OgródUprawa warzywZ kalendarza ogrodnika

Kiedy sadzimy pomidory?

4.9/5 - (7 votes)

Pomidory są bardzo często uprawianymi w naszych przydomowych ogrodach i działkach warzywami. Samo sadzenie pomidorów nie jest czynnością trudną. Ważny jest przede wszystkim odpowiedni termin sadzenia pomidorów. Kiedy sadzimy pomidory, aby otrzymać wysokie plony dobrej jakości?

Kiedy sadzimy pomidory?

Decydując się na sadzenie pomidorów w przydomowych ogrodach i na działkach, a także pod osłonami oraz na balkonach powinniśmy pamiętać, że rośliny te nie są odporne na przymrozki. Nawet minimalny spadek temperatury poniżej 0°C może doprowadzić do ich szybkiej śmierci.

kiedy sadzić pomidoryfot.: Owned by the author
Pomidory nie są odporne na przymrozki.

Nie powinniśmy sadzić pomidorów w momencie, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spadnie poniżej 10°C, ponieważ ich wzrost zostaje wówczas zahamowany. Wzrost pomidora zostaje zahamowany również w temperaturze powyżej 33°C. Rośliny wysiewane w odpowiednim terminie będą zdrowsze, a także będą znacznie lepiej rosły i plonowały. Kiedy sadzimy pomidory? W innym terminie możemy sadzić pomidory w gruncie czy też na balkonie, a w innym pod osłonami.  

Kiedy sadzimy pomidory w gruncie?

Z sadzeniem pomidorów nie powinniśmy się spieszyć. Warzywa te najlepiej sadzić przy temperaturze powietrza od 13 do 18oC w ciągu dnia. Najlepszym terminem sadzenia pomidorów w gruncie jest okres po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka).

termin sadzenia pomidorówfot.: Owned by the author
Pomidory w gruncie sadzimy po 15 maja.

Termin sadzenia pomidorów możemy oczywiście przyspieszyć lub opóźnić. Wszystko uzależnione jest od warunków atmosferycznych, a przede wszystkim od ryzyka pojawienia się wiosennych przymrozków. Kiedy sadzimy pomidory w gruncie? Sadzonki pomidorów powinniśmy sadzić w pochmurny dzień, jednak do ogrzanej ziemi, która została wcześniej starannie przygotowana. Po posadzeniu pomidory obficie podlewamy. Wówczas rozsada najlepiej się przyjmie.

Termin sadzenia pomidorów na balkonie?

Do uprawy pomidorów najlepiej nadaje się balkon słoneczny. Poza walorami smakowymi, uprawa pomidorów na balkonie może pełnić również funkcje ozdobne. Pomidory w doniczkach najlepiej uprawiać z rozsady, której przygotowanie możemy rozpocząć już w marcu.

kiedy sadzimy pomidory na balkoniefot.: Owned by the author
Pomidory na balkonie sadzimy po 15 maja.

Sadzenie pomidorów na balkonie, podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów w gruncie – najlepiej rozpocząć po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Optymalna temperatura potrzebna do prawidłowego wzrostu i rozwoju pomidorów oscyluje w granicach 22-27oC w ciągu dnia i 16-21oC w nocy.

Kiedy sadzimy pomidory pod folią?

Tunel foliowy zapewnia pomidorom niezbędne ciepło do wzrostu, a także chroni je przed wiatrem i deszczem oraz stanowi barierę dla szkodników. Rozsadę pomidorów do tunelu foliowego możemy sadzić nieco wcześniej niż do gruntu – najczęściej już na początku maja.

sadzenie pomidorów pod osłonamifot.: Owned by the author
Pomidory pod folią sadzimy od początku maja.

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym przebiega prawidłowo, jeżeli mamy silną i jednocześnie zdrową rozsadę, którą z powodzeniem możemy wyhodować sami w domowych warunkach. Przygotowanie rozsady pomidorów w domu trwa średnio od 50 do 55 dni. 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)