Pogoda

Bezpieczeństwo podczas burz

Rate this post

Burza jest zjawiskiem atmosferycznym, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne w postaci błyskawic i grzmotów, intensywne opady deszczu i gradu oraz silny wiatr. W związku ze zbliżającym się sezonem burzowym warto przypomnieć sobie, jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas burz.

Bezpieczeństwo podczas burz – na co zwrócić uwagę?

W czasie trwania burzy szczególną uwagę należy zwrócić na wyładowania atmosferyczne, gdyż to właśnie one każdego roku przynoszą najwięcej ofiar. Warto pamiętać również o mogącym pojawić się silnym wietrze, nawalnych opadach deszczu lub gradu, a także o możliwości wystąpienia zjawisk towarzyszących, do których zaliczyć można trąby powietrzne lub zjawisko downburst. Zjawiska te również mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla naszego zdrowia, jak również dla najbliższego otoczenia. Z tego względu bezpieczeństwo podczas burz jest szczególnie ważne. Gdzie należy ukryć się przed burzą i w jaki sposób się zachować, aby być bezpiecznym?

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
W czasie trwania burzy szczególną uwagę należy zwrócić na wyładowania atmosferyczne, gdyż to właśnie one każdego roku przynoszą najwięcej ofiar. Warto pamiętać również o silnym wietrze, ulewnych opadach deszczu lub gradu, a także o możliwości wystąpienia trąb powietrznych oraz zjawiska downburst.

Jak oszacować odległość burzy od miejsca, w którym aktualnie przebywamy?

W momencie, gdy od czasu zobaczenia pioruna do chwili, kiedy wystąpił grzmot upłynęły 3 sekundy, wówczas piorun uderzył 1 km od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Różnica pomiędzy czasem od zobaczenia błyskawicy do usłyszenia grzmotu związana jest z tym, że dźwięk rozchodzi się wolniej w stosunku do światła. Dźwięk rozchodzi się z prędkością 330–350 m/s, a światło osiąga prędkość 300 tys. km/s.

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
W momencie, gdy od czasu zobaczenia pioruna do chwili, kiedy wystąpił grzmot upłynęły 3 sekundy, wówczas piorun uderzył 1 km od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas burz na otwartej przestrzeni

Piorunem porażona może zostać każda osoba, która podczas trwania burzy znajduje się na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, aby nie stać się najwyższym punktem w najbliższej okolicy, ponieważ wyładowania atmosferyczne najczęściej szukają najkrótszej drogi pomiędzy chmurą, a ziemią. Piorun zawsze uderza w najwyższe punkty znajdujące się w okolicy, do których należą m.in. wysokie drzewa, słupy, linie energetyczne, wysokie budynki lub maszty. Dlatego też bezpieczeństwo podczas burz jest tak ważne dla każdego z nas.

W przypadku, gdy znajdziemy się na otwartej przestrzeni, nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, słupami lub masztami. To właśnie te punkty ściągają pioruny, ponieważ są wysokie. Stwarza to ogromne ryzyko porażenia piorunem. Nie należy przebywać w pobliżu siatek oraz innych metalowych elementów. Są one bardzo dobrymi przewodnikami prądu. Dlatego też w momencie, gdy uderzy w nie piorun, cała energia przedostanie się na nas.

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
W przypadku, gdy znajdziemy się na otwartej przestrzeni, nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, słupami lub masztami.

Gdy na otwartej przestrzeni w trakcie trwania burzy pojawi się gradobicie, a z okolicy nie będzie żadnego miejsca do schronienia, wtedy należy się skulić i zasłonić rękoma głowę.

W przypadku zbliżającej się burz należy jak najszybciej przerwać wykonywane prace polowe. Pod żadnym pozorem nie należy czekać do momentu, aż pojawią się opady. Bardzo często piorun uderza jeszcze przed pojawieniem się strefy opadu. W przypadku zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej zakończyć wszelkie prace wykonywane na wysokościach. Obecność na dachu lub na drzewie podczas burzy stanowi dla nas ogromne zagrożenie.

Porażenie krokowe – co to jest?

Schronienie się pod drzewem lub przemieszczanie się po otwartej przestrzeni podczas burzy może spowodować przepływ prądu między naszymi stopami. Wówczas może dojść do porażenia krokowego. Większość porażeń jest częściowa. Wówczas przez ciało przepływa część prądu pioruna. Dochodzi do tego w czasie, gdy piorun uderzy np. w drzewo, pod którym przebywamy. Wtedy własnie większość prądu spływa do ziemi poprzez pień, jednak nawet niewielki ułamek natężenia prądu może doprowadzić do śmierci. W czasie trwania burzy należy chodzić małymi krokami. Podczas burzy nie należy biegać, gdyż czynność ta zwiększa napięcie krokowe w przypadku bardzo bliskiego uderzenia pioruna. W momencie, gdy stoimy, powinniśmy mieć złączone nogi. Wówczas porażenie krokowe jest słabsze. Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść się na ziemi. Najlepiej należy przykucnąć. W przypadku osób, które przebywają w większej grupie, należy się rozproszyć.

Podczas burzy nie należy biegać, gdyż czynność ta zwiększa napięcie krokowe w przypadku bardzo bliskiego uderzenia pioruna.

 

Oprócz tego przebywanie pod drzewem w momencie trwania burzy wiąże się z dodatkowymi niebezpieczeństwami, związanymi m.in. z możliwością przygniecenia przez spadające fragmenty drzew lub całe drzewa podczas pojawienia się porywistego wiatru. Nie należy przebywać również pod słupami energetycznymi, ponieważ ich zerwanie może spowodować porażenie prądem.

Jak zachować się w górach w momencie pojawienia się burzy?

W czasie trwania burzy najlepiej unikać wzniesień oraz szczytów. Góry są wysokie. Oprócz tego w ich najwyższych partiach najczęściej nie ma drzew oraz budynków. Pioruny bardzo często uderzają w szczyty górskie. Dlatego też w przypadku zauważenia zbliżającej się burzy najlepiej jak najszybciej zejść w dół. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej udać się do najbliższego schroniska i poczekać, aż minie niebezpieczeństwo związane z burzą.

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
Pioruny bardzo często uderzają w szczyty górskie.

Bezpieczeństwo podczas burz nad wodą

W trakcie trwania burzy nie należy kąpać się w rzece, jeziorze czy też w morzu. Znajdujące się w nieprzefiltrowanej wodzie substancje dobrze przewodzą prąd. W momencie, gdy piorun uderzy w taflę wody, wówczas szansa na porażenie jest bardzo duża. Gdy tylko zauważymy zbliżającą się burze, nie żeglujmy. Pojawiające się w trakcie burz wiatry szkwałowe stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Gdy burza zaskoczy nas na jeziorze lub innym zbiorniku wodnym, wówczas bezpieczeństwo podczas burz polegać będzie przede wszystkim na jak najszybszym dotarciu do brzegu.

Używanie urządzeń elektrycznych podczas burzy

W trakcie trwania burzy nie należy używać telefonów stacjonarnych. Nie należy również korzystać z urządzeń podłączonych za pomocą kabla do instalacji. Piorun, uderzając w linię elektryczną, może przemieścić się do odbiornika, którym może być np. słuchawka telefonu. Podczas trwania burzy urządzenia elektryczne (telewizor, komputer) najlepiej odpiąć od instalacji, ponieważ impuls elektryczny, pochodzący z wyładowania może spowodować ich zniszczenie. Korzystanie z bezprzewodowych urządzeń elektrycznych (np. laptopa), które nie są podłączone do źródła zasiania, jest bezpieczne.

Gdzie podczas burzy jest najbezpieczniej?

Najbezpieczniejszym miejscem są budynki, które posiadają piorunochrony. Są one wykonane z materiałów, które bardzo dobrze przewodzą prąd. Piorunochron dzięki posiadanym właściwościom w bezpieczny sposób doprowadza prąd z wyładowania do podłoża. W momencie, gdy zbliża się burza, warto usunąć z balkonu lekkie materiały ( doniczki, plastikowe meble), które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć zagrożenie dla innych osób.  Podczas trwania burzy okna i drzwi powinny być zamknięte. Nie należy do nich podchodzić.

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
Najbezpieczniejszym miejscem są budynki, które posiadają piorunochrony.

Jednym z bezpiecznych miejsc, w których można schronić się w momencie trwania burzy jest samochód. W przypadku, kiedy piorun uderzy w auto, wówczas prąd spłynie po karoserii, a pole elektryczne nie przeniknie do wnętrza naszego samochodu. Silny wiatr podczas burzy może uszkadzać drzewa, dlatego też w momencie, gdy jesteśmy np. w lesie, powinniśmy unikać przebywania w pobliżu drzew.

Śledzenie prognoz pogody, jako sposób na przygotowanie się do nadejścia burzy

Przed planowaniem wycieczki lub dłuższego spaceru warto sprawdzać prognozy dotyczące spodziewanej dla danego regionu aktywności oraz siły burz i stopnia ostrzeżenia przed nimi, jaki został wydany. Również w momencie, gdy prognozy wskazują na możliwość pojawienia się burz, nie należy parkować aut pod drzewami. W przypadku pojawienia się porywistego wiatru spadające fragmenty drzew lub całe drzewa mogą w znacznym stopniu uszkodzić auto.

bezpieczeństwo podczas burzfot.: Owned by the author
W momencie, gdy prognozy pogody wskazują na możliwość pojawienia się burz, nie należy parkować aut pod drzewami.

 

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas burz może uchronić nasze zdrowie oraz mienie przed negatywnymi konsekwencjami, spowodowanymi przez pojawiające się wyładowania atmosferyczne oraz zjawiska towarzyszące. Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, dlatego też w żadnym wypadku nie należy bagatelizować pojawiających się ostrzeżeń. W przypadku zauważenia pierwszych oznak zbliżającej się burzy warto znaleźć schronienie, a jeżeli nie jest to konieczne – najlepiej nie wychodzić z domu.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)