Tunel foliowy przed zimą
Tunel foliowy stanowi dla uprawianych roślin idealne warunki potrzebne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Przede wszystkim ważne są duże ilości ciepła, które zapewnia uprawianym roślinom. Po zakończonym sezonie o tunel trzeba odpowiednio zadbać. Jak przygotować tunel foliowy przed zimą?
Tunel foliowy przed zimą
Coraz więcej osób decyduje się na zakup tuneli foliowych do swoich ogródków przydomowych lub działek. Tunel foliowy jest miejscem, które zapewnia uprawianym roślinom optymalne warunki do rozwoju. Chodzi tutaj głównie o wyższą temperaturę i wilgotność.
Ważny jest również brak kontaktu uprawianych roślin z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, nadmiernymi opadami deszczu czy też gwałtownymi spadkami temperatur). Jak więc należy przygotować tunel foliowy przed zimą, po zakończonym okresie wegetacji roślin? Odpowiednia troska o tunel foliowy po dobiegającym końca sezonie z pewnością przedłuży czas jego dalszego użytkowania.
Resztki roślinne i gleba w tunelu foliowym po zakończonym sezonie
Po zakończonych zbiorach pozostałe w obiekcie resztki roślinne należy dokładnie posprzątać. W przypadku, kiedy nie zostały one porażone chorobami lub nie były atakowane przez szkodniki, warto umieścić je na kompoście. W przypadku widocznych objawów chorobowych należy je głęboko zakopać lub całkowicie usunąć z działki. Co zrobić z glebą w tunelu po zakończonym sezonie? W tunelu foliowym nie pozostawia się nieuprawianej gleby.
Jak zatem przygotować tunel foliowy przed zimą? Po zakończeniu sezonu, najlepiej jesienią podłoże należy dokładnie przekopać. Dzięki temu szkodniki, które znajdowały się w glebie zostaną wyrzuconej na zewnątrz. Wówczas będą one narażone na działanie niskich temperatur, co z pewnością wpłynie korzystnie na zmniejszenie ich populacji. Wówczas w kolejnym sezonie zmniejszy się ryzyko pojawu tych szkodników na uprawach pod osłonami.
Usuwanie elementów pomocniczych z tunelu
Tunel foliowy jest miejscem, gdzie uprawiane są warzywa, dlatego też w zależności od tego, co było w nim uprawiane – mogą pozostać w nim np. specjalne paliki. Stanowią one podporę dla roślin, a zwłaszcza pomidorów. W przypadku pomidorów czy ogórków często wykorzystuje się również sznurki, które stosuje się do ich podwiązywania. Często korzysta się również z klipsów, przy pomocy których pomidory przypinane są do sznurka.
Żółte tablice lepowe w tunelu foliowym służą z kolei do monitoringu obecności szkodników oraz pośrednio ograniczają ich liczebność. Tunel foliowy przed zimą po zakończonym sezonie należy więc dokładnie posprzątać. Klipsy po zakończonym sezonie należy dokładnie odkazić, natomiast pozostałe elementy – m.in. zużyty sznurek, paliki i tablice lepowe należy usunąć z obiektu.
Co z najbliższym otoczeniem tunelu foliowego?
Przygotowanie tunelu foliowego przed zimą wiąże się nie tylko z odpowiednimi pracami wykonywanymi wewnątrz tunelu. Ważne jest również właściwe przygotowanie bezpośredniego otoczenia wokół naszego tunelu. W pierwszej kolejności należy usunąć znajdujące się tam chwasty oraz wszelkiego rodzaju resztki roślinne.
Mogą stać się one bowiem miejscem zimowania groźnych szkodników, np. w postaci jaj. Następnie podłoże wokół tunelu foliowego warto dokładnie przekopać w celu usunięcia zimujących form organizmów szkodliwych oraz szkodników glebowych.
Co z folią i konstrukcją tunelu?
Folia, która stanowi tunel foliowy powinna być zdjęta. O tunel foliowy przed zimą trzeba więc odpowiednio zadbać – zwłaszcza o folię. Często jednak zdjęcie folii z tunelu może być kłopotliwe. Zdjęcie foli uchroni ją jednak przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o silny wiatr oraz mokry śnieg, który może na niej zalegać, doprowadzając w skrajnych przypadkach do zawalenia tunelu. Zdjętą folię należy umyć, wykorzystując do tego celu ciepłą wodę.
Powstałe po sezonie na folii uszkodzenia warto naprawić, stosując np. specjalne taśmy. Następnie należy zabezpieczyć ją lub umieścić w takim miejscu, aby nie była narażona na działanie promieni słonecznych. Folię należy zwijać – nigdy składać. Złożenie foli może bowiem zwiększyć ryzyko pęknięcia w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Pozostawienie folii na zimę
Pozostawianie folii na zimę na konstrukcji wymaga regularnego wietrzenia tunelu foliowego – zwłaszcza w mroźne dni. Zwiększy to szansę na wymarznięcie zimujących form organizmów szkodliwych, jak również form przetrwalnikowych wielu groźnych chorób. Niedopełnienie tego obowiązku może doprowadzić w kolejnym sezonie wegetacyjnym do zwiększenia ryzyka infekcji uprawianych w tunelu roślin.
Przed spadkami temperatur konstrukcję należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć – m.in. przed możliwością pojawienia się korozji. Części metalowe konstrukcji należy oczyścić z rdzy. Z kolei elementy plastikowe wystarczy tylko umyć wodą. Z kolei elementy drewniane po wcześniejszym oczyszczeniu warto pomalować.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!