Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Dziecko i natura – dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z przyrodą?

5/5 - (9 votes)

Regularne obcowanie z naturą i życie w zgodzie z jej zasadami ma wiele zalet i przynosi mnóstwo korzyści – to niezaprzeczalny fakt. Czy wiesz, że kontakt z przyrodą jest szczególnie ważny właśnie w okresie dzieciństwa? Dziecko i natura to jedność. Nie niszczmy tej wspaniałej więzi nowinkami technologicznymi. Dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z przyrodą?

Dziecko i natura

Każdy z nas rodzi się szczególnie bliski naturze. Z czasem jednak wielu z nas oddala się od niej, kierując się w stronę technologii. Dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z przyrodą? Dziecko i natura to jedność. Warto zadbać o tą niesamowitą więź, póki jeszcze nie została wystawiona na próbę. Bardzo dużo mówi się ostatnio o uzależnieniu najmłodszych od telewizorów, komputerów, telefonów czy tabletów. Uzależnione dzieci stają się uzależnionymi dorosłymi, którzy nie potrafią się zrelaksować, są wiecznie poirytowani, przemęczeni i nieszczęśliwi.

Czas na łonie natury można spędzać aktywnie – to idealne miejsca do wesołych biegów, zabaw i spożytkowania dziecięcej energii. Zabawy na świeżym powietrzu wspierają rozwój motoryczny, pobudzają kreatywność, wyobraźnię, a także naturalnie stymulują układ odpornościowy. W otoczeniu przyrody można również się uczyć – np. poprzez obserwację świata zwierząt i roślin.  Natura w sposób prosty i wyjątkowo skuteczny rozbudza w dzieciach ciekawość świata. To również idealne miejsce do wyciszenia – dziecko, które od najmłodszych lat potrafi się zrelaksować i uspokoić to dziecko szczęśliwe.

Dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z przyrodą?

Obcowanie z naturą to wspaniały sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Kontakt z przyrodą pomaga budować osobowość, kształtuje charakter i rozwija zainteresowania. To ponadto najlepszy sposób na rozwijanie intelektu, duszy i ciała.

Jesteśmy pochodną natury – czy nam się to podoba czy nie. Stąd właśnie każdy z nas gdzieś głęboko w sobie odczuwa jedność z przyrodą. Ciągnie nas do natury – jednych bardziej, innych mniej. Wyjeżdżamy za miasto, uprawiamy ogródki, kwiaty w doniczkach, trzymamy w domu zwierzęta. Wszystko to bierze się z naturalnej potrzeby obcowania z przyrodą. Dziecko czuje taką więź silniej od dorosłego, bo nie została ona jeszcze zniszczona przez codzienność. Oderwanie od przyrody pozostawia pustkę, której nie da się zapełnić. Oderwanie od przyrody jest na dłuższą metę nie tylko męczące, ale również szkodliwe dla naszego zdrowia.

dziecko i natura - dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z przyrodąfot.: Owned by the author
Jeśli rodzic i natura to jedność, dziecko i natura to również jedność.

Dziecko w kontakcie z naturą

Kontakt z naturą jest bardzo ważny w rozwoju każdego dziecka. Przyroda stymuluje wszystkie zmysły dziecka jednocześnie! Naukowo udowodniono, że przebywanie na łonie natury jest bardzo ważne nie tylko dla rozwoju fizycznego, ale przede wszystkim dla rozwoju duchowego dziecka (bez względu na wyznanie!). To idealny sposób nie tylko na poznawanie otaczającego świata, ale i samego siebie.

Naucz dziecko obserwować. Nie chodzi o bezmyślne patrzenie w bajkę w telewizorze, ale o obserwację otaczającego świata. Pamiętasz kiedy ostatnio zatrzymałeś się, żeby podziwiać pięknego motylka lub mrówkę niosącą jedzenie do mrowiska? Dziecko z natury jest ciekawe i dostrzega to, co umyka na co dzień dorosłemu. Przyroda to przepiękne kolory, barwy, kształty, gra świateł, symetria i kontrasty. Natura pokazuje dziecku, że każdy jest piękny na swój sposób i wyjątkowy, że każdy jest ważny i odgrywa istotą rolę w życiu świata.

Naucz dziecko słuchać. Mieszkańcy wielkich miast na co dzień słyszą dźwięki karetek, warkot aut, hałas setek głosów, telefonów, reklam. Pokaż dziecku przyjemne dla ucha dźwięki takie jak szum wiatru, bulgotanie płynącej wody, śpiew ptaków, bzyczenie pszczoły, szelest trawy. To stymulujące rozwój i wyciszające nerwy dźwięki, na których nie skupiamy się na co dzień.

Rodzic, dziecko i natura

Kontakt z naturą nie tylko stymuluje dziecko do rozwoju, ale również wzmacnia więzi rodzinne i społeczne. To idealny czas na umocnienie relacji z najbliższymi. Dzieci naśladują dorosłych. Jeśli rodzic i natura to jedność, dziecko i natura to również jedność. Niech czas spędzony na łonie natury stanie się Waszą rodzinną tradycją! Nie ważna jest tu pora roku i pogoda. Nie ważne, czy mieszkasz w mieście czy na wiosce. Zawsze można znaleźć swój własny sposób na celebrowanie wspólnego czasu blisko natury. Wspólny spacer po parku, wypad do lasu, nad jezioro, w góry, wspólne prace w ogródku – wybierzcie to, co jest dla Was najbardziej atrakcyjne i cieszcie się wspólnym czasem.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)