimy wiele roślin rozhartowuje się i w momencie, kiedy pojawią się gwałtowne spadki temperatur (okresy z wyższymi temperaturami przeplatane silnym mrozem), wówczas mogą zostać w znacznym stopniu osłabione, a nierzadko zamierają. W przypadku, kiedy rośliny zostały okryte agrowłókniną, wówczas pod osłoną robi się duszno, wilgotno i ciepło, co może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych oraz do ich zaparzania. Dodatkowo brak opadów może mieć katastrofalne skutki zwłaszcza dla roślin zimozielonych. Rośliny te zaczynają wówczas cierpieć z powodu suszy fizjologicznej. Jak pomóc roślinom podczas ciepłej zimy w ogrodzie?

Ciepła zima w ogrodzie – odkrywanie roślin

Aby ograniczyć do minimum straty w ogrodzie spowodowane ciepłymi zimami, powinniśmy szczególnie mocno o niego zadbać. W przypadku, kiedy rośliny jeszcze w okresie jesieni zostały przykryte agrowłókniną lub innym materiałem, a w okresie zimowym temperatury utrzymują się powyżej wartości 0°C, wówczas jak najszybciej powinniśmy je odkryć. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych, a rośliny dodatkowo unikną rozhartowania i nie zaparzą się pod osłonami.

zima w ogrodzie
Aby ograniczyć do minimum straty w ogrodzie spowodowane ciepłymi zimami, powinniśmy szczególnie mocno o niego zadbać.

Ciepła zima w ogrodzie wymaga naszej czujności. Warto obserwować prognozy pogody i w momencie zapowiadanych mrozów ponownie przykryć je odpowiednim materiałem.  Przy ciepłych zimach w ogrodzie, warto zastanowić się czy zamiast szczelnego okrywania całych roślin agrowłókniną nie lepiej ustawić specjalnych parawanów, które zapewnią roślinom skuteczną ochronę przed mroźnym i wysuszającym działaniem wiatru.

Ciepłe zimy w ogrodzie – podlewanie roślin

Często spotykanym problemem w naszych przydomowych ogrodach oraz działkach w okresie zimy jest brak opadów lub ich niewielkie ilości. W przypadku roślin, które zrzuciły liście na zimę problem związany z niedostateczną ilością opadów najczęściej nie jest widoczny, jednak w przypadku roślin zimozielonych brak odpowiedniej ilości wody może doprowadzić do ich osłabienia, a bardzo często również do ich całkowitego zamierania.

podlewanie roślin zimą
Ciepła zima w ogrodzie przy braku opadów wymaga od nas regularnego podlewania roślin zimozielonych.

Ciepła zima w ogrodzie przy braku opadów wymaga od nas regularnego podlewania roślin zimozielonych. Dlatego też w okresie zimy, kiedy nie pada i nie ma mrozu powinniśmy nasze rośliny ogrodowe podlewać. Dotyczy to zwłaszcza rododendronów oraz tui. Rośliny w zimie podlewamy umiarkowanie, aby podłoże było wilgotne, jednak nie zalane.

Ciepła zima w ogrodzie a trawnik

W warunkach ciepłej zimy rosnąca trawa może być dla nas sporym zaskoczeniem. Powinniśmy jednak pamiętać, że trawa w zimie z pewnością nie będzie rosła tak szybko, jak chociażby w okresie wiosenno-letniej wegetacji. Dlatego też koszenie trawnika zimą nie jest wskazane. Wykonanie tej czynności doprowadziłoby jedynie do pobudzenia trawy do ponownego wzrostu i jednocześnie do osłabienia jej mrozoodporności.

trawnik zimą
Koszenie trawnika zimą nie jest wskazane.

W okresie zimowym warto jedynie zadbać o czysty trawnik bez liści, które mogą być źródłem groźnych patogenów chorobotwórczych. Z kolei w przypadku pojawienia się pokrywy śnieżnej powinniśmy unikać chodzenia po trawie, ponieważ w ten sposób szybko możemy ją uszkodzić.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)