Pogoda

Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru

Rate this post

Silny wiatr pojawia się najczęściej jako następstwo ścierania się mas powietrza, które cechuje zróżnicowana temperatura. Bardzo często związany jest z przemieszczaniem się układów niskiego ciśnienia. Wiatr może towarzyszyć również gwałtownym burzom. Niezmiernie ważne jest odpowiednie bezpieczeństwo podczas silnego wiatru. O czym należy pamiętać podczas trwania wichury?

 

Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru

Silny wiatr w naszym kraju najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Wichury zdarzają się jednak również w wiosną i latem – np. podczas burz oraz na obszarach górskich, gdzie związane są z oddziaływaniem fenu.

bezpieczeństwo podczas silnego wiatrufot.: Owned by the author
Silny wiatr w naszym kraju najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym.

Nie da się zapobiec wystąpieniu silnego wiatru, jednak można w odpowiedni sposób zabezpieczyć się przed jego negatywnymi skutkami. Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru jest niezmiernie ważnym elementem, od którego zależeć może życie i zdrowie wielu osób.

Bieżąca obserwacja prognoz

Pierwszym krokiem do właściwego zabezpieczenia się przed zbliżającym się silnym wiatrem jest bieżąca obserwacja prognoz pogody. Przede wszystkim należy słuchać prognoz pogody oraz komunikatów wydawanych przez lokalne media lub sprawdzone portale.

Pierwszym krokiem do właściwego zabezpieczenia się przed zbliżającym się silnym wiatrem jest bieżąca obserwacja prognoz pogody.

Warto również korzystać np. z modeli numerycznych, na podstawie których można odczytać prognozowaną średnią prędkość wiatru oraz maksymalne porywy wiatru dla danego obszaru. Pozwalają one także sprawdzić orientacyjny czas (dzień, godzina), w którym spodziewane jest największe uderzenie wiatru. Jest to ważny element bezpieczeństwa podczas silnego wiatru.

Zasady bezpieczeństwa podczas silnego wiatru na otwartej przestrzeni

W przypadku pojawienia się wichury należy bezwzględnie unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Najlepiej znaleźć schronienie w budynku (o solidnej konstrukcji). W przypadku, kiedy nie mamy możliwości schronienia się w budynku należy unikać przebywania w pobliżu drzew, linii energetycznych, metalowych lub stalowych konstrukcji, tablic reklamowych czy też rusztowań.

bzpieczeństwo podczas silnego wiatrufot.: Owned by the author
W przypadku pojawienia się wichury należy bezwzględnie unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Watro również pamiętać, że w czasie trwającej wichury temperatura, którą odczuwamy jest o kilka lub kilkanaście stopni niższa o tej, którą wskazuje termometr. Kiedy silnym porywom wiatru towarzyszy burza, dodatkowe zagrożenie stanowi także spore ryzyko porażenia piorunem.

Bezpieczeństwo podczas wichur w pomieszczeniach

Przebywając w mieszkaniu lub w domu należy pozamykać wszystkie okna i drzwi. W momencie pojawienia się bardzo silnego wiatru najlepiej nie zbliżać się do okien ani do drzwi. W przypadku balkonów, tarasów lub podwórza ważne jest usunięcie wszystkich ruchomych przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr (doniczki, kosze na śmieci i inne przedmioty).

bezpieczeństwo podczas silnego wiatrufot.: Owned by the author
Przebywając w mieszkaniu lub w domu należy pozamykać wszystkie okna i drzwi.

Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru związane jest również z przygotowaniem świeczek, latarek oraz naładowaniem telefonu komórkowego. Warto mieć przy sobie radio na baterie oraz zapas baterii. Wichura może bowiem doprowadzić do zerwania linii energetycznych. Zadbać należy również o zwierzęta, którym należy zapewnić schronienie w zamkniętych pomieszczeniach.

Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru w czasie jazdy samochodem

Bezpieczeństwo podczas wichur jest niezwykle ważne podczas jazdy samochodem. W trakcie jazdy samochodem szczególną ostrożność należy zachować przy wjeździe na otwartą przestrzeń. Podczas zmiany prędkości należy pamiętać, że podczas wyjazdu z obszaru zabudowanego lub zalesionego silne podmuchy wiatru mogą spowodować utratę panowania nad pojazdem. Dlatego też zaleca się trzymanie kierownicy obiema rękami.

 

Nie zaleca się szybkiej jazdy w trakcie silnego wiatru. Przy bardzo silnym wietrze uniemożliwiającym dalszą jazdę zaleca się zatrzymanie na poboczu drogi (jak najdalej od drzew, linii energetycznych oraz od budynków). Ważne jest włączenie świateł awaryjnych i bezpieczne przeczekanie niebezpiecznej aury. Aut nie należy parkować w pobliżu drzew, tablic reklamowych, linii energetycznych oraz rusztowań i innych mało stabilnych konstrukcji.

bezpieczeństwo podczas silnego wiatrufot.: Owned by the author
Aut nie należy parkować w pobliżu drzew, tablic reklamowych, linii energetycznych oraz rusztowań i innych mało stabilnych konstrukcji.

Jedną z zasad bezpieczeństwa podczas silnego wiatru jest niewyjeżdżanie pojazdami jednośladowymi – rowerami lub motocyklami. Silne podmuchy wiatru mogą doprowadzić do „zmiecenia” ich z drogi.

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas silnego wiatru może ustrzec nas przed negatywnymi skutkami, które mogą doprowadzić do znacznych strat materialnych, a nawet do utraty zdrowia lub życia.

  

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)