Ogród

Rośliny miododajne w ogrodzie – znaczenie

5/5 - (1 vote)

Rośliny miododajne to rośliny kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom nektaru, spadzi oraz miodu, czyli surowców, które są im niezbędne do produkcji miodu. W klimacie naszego kraju niemal 90% roślin zapylanych jest właśnie przez pszczoły. Jakie rośliny miododajne warto uprawiać w ogrodzie?

Jakie rośliny miododajne posadzić w ogrodzie?

Pszczoły w naszym ogrodzie odgrywają ogromną rolę, dlatego też powinniśmy zadbać o nie, stwarzając im korzystne warunki do bytowania. Co zrobić, aby pszczoły chętniej odwiedzały nasze przydomowe ogrody lub działki? Przede wszystkim należy uprawiać w nich rośliny miododajne. Z kwiatów warto posiać astry jesienne, nasturcje, słoneczniki ozdobne cynie, nagietki oraz dalie.

rośliny miododajnefot.: Owned by the author
Pszczoły w ogrodzie odgrywają ogromną rolę, dlatego też powinniśmy zadbać o nie, stwarzając im korzystne warunki do bytowania.

Z pewnością przyciągną owady pożyteczne, w tym pszczoły. Duże znaczenie mają również fiołki oraz facelie (błękitna oraz wielokwiatowa), które są szczególnie lubiane przez pszczoły oraz trzmiele. Duże znaczenie ma również gryka zwyczajna – roślina o dużej wydajności miodowej.

Jakich roślin miododajnych potrzeba jeszcze w ogrodzie?

Przez pszczoły lubiana jest również lawenda. Duże znaczenie odgrywa także hyzop lekarski oraz tymianek, który przyciąga owady. W ogrodzie nie powinno zabraknąć również bazylii. Do roślin przyciągających owady pożyteczne zaliczyć możemy również ogórecznik lekarski, szałwię lekarską, lubczyk lekarski, melisę lekarską oraz cząber ogrodowy.

rośliny miododajnefot.: Owned by the author
Aby pszczoły chętniej odwiedzały nasze przydomowe ogrody lub działki, warto uprawiać w nich rośliny miododajne.

Roślinami miododajnymi są również wrzosy pełnokwiatowe. Rośliny miododajne najlepiej sadzić w skupiskach, gdyż są one wówczas chętniej odwiedzane przez zapylacze niż chociażby rośliny rosnące w ogrodzie pojedynczo. Lista roślin miododajnych polecanych do uprawy jest jednak o wiele dłuższa.

Gorczyca szczególnie polecaną rośliną miododajną dla naszego ogrodu

Gorczyca jest powszechnie wysiewanym poplonem w naszych ogrodach. Oprócz poprawy jakości gleby i znaczenia fitosanitarnego gorczyca jest również wartościową rośliną miododajną. Kwiaty gorczycy wydzielają znaczne ilości nektaru, przez co są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły.

rośliny miododajnefot.: Owned by the author
Kwiaty gorczycy wydzielają znaczne ilości nektaru, przez co są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Może być uprawiana na każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych o odczynie zbliżonym do obojętnego. Niezwykłe właściwości gorczycy decydują o przydatności tego cennego poplonu do uprawy w naszych ogródkach działkowych.

Jak stworzyć przyjazny mikroklimat dla pszczół?

Mając własny przydomowy ogród lub działkę warto zadbać o pszczoły – nie tylko uprawiając w nim rośliny miododajne. W ogrodach ekologicznych należy przestrzegać pewnych zasad. Nie należy m.in. stosować chemicznych środków ochrony roślin. Warto zastępować je środkami naturalnymi. Stosowanie naturalnych środków ochrony roślin nie będzie miało bowiem negatywnego wpływu na owady pożyteczne.

rośliny miododajnefot.: Owned by the author
Mając własny przydomowy ogród lub działkę warto zadbać o pszczoły – nie tylko uprawiając w nim rośliny miododajne.

Do naturalnych środków zaliczyć możemy m.in. wywar z czosnku, pokrzywy, skrzypu, mniszka lekarskiego czy też z cebuli. Nie stosuje się również nawozów sztucznych. W zamian warto zastosować naturalne nawozy organiczne, do których zaliczyć możemy m.in. kompost przygotowany w ogrodowych kompostownikach oraz obornik.

Czego należy unikać w ogrodzie?

Przydomowe ogrody mają swój swoisty mikroklimat, o który należy szczególnie dbać. Po żadnym pozorem nie wolno wypalać traw ani też palić liści. Palenie jest bowiem ogromnym zagrożeniem dla pożytecznych owadów, m.in. dla dzikich pszczół. Warto również pamiętać o tym, aby rośliny rosnące w ogrodzie podlewać w godzinach wieczornych, ponieważ część owadów pożytecznych nie zapyla kwiatów, które są mokre.

rośliny miododajnefot.: Owned by the author
Ogródki działkowe mają swoisty mikroklimat, o który należy szczególnie dbać.

Rośliny miododajne rosnące w ogrodzie w parze z przestrzeganiem właściwych zasad, które są przyjazne dla organizmów pożytecznych z pewnością wpłyną korzystnie na owady i zachęcą je do częstych odwiedzin naszego ogrodu.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)