Co siać w maju na działce?
W maju, kiedy minie ryzyko pojawienia się przymrozków, na działce do gruntu możemy siać lub sadzić rozsadę wielu gatunków kwiatów oraz przygotowanych wcześniej warzyw. Co siać w maju na działce?
Co siać w maju na działce?
Maj jest miesiącem wiosennym, który trwa 31 dni. Nazwa „maj” pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. To miesiąc, w którym po okresach chłodu oraz dość niestabilnej aury następuje najczęściej dość znaczne ocieplenie. Maj na działce czy też w ogrodzie jest zatem okresem, w którym sadzi się oraz wysiewa wiele gatunków ciepłolubnych kwiatów, jak również warzyw oraz ziół. Co siać w maju? Przede wszystkim w gruncie umieszczamy rośliny, które wykazują dużą wrażliwość na spadki temperatur, które wysiane przed zimnymi ogrodnikami i Zośką mogły ulec przemarznięciu.
Jakie kwiaty sadzimy w maju?
W maju do gruntu wysiewa się wiele gatunków roślin ciepłolubnych. W pierwszej dekadzie miesiąca siać można m.in. wilec, łubin oraz kosmos. Oprócz tego wysiewać można jeszcze nagietki, cynie, czarnuszkę, kocanki ogrodowe, groszek pachnący, aksamitkę, aster chiński, lwie paszcze, słonecznik oraz ostróżkę. Po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków siać można fasolę ozdobną, celozję, nasturcję, dynie ozdobne, begonie, szałwie, szarłat, niecierpki, koleusy oraz heliotrop. Pod koniec maja wysiewa się dzwonek ogrodowy oraz naparstnicę purpurową.
Jakie warzywa sadzimy w maju?
Maj jest miesiącem, w którym wysadzamy również wiele gatunków warzyw oraz ziół. Już na samym początku miesiąca w tunelach foliowych umieszcza się rozsadę ogórków, pomidorów oraz papryki. Po 15 maja rozsady pomidorów, papryki, selera, pora, ogórków oraz sałaty umieszczamy w gruncie.
Co jeszcze należy siać na działce? Na działce wysiewa się również m.in. koper, rukolę (pierwsze dni maja), rzodkiewkę, pietruszkę naciową, marchew (odmiany średnio późne), brukiew oraz buraki ćwikłowe. W drugiej połowie maja wysadza się kukurydzę, dynię, patisony, fasolę, cukinię, kabaczki, patisony, rzeżuchę, a także niektóre odmiany arbuzów oraz melonów, które nadają się do uprawy w naszym kraju.
Rozsadę należy hartować
Przed sadzeniem rozsadę należy odpowiednio zahartować. Hartowanie roślin przygotowanych wcześniej w domowych warunkach polega m.in. na wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny. W dalszej kolejności należy wystawiać je w ciągu dnia przez kilka dni na balkon. Dzięki temu sadzonki przyzwyczają się do warunków zewnętrznych.
Odpowiednio zahartowaną rozsadę sadzi się wówczas na działce lub w ogrodzie. Bezpośrednio przed posadzeniem rozsadę należy mocno podlać. Do gruntu sadzimy tyko zdrowe rośliny, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!