Pogoda

Widmo Brockenu – obserwacja własnego cienia na chmurze

Rate this post

Wielu z nas niejednokrotnie brało udział w pieszych wędrówkach górskich, podziwiając jednocześnie przepiękne widoki rozpościerające się ze szczytów górskich. Czy jednak wokół bajecznych krajobrazów górskich kiedykolwiek udało wam się dostrzec własny cień w okrągłej tęczowej obwódce? Taki fenomen, jak się okazuje jest możliwy – jest to rzadko spotykane zjawisko zwane widmem Brockenu.

Widmo Brockenu – własny cień na chmurze? 

Kiedy znajdujemy się w wyższych partiach górskich – na linii pomiędzy słońcem, a chmurami lub zalegającą mgłą – zlokalizowanymi poniżej nas, możemy dostrzec własny cień. Zazwyczaj jest on kilkukrotnie większy od osoby rzucającej go. Zdarza się, że otoczony jest tęczową obwódką (gloria – tęczowy nimb). Jest to właśnie widmo Brockenu. Kolorowa aureola powstaje w wyniku załamywania się promieni słonecznych na kropelkach wody. Zjawisko widma Brockenu jest widoczne tylko i wyłącznie przez osobę „rzucającą” cień.

widmo brockenufot.: Owned by the author
Gdy znajdujemy się w wyższych partiach górskich – na linii pomiędzy słońcem, a chmurami lub zalegającą mgłą – zlokalizowanymi poniżej nas, możemy dostrzec własny cień.

Obserwator może mieć wrażenie, iż cień rzucony przez niego wyglądem przypomina anioła w aureoli. Jest to bardzo rzadkie zjawisko optyczne. Jednak przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (gdy chłodne powietrze wraz z mgłą znajduje się w dolinach, a na szczycie świeci słońce) możemy mieć z nim do czynienia nawet kilka razy w tygodniu.

widmo brockenufot.: Owned by the author
Widmo Brockenu możemy zaobserwować m.in. w Sudetach na Śnieżce.

Widmo Brockenu możemy zaobserwować w naszych górach: Tatrach na Babiej Górze, Sudetach na Śnieżce czy w Bieszczadach. Co ciekawe, podobne zjawisko mogą dostrzec również obserwatorzy znajdujący się w lecącym samolocie.

Ciekawostki dotyczące zjawiska Brockenu

Zjawisko Brockenu (mamidło górskie) po raz pierwszy opisał niemiecki teolog Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Jego nazwa pochodzi od szczytu Brocken (1142 m n.p.m.) w górach Harz zlokalizowanych w środkowych Niemczech. Tam właśnie zostało zaobserwowane (tamtejsze warunki atmosferyczne sprzyjają powstaniu tego spektakularnego zjawiska). Z tym zjawiskiem związana jest również górska legenda mówiąca, iż osoba, która zobaczy widmo Brockenu, doświadczy klątwy i umrze w górach. Klątwa może przestać działać jedynie w momencie, gdy trzykrotnie zobaczymy swoje odbicie. Wówczas będziemy mogli czuć się w górach już zawsze bezpiecznie.

widmo brockenufot.: Owned by the author
Mamidło górskie jest zjawiskiem optycznym spotykanym w górach.

Wybierając się w góry nie zapomnijmy zabrać ze sobą aparatów fotograficznych, które przy odrobinie szczęścia, umożliwią nam uwiecznienie tego niepowtarzalnego fenomenu pogodowego. Pamiętajmy, iż tylko właściciel własnego cienia może ujrzeć go przy korzystnych warunkach atmosferycznych na chmurze. Dlatego więc warto mieć dowód na to, że byliśmy świadkami tego wspaniałego „cudu natury”.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)