Pogoda

Mezoskalowy układ konwekcyjny – co warto o nim wiedzieć?

5/5 - (2 votes)

Burza to gwałtowne zjawisko atmosferyczne, któremu najczęściej towarzyszą intensywne opady deszczu lub gradu, silniejszy wiatr oraz wyładowania atmosferyczne. Szczególnie niebezpieczny może okazać się mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Co warto o nim wiedzieć?

 

Mezoskalowy układ konwekcyjny

Każdy układ burzowy powstaje z chmur Cumulus. W zależności od panujących na danym obszarze warunków atmosferycznych chmury te mogą przekształcić się w burzę. Rozwój chmur burzowych (Cumulonimbus), których wysokość może dochodzić do nawet 10-16 km w Polsce jest szczególnie widoczny od kwietnia do września. W tym okresie burze mogą okazać się szczególnie gwałtowne. Jednak w sprzyjających warunkach burze mogą występować przez cały rok. Szczególnie groźnym rodzajem burz są burze wielokomórkowe, które w korzystnych warunkach mogą utworzyć mezoskalowy układ konwekcyjny.

Jak powstaje MCS?

MCS (ang. Mesoscale Convective System) jest rozległą burzą wielokomórkową. Najczęściej tworzy się z kilku lub kilkunastu pojedynczych komórek burzowych. Czas trwania burzy podczas jego przechodzenia może wynieść nawet kilka godzin. Mezoskalowy układ konwekcyjny przybiera wiele kształtów. Może być owalny lub liniowy (tworząc linie szkwału).

mezoskalowy układ konwekcyjnyfot.: Owned by the author
Mezoskalowy układ konwekcyjny przybiera wiele kształtów. Może być owalny lub liniowy (tworząc linie szkwału).

MCS swoim zasięgiem może objąć groźne formacje, do których zalicza się m.in. bow echo, Squall line lub training storm. Układ najczęściej powstaje podczas przemieszczania się chłodnego frontu atmosferycznego.

Cechy mezoskalowego układu konwekcyjnego

Formacja MCS powstaje głównie podczas trwającego sezonu burzowego – w okresie pomiędzy wiosną a jesienią. Największą aktywność osiąga w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. W sprzyjających warunkach może utrzymywać się również w godzinach nocnych. Tego typu układy cechuje najczęściej bardzo duża aktywność elektryczna w postaci ogromnej liczby wyładowań atmosferycznych (zarówno wewnątrzchmurowych, jak również doziemnych), trwające kilka godzin intensywne opady deszczu lub gradu oraz silny wiatr, mogący powodować spore straty.

Szkody powodowane obecnością układu MCS

Przemieszczanie się mezoskalowych układów konwekcyjnych niesie ze sobą ogromne ryzyko wystąpienia poważnych strat spowodowanych m.in. przez wyładowania atmosferyczne, nawalne opady deszczu, grad oraz silny wiatr. Utrzymujące się przez kilka godzin intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia oraz poważne utrudnienia komunikacyjne. Ponadto silny wiatr często powoduje ogromne straty w drzewostanie oraz uszkadza linie energetyczne. Dlatego też warto śledzić na bieżąco prognozy dotyczące prognozowanej siły i aktywności burz oraz mapy radarowe, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas burz.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!  

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)