Wiatr – „ruchliwy” składnik pogody

Wiatr należy do najbardziej „ruchliwych” elementów pogody. Najprostsza definicja określa zjawisko jako ruch powietrza. Jakie pozytywne znaczenie odgrywa w przyrodzie i jakie szkody może poczynić?

 

Wiatr – definicja

Do podstawowych elementów pogody możemy zaliczyć: temperaturę, zachmurzenie, opady i osady atmosferyczne, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, zjawiska atmosferyczne (np. burze, tęczę) oraz wiatr. Jest on zaliczany do „ruchliwych” elementów pogody. Ruch powietrza – to najprostsza definicja wiatru. Tworzy się on najczęściej pomiędzy obszarami, gdzie występują różne temperatury oraz ciśnienie. Często również wywoływany jest różnicami związanymi z ukształtowaniem powierzchni.

Ruch powietrza – to najprostsza definicja wiatru.

Większe różnice pomiędzy powyższymi elementami oznaczają większą prędkość wiatru. Może on powstawać między niżem a wyżem, jak również pomiędzy lądem a morzem. Dla żeglarzy i marynarzy stosowana jest skala, którą opracował Francis Beaufort (skala 12-stopniowa). Uwzględnia ona prędkość oraz skutki, jakie może wywołać wiatr.

Cechy charakterystyczne wiatru

Do najważniejszych cech wiatru możemy zaliczyć prędkość i kierunek. Prędkość wiatru oznacza szybkość, z jaką przemieszcza się powietrze. Prędkość mierzy się w m/s lub km/h (1 m/s = 3,6 km/h). Kierunek wiatru określa stronę, z której wieje. Jeżeli wiatr jest zachodni, oznacza to, że wieje z zachodu na wschód. Do pomiaru wiatru wykorzystywany jest wiatromierz – anemometr. Wiatr można też mierzyć przy pomocy technik satelitarnych (teledetekcji), z wykorzystaniem radaru, dzięki obserwacji wędrujących chmur oraz z pomocą sond meteorologicznych.

Do pomiaru wiatru wykorzystywany jest wiatromierz – anemometr.

Znając kierunek, z którego wieje wiatr możemy z wysokim prawdopodobieństwem przewidzieć pogodę. W zimie wschodnie wiatry są zapowiedzią mroźnej aury. Z kolei wiaty wiejące w okresie zimowym z zachodu lub południa zwiastują nadejście odwilży.

Wiatry w Polsce

Wichury dość często mają miejsce na terytorium Polski – zwłaszcza nad morzem, gdzie zwykle towarzyszą głębokim układom niskiego ciśnienia oraz na obszarach górskich, gdzie związane są z oddziaływaniem fenu. Gwałtowne porywy wiatru często towarzyszą silnym burzom.

 

W naszym kraju największe średnie prędkości wiatru występują w północnej części, m.in. na Wybrzeżu, Mazurach oraz na południu na obszarach górskich – w Sudetach i Karpatach. Wynoszą one ok. 25 km/h. Najsłabiej wieje na obszarze Dolnego Śląska oraz Małopolski – średnia roczna prędkość wiatru dla tych obszarów wynosi ok. 15 km/h. Do najbardziej wietrznych miesięcy w ciągu roku możemy zaliczyć listopad, grudzień i styczeń. W Polsce przeważają wiatry z zachodu (w tym północnego- i południowego zachodu). Ok. 1/3 wiejących wiatrów stanowią wiatry wschodnie (północno- i południowo wschodnie). Pozostały procent to wiatry północne i południowe.

Pozytywne i negatywne oddziaływanie wiatru

Wiatry odgrywają znaczącą rolę w krążeniu energii oraz wody pomiędzy Ziemią, a atmosferą. Energię pochodzącą od wiatru wykorzystuje się również w gospodarce.

wiatr
Szczególnie groźny jest wiatr prostoliniowy, który towarzyszy zjawisku downburst. Zjawisko najczęściej poprzedza chmura szelfowa (wał szkwałowy).

Niestety bardzo często wiatr powoduje znaczne szkody w gospodarce i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Towarzyszące szczególnie gwałtownym burzom (m.in. superkomórkom) oraz strukturom bow echo wiatry o prędkości przekraczającej 100 km/h powodują ogromne straty w drzewostanie. Oprócz tego mogą zrywać linie energetyczne, dachy oraz niszczyć budynki. Szczególnie groźny jest wiatr prostoliniowy, który towarzyszy zjawisku downburst. Zjawisko najczęściej poprzedza chmura szelfowa (wał szkwałowy).

Bezpieczeństwo w czasie wichury

W momencie pojawienia się ostrzeżeń dotyczących spodziewanego silnego wiatru najlepiej pozostać w domu i unikać zbliżania się do okien i drzwi (należy je pozamykać). Warto mieć przy sobie przenośne radio, latarki, świeczki lub baterie. Należy również naładować telefon komórkowy.

wiatr
W momencie pojawienia silnego wiatru najlepiej pozostać w domu oraz unikać zbliżania się do okien i drzwi.

Ponadto nie należy parkować aut pod drzewami, budynkami o słabszej konstrukcji, banerami reklamowymi i liniami energetycznymi. Warto zabezpieczyć ruchome przedmioty, które znajdują się na balkonach, w ogrodach, na tarasach itd. W przypadku jazdy samochodem najlepiej kierownicę trzymać obiema rękami. Pojawiające się boczne podmuchy wiatru mogą bowiem spowodować zmianę toru jazdy pojazdu. W przypadku szczególnie silnego wiatru najlepiej zjechać na pobocze i włączyć światła awaryjne.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)