OgródUprawa owoców

Uprawa aronii w ogrodzie

Rate this post

Aronia w ogrodzie staje się krzewem coraz bardziej popularnym. Uprawa aronii nie należy bowiem do skomplikowanych. Jej owoce są niezwykle bogate w witaminy, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Jak uprawiać aronię? Na co zwrócić szczególną uwagę przy uprawie aronii?

Aronia w ogrodzie – dlaczego warto ją uprawiać?

Aronia nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Za to jej owoce stanowią bogate źródło witamin. Jest bogata przede wszystkim w witaminę P, PP, B2, B9, A, C oraz E. Są one również cennym źródłem mikroelementów – magnezu, potasu, żelaza oraz molibdenu i wielu substancji odżywczych – kwasów organicznych, cukrów, antocyjanów oraz flawonoidów. Uprawa aronii w ogrodzie jest niezwykle prosta. Jak zatem uprawiać aronię?

Uprawa aronii w ogrodzie – wymagania klimatyczno-glebowe

Krzewy aronii nie mają szczególnych wymagań glebowych. Gdzie więc uprawiać aronię? Krzewy najlepiej rosną na stanowiskach żyznych, wilgotnych, zasobnych w próchnicę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

uprawa aroniifot.: Owned by the author
Krzewy aronii nie mają szczególnych wymagań glebowych.

Uprawa aronii możliwa jest również na glebach lekkich i piaszczystych. Ważny jest także odpowiedni wybór stanowiska w ogrodzie. Aronia najlepiej owocuje uprawiana na stanowiskach słonecznych. Nie zaleca się uprawy aronii w miejscach zacienionych, gdyż krzewy rosną wówczas gorzej, a plony cechuje gorsza jakość.

Kiedy sadzić aronię w ogrodzie?

Aronię najlepiej sadzić w okresie jesiennym od października do listopada. Można ją również sadzić wczesną wiosną w marcu oraz w kwietniu. Bardziej korzystny jest jednak termin jesienny, gdyż rośliny wcześniej wchodzą w okres wegetacyjny. Ponadto krzewy sadzone wiosną mogą być bardziej wrażliwe na przesuszenie.

uprawa aroniifot.: Owned by the author
Aronię najlepiej sadzić w okresie jesiennym.

Aronię w ogrodzie najlepiej sadzić w dni pochmurne i chłodniejsze. Do sadzenia najlepiej wybrać sadzonki 2-letnie lub 1-roczne, które są dobrze rozwinięte. Sadzonki, które sprzedawane są w doniczkach można sadzić przez cały rok.

Aronia w ogrodzie – pokrój krzewów

Krzewy aronii potrzebują dość dużo miejsca w ogrodzie, aby mogły swobodnie rosnąć w naszych przydomowych ogrodach lub na działkach. w uprawie aronii duże znaczenie ma rozstaw krzewów. Krzewy aronii mogą osiągać wysokość nawet 2,5 m.

uprawa aroniifot.: Owned by the author
Aronia może osiągać szerokość do 2,5 m.

Aronia może osiągać szerokość do 2,5 m. Dlatego też zaleca się sadzenie roślin w rozstawie ok. 2 m w rzędzie przy zachowaniu odstępów między rzędami ok. 3,5 m.

Nawożenie aronii

Aronia nie wymaga szczególnego nawożenia. Podłoże wystarczy zasilić kompostem, który będzie idealny naturalnym nawozem organicznym dla uprawy aronii. Najlepiej dostarczyć go w momencie, kiedy sadzimy nowe krzewy. Zamiast kompostu podłoże można zasilić również obornikiem. Pierwsze zbiory owoców możliwy są już w następnym roku po posadzeniu, a pełnię owocowania krzewy uzyskują już od 2 lub 3 roku uprawy.

Zalety uprawy aronii

Aronia nie należy do krzewów szczególnie wrażliwych na pojawiające się susze, jednak w okresie dojrzewania owoców oraz intensywnych okresów suszy w okresie letnim wymaga podlewania. Krzewy aronii są odporne na znaczne spadki temperatur, dlatego też nie wymagają stosowania osłon. Gdzie uprawiać aronię? Dzięki dużej mrozoodporności aronia może być uprawiana na obszarze całego kraju. Kwiaty aronii pojawiają się po majowych przymrozkach. Aronia jest odporna na choroby i szkodniki.

Uprawa aronii – zabiegi pielęgnacje

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie aronii jest cięcie. Ciecie aronii polega na prześwietlaniu pędów. Usuwa się pędy słabe, które są uszkodzone oraz pędy zbyt wybujałe. Aronia najlepiej owocuje na pędach 2-6 letnich.

uprawa aronii fot.: Owned by the author
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie aronii jest cięcie.

W związku z tym pędy starsze należy usuwać, ponieważ w przeciwnym razie niepotrzebnie będą one zagęszczały krzew. Starsze pędy mogą również zacieniać młodsze pędy. Wówczas uprawa aronii będzie o wiele bardziej korzystna.

Zbiór owoców

Aronie zbiera się w okresie od końca sierpnia do października. Ze zbiorem warto poczekać. Owoce aronii zebrane w późniejszym terminie są słodsze i mniej cierpkie. Oprócz tego charakteryzują się wyższą zawartość cukrów. O pełnej dojrzałości owoców świadczy czerwony miąższ obecny na całym ich przekroju. Zbiór aronii najlepiej rozpocząć w czasie, kiedy wszystkie owoce na krzewie będą całkowicie wykształcone i wybarwione.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)