Pogoda

Bezpieczeństwo podczas upałów

1.7/5 - (103 votes)

Z upałem mamy do czynienia wówczas, gdy temperatura powietrza w cieniu przekracza wartość 30 °C. W tym czasie warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Na czym polega bezpieczeństwo podczas upałów?

 

Bezpieczeństwo podczas upałów

bezpieczeństwo podczas upałówfot.: Owned by the author
O upale mówimy, gdy temperatura powietrza przekracza wartość 30 °C.

Upał w naszym kraju najczęściej pojawia się latem, jednak zdarzały się okresy, kiedy późną wiosną temperatury osiągały wartości powyżej 30 °C. Przy tak wysokich temperaturach bardzo ważne jest dla nas odpowiednie bezpieczeństwo podczas upałów. Dla przypomnienia – rekord najwyższej temperatury dla maja odnotowany został 28 maja 1956 roku. Wówczas w Lublinie temperatura osiągnęła wartość 35,7 °C. W Polsce rekord temperatury wynosi 40,2 °C w cieniu – odnotowany został 29 lipca 1921 w Prószkowie niedaleko Opola. W trakcie dnia najwyższe wartości temperatur notowane są między godziną 15 a 18. Z kolei największe wartości promieniowania ultrafioletowego występują między godziną 12 a 13.

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z falami upałów. Stanowią one poważne zagrożenie dla nas i dla naszego zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, chorych oraz dzieci. Wysokie wartości temperatur mogą prowadzić również do uszkodzeń dróg, torów kolejowych i często także linii energetycznych. Upał może więc przyczyniać się m.in. do poważnych problemów komunikacyjnych oraz przerw w dostawie prądu. Warto więc śledzić na bieżąco wszelkie komunikaty pogodowe.

 Zasady bezpieczeństwa w czasie upałów

Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas trwania upałów:

– Przede wszystkim należy utrzymywać odpowiednio niskie temperatury w pomieszczeniach – zarówno w ciągu dnia, jak również nocą.

– Ważne jest wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien w nocy oraz wczesnym rankiem, kiedy temperatury nie osiągają jeszcze zbyt wysokich wartości.

– W ciągu dnia okna powinny być zasłonięte np. roletami lub żaluzjami.

– W czasie panujących upałów należy unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego.

– Nie powinno się wychodzić lub warto ograniczać wychodzenie z domu w czasie upałów, zwłaszcza między godziną 12 a 18.

– Watro spędzać przynajmniej 2 godziny dziennie w chłodniejszych miejscach.

– Ważne jest stosowanie olejków do opalania z wysokim filtrem UV w przypadku przebywania na słońcu.

– Nie należy pozostawiać nikogo (w szczególności dzieci i zwierząt) w zamkniętych samochodach.

Bezpieczeństwo w czasie upałów

bezpieczeństwo podczas upałów fot.: Owned by the author
Ważne jest wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien w nocy oraz wczesnym rankiem, kiedy temperatury nie osiągają jeszcze zbyt wysokich wartości.

Oprócz powyższych zasad warto również zadbać o odpowiednie chłodzenie oraz nawadnianie naszego organizmu.

– W pierwszej kolejności – należy pić dużo wody.

– Warto nosić na sobie wygodne obuwie.

– Nie powinno spożywać się napojów alkoholowych.

– Należy utrzymywać higienę osobistą.

– Brać częste prysznice lub stosować chłodne okłady na ciało.

– Nosić nakrycie na głowie (czapki z daszkiem, kapelusze), bawełniane ubrania oraz okulary przeciwsłoneczne.

– Warto spożywać chłodne potrawy oraz owoce i warzywa, które mają wysoką zawartość potasu. Zalicza się do nich m.in. pomidory, ogórki, pomarańcze.

– Unikać pozostawiania żywności na zewnątrz, gdyż może ona szybko się popsuć.

Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas upałów może doprowadzić m.in. do udaru słonecznego lub przegrzania naszego organizmu.

Pomoc osobom poszkodowanym przez upał

W przypadku pojawienia się np. zawrotów głowy, przyspieszonej akcji serca lub gorączki należy zejść ze słońca i jak najszybciej udać się do chłodnego miejsca. W przypadku osób, które majaczą, mają gorączkę czy też drgawki lub tracą przytomność należy jak najszybciej wezwać lekarza. Do czasu przyjazdu lekarza osobę z powyższymi objawami należy przenieść w miejsce chłodne. Potem układa się ją na plecach – z nogami uniesionymi powyżej tułowia. W dalszej kolejności należy obniżyć jej temperaturę ciała m.in. poprzez stosowanie zimnych okładów na szyję, pachy oraz pachwiny. Oprócz tego stosuje się wachlowanie. W przypadku utraty przytomności osobę taką układa się na boku.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)